„Tehetségnap” Terézia anya ünnepén

2014. november 15.

A Patrona Hungariae Katolikus Iskolaközpont november 16-án, az iskola rendalapítójának ünnepén rendezi meg a már hagyományos Tehetségnapokat. A kedves hagyomány része, hogy e napon a 14-15 éves diákok tanítanak, megemlékezve arról, hogy Terézia anya is 14-15 évesen kezdett tanítani.

 

„Hiába fürösztöd önmagadban, csak másban moshatod meg arcodat” – ez a címet adta előadásának Lévai Anikó, az idei ünnepség meghívott előadója, aki a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet (MÖS) jószolgálati nagyköveteként tartott vetítéses előadást a segélyszervezet tevékenységéről és az önkéntesség lényegéről, ezzel a mottóval: „Soha ne kételkedj abban, hogy egy kis csoport meggondolt és elkötelezett polgár megváltoztathatja a világot. Tulajdonképpen ez az egyetlen mód rá.”

Elmondta, hogy az egyházak és magánszemélyek összefogásából létrejött hazai szervezet a világ harminchat országában nyújt segítséget a bajbajutottaknak, lévén hogy több nemzetközi segélyszervezetnek is a tagja. A kb. 55 különböző szolgáltatást nyújtó MÖS-nek 200 munkatársa és 45.000 fős adományozói bázisa van, és az eddigi nagyjából 2000 projekt és sok ezer önkéntes munkaóra során mintegy 22 milliárd forint értékben nyújtottak segítséget az arra rászorulóknak. Lévai Anikó több olyan asszony történetét mesélte el, akik Magyarországtól kezdve Szerbián át Afganisztánig az Ökumenikus Segélyszervezeten keresztül dolgozik a rászorulókért.

Az „ideális önkéntes” elkötelezett, áldozatkész, ismeri és figyelemmel kíséri a képviselt szervezetet, betartja az önkéntes etikai szabályokat és felelős az elvégzett munkájáért illetve ígéreteiért. Az önkéntes „jutalma”, hogy önismeretre, sikerélményre, önbizalomra és szakmai tapasztalatra tehet szert az ember, s emellett vele hasonlóan gondolkodó emberek közösségébe tartozhat, aktívan hozzájárulhat pozitív változásokhoz és aktivitásával teljesebb életet élhet.

Az előadás vége után a vezető tanár azzal köszönte meg az elhangzottakat, hogy Lévai Anikó is azt látja a szolgálat lehetőségében, amit Teréz anya vallott, s mely szerint „Minden jó kicsiben kezdődik”. Az ezt követő kerekasztal-beszélgetésen Szám Kati, a Képmás Magazin főszerkesztője és Molnár-Bánffy Kata kommunikációs szakember (mindketten háromgyermekes édesanyák) vettek részt Lévai Anikó mellett. A három családanya többek között arról beszélt a diákok előtt, hogy az ember a segítségadást, a másikért való feláldozást a családban tanulja meg, az önkéntesség pedig olyan kemény munka, amelyben mi magunk is fejlődünk.

Személyes tapasztalatuk szerint a nők általában többet visznek a hátukon a családban, mint a férfiak. Molnár-Bánffy Kata példaként azt a kimutatást hozta fel, mely szerint a férfiak stressz szintje este, otthoni környezetben alább hagy, mert „kikapcsolhatják” magukat, míg az anyukák stressz szintje este is magasan marad, olyan okoknál fogva, mint vacsorafőzés, a lecke számonkérése, rendrakás, vagy a másnap reggeli indulásra való készülődés. Szám Kati szerint a negyvenes nők „láthatatlanná válnak”, a legtöbbjüknek elvész a női mivoltuk a gyerekekkel való törődésben, és áthelyeződnek a hangsúlyok a mindennapi életben. Személyes tapasztalata szerint ha kérjük az isteni vezetést ahhoz, hogy helyesen tegyük a dolgunkat az életben, akkor meg is kapjuk a kért segítséget.

A felnőttek után a diákoké volt a színpad. A 12.A osztály tanulói „Ilyenek voltunk” címmel tartottak érdekes, élő osztályvideó bemutatót arról, hogy az iskolában töltött évek alatt milyen „támpontokon” keresztül jutottak el a gyerekkortól a felnőtté válás felé. Néhány támpont címszava: Szülők iránti szeretet, Iskolakezdés, Testnevelés, Kedvetlenség, Barátság, Honvágy, Koránkelés, Lázadó tinikor, Szerelem, Tanárok vs. mi, Farsang, Vizsgahelyzet, Megkönnyebbülés, Nyári szünet, Flow-érzés, Pannonhalmi testvérosztály, Spanyol cserekapcsolat, Lelkigyakorlat, Kudarc, és a JÖVŐ. Mindezeket olyan slágerrészleteket énekelve illusztrálták a diákok, mint az „Úgy szeretném meghálálni”, a „Húzd meg jobban, menjen a munka”, a „Summer Time”, a „The Wall”, az „Azért vannak a jóbarátok”, a „Szeretlek is meg nem is”, vagy a „We Are The Champions”.

A kakaószünetet követő délutáni programban került sor a hagyományos „Diáktanításokra”, az iskola énekkarának szereplésére, ünnepeltek köszöntésére, a Sudoku bajnokság eredményhirdetésére illetve a napot záró közös éneklésre.


(orbanviktor.hu, Fotó: Szirt Viktória)
 

« vissza

Zeneakadémiai hangversennyel zárult a Reconnections nevű izraeli-magyar zenei együttműködés idei egyhetes workshopja, amelyet a Jeruzsálemi Zene- és Táncakadémia, valamint a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem immár negyedik alkalommal rendezett meg.
Emléktáblát avattak Zumbok Ferenc, a Zala Megyei Bíróság egykori tanácselnöke, a Fővárosi Cégbíróság vezetője, majd a Sándor-palota, a Várkert Bazár és a fertődi kastély újjáépítéséért felelős kormánybiztos tiszteletére Zalaegerszegen.
A Magyarországtól legtávolabb élő magyar népcsoport, a csángók idén huszadik alkalommal mutatták be a Csángó bálon saját táncaikat, énekeiket, történeteiket, az est csángó műsorvezetője pedig elmondta: számukra nagy erőt ad a küzdelmes hétköznapjaikban az a figyelem és törődés, amelyet az óhazából kapnak.


  • Orbán Viktor, 52 éves
  • Jogász, tanulmányait az ELTE-n végezte. Oxfordban politikai filozófiát hallgatott.
  • Nős, felesége Lévai Anikó
  • Öt gyermekük van: Ráhel, Gáspár, Sára, Róza, Flóra
  • A Fidesz elnöke, a Kereszténydemokrata Internacionálé alelnöke

Tovább

© Minden jog fenntartva, 2010