Art Market Budapest 2011

2011. október 31.

„A művészeti világnak szüksége van Közép-Kelet-Európára” – vallják az idén második alkalommal megrendezett Art Market Budapest szervezői, akik örömmel látták, hogy az október 27-én nyílt, négy napos, Magyarország egyetlen kortárs nemzetközi képzőművészeti vására több mint tízezer látogatót vonzott.

 

A Közép- és Kelet-Európa művészetének bemutatására összpontosító seregszemle váratlanul jelentős érdeklődés mellett került megrendezésre nem csupán a látogatók, hanem a kiállítók tekintetében is. A Millenáris B csarnokában közel hetven kiállítási standon Magyarország legjelentősebb galériái, számos külföldi kiállító, művészeti intézmények, magazinok és vállalkozások várták látványos képzőművészeti anyaggal a műgyűjtőket, művészetbarátokat és a kortárs művészet iránt nyitott vendégeket.
 
A vásár szakmai és kereskedelmi szempontból is figyelemreméltó eredménnyel zárt. A nemzetközi szakértők részvételével zajló szakmai beszélgetések némelyikére nem fért be minden érdeklődő, s a mintegy háromszáz művész ezeregyszáz kiállított alkotása közül körülbelül száz kelt el.
 
Nicola Trezzi, az egyik legjelentősebb nemzetközi kortárs képzőművészeti magazin, a Flash Art szerkesztője, a Prágai Biennálé kurátora szerint „az Art Market Budapest nem csupán művészeti vásár, hanem olyan találkozóhely is egyben, ahol a szakma és a látogatók megtekinthetik és megvitathatják Közép- és Kelet-Európa művészetét, amely fejlett és szofisztikált, de sokak számára még felfedezésre vár. Felemelő érzés volt részt venni a Közép-Kelet-Európa művészetével foglalkozó beszélgetésen a zsúfolásig telt teremben. Az Art Market Budapest nélkül aligha jöhetett volna létre ilyen sikerű szakmai eszmecsere.”
 
A kiállítással egybekötött vásárt már a megnyitó előtt fokozott figyelem kísérte, s nem fért be minden jelentkező a vásárnak otthont adó csarnokban. Magyarország mellett a régióból Ausztria, Szlovénia, Románia, Csehország, Észtország is bemutatkozott. Ebben az évben a kiállítók negyedrésze külföldről érkezett Budapestre, s az idei siker alapján a szervezők arra számítanak, hogy jövőre a mostaninak legalább duplájára növekedhet a külföldi kiállítók száma.
 
A kiállítótérben elhelyezett alkotásokból álló különlegesen színes anyagot több tucat fémszobor egészítette ki a kiállítási csarnok előtt Steel Promenade (vagyis acélból épült sétány) címen megrendezett látványos szabadtéri kiállítás keretében. A vásár által kiemelten kezelt témák közé nem véletlenül került a magyar és közép-európai fotóművészet, hiszen a 20. század globális fotóművészetét meghatározó alkotók (André Kertész, Moholy-Nagy László, Brassai, Robert Capa és mások) Magyarország és a régió egyfajta specialitásává tették ezt a művészeti ágat.
 
Art Week Budapest néven a vásár területén és más budapesti helyszíneken közel ötven eseményt fogtak össze annak érdekében, hogy Budapest a vásár hetében egyfajta kortárs fesztiválvárossá váljon, és ezzel is bizonyítsa, joggal vált ezekre a napokra Közép- és Kelet-Európa képzőművészeti fővárosává. A B.Braun támogatásával szervezett múzeumpedagógiai foglalkozásokra ötszáz iskolás érkezett.
 
A vásárnak számos jelentős hazai és nemzetközi személyiség volt a támogatója. Védnöke Nancy G. Brinker, az USA kormányának korábbi protokollfőnöke, korábbi budapesti nagykövet, a Susan G. Komen alapítvány vezetője, az Egészségügyi Világszervezet jószolgálati nagykövete és a nemzetközileg is nagyra becsült diplomata, Martonyi János külügyminiszter volt. A vásár kuratóriumának tagja Soraya von Stubenberg, a Sotheby’s és az Uniqa kelet-európai tanácsadója, a már említett Nicola Trezzi, a Flash Art Magazin szerkesztője és a Prágai Biennálé vezető kurátora, Hegyi Lóránd, a Musée d'Art Moderne de Saint-Étienne Métropole, Európa egyik legjelentősebb kortárs múzeumának igazgatója, valamint Gulyás Gábor, a Műcsarnok vezetője.
 
Lévai Anikó az Art Market Budapest 2011 megnyitójának napjára invitálta meg a Magyarországra akkreditált külföldi nagykövetek házastársait, akik Ledényi Attilának, a vásár igazgatójának vezetésével járták végig a csarnokot, s tekintették meg a kiállított műveket.
 
„2011-ben első alkalommal jött létre Közép- és Kelet-Európa kortárs képzőművészeti vásáraként az Art Market Budapest. A számok és az eredmények magukért beszélnek, egyértelművé vált, hogy a művészeti világnak szüksége van egy ilyen különleges, a régió művészetére összpontosító művészeti találkozóra” - mondta Ledényi Attila a vásárt követően. Annak érdekében, hogy a nagy európai vásárok mellett a gyűjtők és műkedvelők vásárnaptárában időben megfelelő hely jusson Közép-Kelet-Európának, rövidesen nyilvánosságra hozzák az Art Market Budapest 2012 időpontját.
 
 
(Art Market Budapest 2011 – orbanviktor.hu)

Az eseményről készült képriport a Fotógalériában tekinthető meg.
 
 
 
* * *
 
 
Lévai Anikó köszöntőbeszéde
 
 
Kedves Vendégeink! Kedves Barátaink! Nagyon örülök, hogy újra együtt lehetünk ebben a körben. Mindig öröm számomra, ha olyan emberekkel találkozom, akikre – hozzám hasonlóan – házastársuk hivatala ró kötelességeket. Ilyenkor a legjobb, amit tehet az ember, ha igyekszik örömet lelni abban, ami feladat is egyben. Ez nem is nehéz olyankor, amikor ilyen nagyszerű események vendégei lehetünk, mint az Art Market 2011 itt a Millenáris Parkban.
 
Mielőtt a rendezvényről mesélnék Önöknek, engedjék meg, hogy néhány szót szóljak a helyszínről is, ahol ma találkoztunk. Jól emlékszem, hogy 10-12 évvel ezelőtt ezen a helyen elhasznált, tönkrement, üres gyártelep állt, széljárta épületekkel, sok ócskavassal. A valaha világhírű, a világhírű magyar mérnök-hagyományokra építő Ganz gyár elállamosított, aztán sorsára hagyott, régi épületei voltak. Sokunk szemét bántotta itt a város legszebb részében ez a használhatatlan, csúnya épületegyüttes. Akkoriban ugyanúgy hívták a miniszterelnököt, mint ma – Orbán Viktornak - , és ha szabad ilyet mondani, nagyon büszke voltam rá, amikor felismerte munkatársai javaslatában a nagyszerű ötletet, és támogatta, hogy ezen a helyen kulturális központ épüljön. Az első kiállítás, amely itt a Millenáris Parkban létrejött a magyar feltalálók alkotásairól, a magyar gondolkodásmód leleményességéről szólt.
 
Azóta kiválóbbnál kiválóbb programoknak adott helyt a Millenáris Park, most például kortárs magyar művészek, elsősorban fiatal festők és szobrászok mutatkoznak be. Thomas Mann szerint „Diplomácia nélkül a művészet sem boldogul.” Nos, ezért is fontos, hogy Önök, akik egytől egyig elhivatott és elfoglalt diplomaták házastársai, ma itt legyenek és megismerkedhessenek a kortárs magyar művészettel.
 
Nekem nagyon tetszik, hogy ma nem egy tematikus, komoly kiállításon kalauzolhatom önöket, amint legutóbb tettük az egyébként nagyszerű Munkácsy kiállításon, hanem egy sokkal dinamikusabb, jövőbemutatóbb, bizonyos értelemben életszerűbb rendezvényen vagyunk. Sok kicsi kiállítás, sokféle koncepció, sokszínű tematika – ez teszi izgalmassá a mai napot, és persze az a tény, hogy mindez piacosítva van, rámutatva a felelősségünkre a kortárs művészet túlélésével, életképességével kapcsolatban.
 
Bob Dylan ugyan zenész volt, mégis határozott véleménye volt a képzőművészeti alkotásokról is, hadd idézzem őt is Thomas Mann után: „Az igazi nagy festmények nem a múzeumokba valók. A múzeumok temetők. A képeket az éttermek, az olcsó üzletek, a benzinkutak és a férfivécék falára kell akasztani.”
 
Ha a Millenáris Park nem is gyorsétterem, mégis talán ilyen értelemben jobb helyen vannak ebben a természetes környezetben az alkotások, mint egy évszázados történetű, vastag falakkal körbevett, masszív múzeumépületben...
 
Javaslom, barátkozzanak a képekkel, az alkotásokkal, próbálják meg a hangulatukat, az értékrendjüket, a saját kis világukat felismerni és megszeretni. Minden alkotáson keresztül az alkotó művésznek néznek a szemébe, remélem, hogy szeretni fogják a mi fiatal és kevésbé fiatal művészeinket.
 
Állítólag ami szép, az mindig bizarr – rajta, nézzünk körül, lássuk, igaza volt-e Baudlaire-nek, amikor ilyen summásan fogalmazott.
 
Remélem, jól fogják érezni magukat ebben a különleges térben ezek között a különleges alkotások között. Isten hozta mindannyiukat!




 
 

« vissza

Zeneakadémiai hangversennyel zárult a Reconnections nevű izraeli-magyar zenei együttműködés idei egyhetes workshopja, amelyet a Jeruzsálemi Zene- és Táncakadémia, valamint a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem immár negyedik alkalommal rendezett meg.
Emléktáblát avattak Zumbok Ferenc, a Zala Megyei Bíróság egykori tanácselnöke, a Fővárosi Cégbíróság vezetője, majd a Sándor-palota, a Várkert Bazár és a fertődi kastély újjáépítéséért felelős kormánybiztos tiszteletére Zalaegerszegen.
A Magyarországtól legtávolabb élő magyar népcsoport, a csángók idén huszadik alkalommal mutatták be a Csángó bálon saját táncaikat, énekeiket, történeteiket, az est csángó műsorvezetője pedig elmondta: számukra nagy erőt ad a küzdelmes hétköznapjaikban az a figyelem és törődés, amelyet az óhazából kapnak.


  • Orbán Viktor, 52 éves
  • Jogász, tanulmányait az ELTE-n végezte. Oxfordban politikai filozófiát hallgatott.
  • Nős, felesége Lévai Anikó
  • Öt gyermekük van: Ráhel, Gáspár, Sára, Róza, Flóra
  • A Fidesz elnöke, a Kereszténydemokrata Internacionálé alelnöke

Tovább

© Minden jog fenntartva, 2010