Kárpát-medencei Cigányvarázs fesztivál

2014. szeptember 30.

Neves énekesek, zenekarok és táncegyüttesek várták a Cigányvarázs - I. Kárpát-medencei Cigányprímások és Zenekarok Fesztiváljának vendégeit vasárnap a Vörösmarty téren, majd hétfőn a Stefánia Palotában. Az fesztiválon Lévai Anikó is megjelent.

 

A Vörösmarty téren felállított szabadtéri színpadon és a környező sátrakban egész napos zenei, gasztronómiai és kézműves programok várták az érdeklődőket. A színpadon a Felvidékről, Ukrajnából, Erdélyből, a Vajdaságból és Magyarország különböző részeiről érkezett együttesek léptek fel, minden régió 30 perces zenés-énekes-táncos műsorral készült.
 
A fesztiválon olyan neves fellépők vettek részt, mint Bangó Margit, Kiss B. Atilla, Nemcsák Károly és Pitti Katalin. Zenekaraival érkezet Ifj. Kállai Kiss Ernő, Ifj. Sárközi Lajos, Lakatos Miklós, Sándor János és Berki Péter, de Kovács István vezetésével színpadra lépett a Mohácsi Tambura Zenekar, valamint a Rajkó Zenekar is. A szólisták között Kállai Kiss Ernő, Balogh Dezső, Szakcsi Lakatos Béla és Kathy Horváth Lajos is muzsikált. A műsor koreográfusa Zsuráfszky Zoltán, művészeti vezetője Balogh Dezső volt.
 
A közelben felállított sátrakban magyar és cigány ételekkel, cigány népi ruhaviseletek és kézi mesterségek bemutatásával, hangszerkészítéssel, cigány jóslással várták a vendégeket. Az érdeklődők cigány írókkal, költőkkel dedikáltathatták műveiket, cigány festőművészekkel ismerkedhettek meg, vagy épp a cigány vándorlást tanulmányozhatták egy makett segítségével.
 
A fesztivál hétfőn a Stefánia Palota színháztermében gálakoncerttel folytatódott. A délutáni nyilvános főpróba után este került sor a koncertre, amelyen már csak a mentorok által előzetesen kiválasztott legjobb darabokat adták elő.
 
A Raduly József fesztiváligazgató által vezetett Cigányvarázs Fesztivál célja az volt, hogy visszaállítsák a cigányzene és a magyar nóta társadalmi presztízsét és elismertségét a magyar társadalomban és szerte a világban. A rendezvény fővédnökei Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere és Tarlós István, Budapest főpolgármestere, védnökei Fekete György, a Magyar Művészeti Akadémia elnöke, Hoppál Péter kulturális államtitkár, Kocsis Máté, Józsefváros polgármestere, Farkas Flórián, az Országos Roma Önkormányzat elnöke, Mága Zoltán hegedűművész és Benga Oláh Tibor, Józsefváros cigány kisebbségi önkormányzatának elnöke.
 
 
(Forrás: MTI)
 
Az eseményről készült képriport a Fotógalériában tekinthető meg.
 
 
 
 

« vissza

Zeneakadémiai hangversennyel zárult a Reconnections nevű izraeli-magyar zenei együttműködés idei egyhetes workshopja, amelyet a Jeruzsálemi Zene- és Táncakadémia, valamint a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem immár negyedik alkalommal rendezett meg.
Emléktáblát avattak Zumbok Ferenc, a Zala Megyei Bíróság egykori tanácselnöke, a Fővárosi Cégbíróság vezetője, majd a Sándor-palota, a Várkert Bazár és a fertődi kastély újjáépítéséért felelős kormánybiztos tiszteletére Zalaegerszegen.
A Magyarországtól legtávolabb élő magyar népcsoport, a csángók idén huszadik alkalommal mutatták be a Csángó bálon saját táncaikat, énekeiket, történeteiket, az est csángó műsorvezetője pedig elmondta: számukra nagy erőt ad a küzdelmes hétköznapjaikban az a figyelem és törődés, amelyet az óhazából kapnak.


  • Orbán Viktor, 52 éves
  • Jogász, tanulmányait az ELTE-n végezte. Oxfordban politikai filozófiát hallgatott.
  • Nős, felesége Lévai Anikó
  • Öt gyermekük van: Ráhel, Gáspár, Sára, Róza, Flóra
  • A Fidesz elnöke, a Kereszténydemokrata Internacionálé alelnöke

Tovább

© Minden jog fenntartva, 2010