Egymás megértéséről szól a Womex

2015. október 21.

A Womex a találkozásról, egymás megértéséről szól, arról, hogy van mondanivalónk és muzsikálnivalónk egymásnak. Az expo segíthet abban, hogy a világ jobb hely legyen. Erről az esemény megnyitóján a Müpában beszélt Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára.


„Büszkék vagyunk arra, hogy idén Magyarország a Womex házigazdája. Ez elismerés mindazoknak a művészeknek, akik világszerte ismertté és közkedveltté tették a magyar népzenét” – mondta Rétvári Bence, hozzáfűzve, hogy a magyarok számára Bartók Bélával kezdődött a világzene, és azzal a népdallal történt sorsfordító találkozással, amikor a zeneszerző Gerlicepusztán véletlenül meghallott egy cselédlányt énekelni. Bartók nemcsak magyarok, hanem szlovákok, románok, szerbek, bolgárok között is gyűjtötte a zenét, hogy aztán arab és török emberek körében is ezt tegye. Találkozásaiból olyan zene született, amelyet a világon mindenki megérthet, és ami mindenkit megérinthet. A magyar nép méltán büszke arra a felbecsülhetetlen kulturális vagyonra, amellyel az egyetemes és európai kultúrát gazdagítja. Az első közép-kelet-európai Womex az egész régió előadói számára nagy lehetőség bekerülni a nemzetközi vérkeringésbe.

Rétvári Bence szerint Magyarország az a kultúraközvetítő központ, mely kapcsolatot teremt a Duna mentén élő népek között, találkozási pont Kelet és Nyugat, valamint a visegrádi országok és a Balkán térsége között. A magyar kultúra sokszínűségére példaként a cigányzenét hozta fel, amely nemcsak Magyarország, hanem sok környező ország népzenéjének egyik alapja.

Alexander Walter, a Womex igazgatója beszédében üdvözölte, hogy a World Music Expo immár több mint két évtizedes történetében idén először érkezett Közép-Kelet-Európába. Mint mondta, a Womex nem csak a zenéről szól, jó lehetőség az ismerkedésre és az üzletkötésre is. Az igazgató kitért a világban tapasztalható menekültproblémára, és reményét fejezte ki, hogy a szükséges politikai viták után olyan helyzet alakulhat ki, amelyben valódi segítséghez jutnak a bajba jutott emberek. „A Womex a zenén keresztül mutatja be a világunkban tapasztalható kulturális sokszínűséget” – fűzte hozzá Alexander Walter.

Weyer Balázs a budapesti Womexet szervező Hangvető Kft. képviseletében arról beszélt, hogy a világzene és a hozzá kapcsolódó emberek mögött történetek, érzelmek, hitek vannak. A megnyitógálaként megszervezett, a Kárpát-medencei romák zenéjét bemutató Gypsy HeartBeats is erről szól és az évszázadok során része lett az itt élők kultúrájának.

A megnyitógála felvezetéseként meglepetésre színpadra lépett a Womexen 2008-ban életműdíjat kapott Muzsikás, amely Bartók Allegro Barbarójából játszott Balázs János zongoraművész közreműködésével. A Gypsy HeartBeats című gálán az ének és a tánc párbeszédére épülő produkcióját mutatta be Oláh Attila szlovákiai magyar roma, fellépett az északkelet-magyarországi autentikus cigány zenét játszó Romengo. A műsorban szerepelt a szintó kultúrából az erdélyi, kalotaszegi népzenéhez eltalált belga Tcha Limberger, a városi közönséget is megszólító Palya Bea, valamint Pál István Szalonna együttese, amelynek zenéje a kárpátaljai hagyományokból táplálkozik.

A megnyitót késő este magyar táncház zárja. A vasárnap záruló Womexre több mint kilencven országból mintegy 2900 külföldi vendég érkezik-érkezett, hatszáz fellépőhely, ötszáz lemezkiadó és -terjesztő képviselteti magát, háromszáz újságíró, ebből 130 rádiós közvetítő tudósít az eseményről. A Womex hivatalos programjában ötven ország 64 produkciója lesz látható; mintegy húsz magyar fellépő volt, illetve lesz látható. A rendezvény fő médiatámogatója az MTVA.

(MTI – orbanviktor.hu)

« vissza

Zeneakadémiai hangversennyel zárult a Reconnections nevű izraeli-magyar zenei együttműködés idei egyhetes workshopja, amelyet a Jeruzsálemi Zene- és Táncakadémia, valamint a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem immár negyedik alkalommal rendezett meg.
Emléktáblát avattak Zumbok Ferenc, a Zala Megyei Bíróság egykori tanácselnöke, a Fővárosi Cégbíróság vezetője, majd a Sándor-palota, a Várkert Bazár és a fertődi kastély újjáépítéséért felelős kormánybiztos tiszteletére Zalaegerszegen.
A Magyarországtól legtávolabb élő magyar népcsoport, a csángók idén huszadik alkalommal mutatták be a Csángó bálon saját táncaikat, énekeiket, történeteiket, az est csángó műsorvezetője pedig elmondta: számukra nagy erőt ad a küzdelmes hétköznapjaikban az a figyelem és törődés, amelyet az óhazából kapnak.


  • Orbán Viktor, 52 éves
  • Jogász, tanulmányait az ELTE-n végezte. Oxfordban politikai filozófiát hallgatott.
  • Nős, felesége Lévai Anikó
  • Öt gyermekük van: Ráhel, Gáspár, Sára, Róza, Flóra
  • A Fidesz elnöke, a Kereszténydemokrata Internacionálé alelnöke

Tovább

© Minden jog fenntartva, 2010