Emlékezés Giorgio Perlascára

2015. szeptember 8.

A Budafoki Dohnányi Zenekar különleges koncertjével tisztelegtek az Olasz Kultúrintézetben Giorgio Perlasca emléke előtt, aki magyar zsidók ezreinek életét mentette meg. Az est díszvendége Franco Perlasca, a megmentő fia volt.

 

 
„Nem tudtam elviselni, hogy embereket úgy kezelnek, mint az állatokat. Nem tudtam elviselni a megölt gyermekek látványát. Azt hiszem erről volt szó. Nem tartom magam hősnek.” Giorgio Perlasca így vélekedett arról, hogy miért mentette meg több ezer magyar zsidó életét a holokauszt idején. Őszinte vallomás ez egy szerény embertől, akinek a neve, sajnos, kevéssé ismert abban Magyarországon, amely olyan sokat köszönhet neki. Ahol az olasz származású üzletember spanyol diplomataként zsidók ezreinek állított ki menlevelet és mentette meg életét.
 
Giorgio Perlasca eredetileg olasz fasiszta volt, aki önkéntesként harcolt Franco oldalán a spanyol polgárháborúban, sőt még fiát is a spanyol diktátor után nevezte el. 1943 szeptembere után az olaszokat Magyarországon nem tekintették többé barátságos külföldieknek és Perlascát is internálták. Megszökött, majd személyes kapcsolatai révén munkát kapott a spanyol nagykövetségen, keresztnevét „Jorge”-ra változtatta, és diplomáciai ajánlásokat szerzett. Ahogy a front közeledett, a spanyol nagykövet elhagyta Budapestet, és helyére Perlasca lépett. További spanyol menleveleket hamisított, és „védett házakat” jelölt ki. A szovjet hadsereg megérkezéséig a helyén maradt, hogy védje a zsidókat és gondoskodjon róluk. Ezután elégette spanyol papírjait, és ismét olasz üzletember lett belőle. Perlasca 1989-ben kapta meg „A Világ Igaza” kitüntetést.
 
Takács Szabolcs, a Nemzetközi Holokauszt Emlékezési Szövetség (IHRA) elnöke, a magyar kormány államtitkára, Őexcellenciája Maria Assunta Accili Sabbatini asszony, az Olasz Köztársaság budapesti nagykövete és Őexcellenciája Ilan Mor, Izrael Állam budapesti nagykövete közös szervezésében a Budafoki Dohnányi Zenekar különleges koncertjén együtt emlékezett Giorgio Perlascára a budapesti Olasz Kultúrintézet dísztermében. Az est díszvendége a megmentő fia, Franco Perlasca volt, és a meghívottak között volt Lévai Anikó is. A színvonalas zenei élményt nyújtó hangversenyen az est fénypontja Moshe Zorman: Giorgio Perlasca Legszebb Órája című zeneművének első magyarországi bemutatója volt.
 
Az estet Takács Szabolcs nyitotta meg Giorgio Perlascára emlékezve, aki az IHRA elnöke szerint hű maradt a humanista értékekhez. Spanyol diplomatának adta ki magát és ötezer kétszáz honfitársunk életét mentette meg. Fontosnak tartja közvetíteni a fiataloknak a történelem ezen sötét korszakának súlyos tanulságait, és a magyar kormány eszerint cselekszik. Az államtitkár szerint minden körülmények között hűnek kell maradni a bennünk lévő jóhoz, úgy, ahogy azt Perlasca is tette.
 
 
Ezt követően Franco Perlasca kapott szót, aki apja emléke előtt tisztelgett, és akinek jótettét 1987-ben általa megmentett magyar zsidók tárták fel, hiszen a megmentő a háború után nem beszélt cselekedeteiről. Apja igaz ember volt, akit nem etnikai, vallási, ideológiai vagy politikai szempontok vezéreltek, hanem az embert helyezte középpontba. Hannah Arendt szavait idézve „Mindig lehet igent vagy nemet mondani”. Amikor az édesapjától megkérdezte egy újságíró, hogy miért tette amit tett, a megmentő visszakérdezett: „Ön mit tett volna? Mit tett volna, ha látta volna, hogy embereket gyilkolnak csak mert más vallásúak?”
 
Az olasz nagykövet asszony beszédében rámutatott, hogy a tisztesség meg tudja menteni a világot. Harcolni kell a rasszizmus, az antiszemitizmus, a gyűlölet és a diszkrimináció ellen és az alapértékek mentén össze kell fogni, hiszen veszélyesen terjed az intolerancia, és a fanatizmus elleni harcnak sosincs vége.
 
A megemlékezés végén az izraeli nagykövet, Ilan Mor feltette a kérdést: vajon a történelem alakítja az embert vagy az ember befolyásolja a történelmet? Perlasca azt vallotta, hogy ő azt tette, amit tennie kellett, és nem fordította el a fejét az embertelenség láttán. A nagykövet szerint nem elég tudni, hogy mit képviselünk, azt is tudni kell, hogy mivel állunk szemben. El kell utasítani az antiszemitizmust és a rasszizmust. Giorgio Perlasca embermentő tevékenysége az emberi szellem és a kultúra győzelme volt a tudatlanság felett.
 
 
(kitekinto.hu, Bihari Anna - orbanviktor.hu)

« vissza

Zeneakadémiai hangversennyel zárult a Reconnections nevű izraeli-magyar zenei együttműködés idei egyhetes workshopja, amelyet a Jeruzsálemi Zene- és Táncakadémia, valamint a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem immár negyedik alkalommal rendezett meg.
Emléktáblát avattak Zumbok Ferenc, a Zala Megyei Bíróság egykori tanácselnöke, a Fővárosi Cégbíróság vezetője, majd a Sándor-palota, a Várkert Bazár és a fertődi kastély újjáépítéséért felelős kormánybiztos tiszteletére Zalaegerszegen.
A Magyarországtól legtávolabb élő magyar népcsoport, a csángók idén huszadik alkalommal mutatták be a Csángó bálon saját táncaikat, énekeiket, történeteiket, az est csángó műsorvezetője pedig elmondta: számukra nagy erőt ad a küzdelmes hétköznapjaikban az a figyelem és törődés, amelyet az óhazából kapnak.


  • Orbán Viktor, 52 éves
  • Jogász, tanulmányait az ELTE-n végezte. Oxfordban politikai filozófiát hallgatott.
  • Nős, felesége Lévai Anikó
  • Öt gyermekük van: Ráhel, Gáspár, Sára, Róza, Flóra
  • A Fidesz elnöke, a Kereszténydemokrata Internacionálé alelnöke

Tovább

© Minden jog fenntartva, 2010