Felavatták Teréz anya szobrát

2014. szeptember 6.

A jótékonyság nemzetközi napján szobrot avattak Boldog Teréz anya tiszteletére a róla elnevezett téren. A szentet ábrázoló alkotást Lévai Anikó, a miniszterelnök felesége, Mira Hoxha, Albánia nagykövetasszonya, Pokorni Zoltán polgármester, valamint Alberto Bottari de Castello apostoli nuncius leplezte le ünnepélyes keretek között.

 

„Zavarba ejtő, mondhatnánk kényelmetlenül példamutatót életet élt, nap mint nap szembenézett az általunk elképzelhetetlen nyomor és kilátástalanság szörnyű jeleneteivel. Nem távoli adományozóként könnyített lelkiismeretén, hanem évtizedeken át bírta lelkierővel a jelenlétet Kalkutta nyomornegyedeiben” – mutatta be Pokorni Zoltán Boldog Teréz anyát, akinek szobrát a mai nap avatták fel a Mártonhegyen, a nevét viselő téren.
 
A kerület polgármestere beszédében kitért rá, hogy Teréz anyát a média sztárrá akarta faragni, de ő minden kitüntetés, minden királyi, elnöki fogadás, Nobel-díj átvétel után makacsul visszatért pártfogoltjai közé. Ugyanakkor – tette hozzá – a média letagadhatatlan javára írható, hogy milliókkal ismertette meg személyét és cselekedeteit, hogy elgondolkodtasson bennünket az önzetlenség, a segíteni akarás egyszerű, hétköznapi természetességéről. Pokorni Zoltán megemlítette, hogy a Teréz anya által alapított Szeretet Misszionáriusai rendjéhez ma már négyezer apáca és négyszáz szerzetes tartozik, gyógyító-gondozó munkájukat számtalan önkéntes segíti a világ százötven országában, köztük Magyarországon is.
 
Lévai Anikó, a miniszterelnök felesége a szoboravatáson arról beszélt, hogy Teréz anya szeretetről vallott hitvallása mindenki számára példaként szolgál. „Azzal, hogy Teréz anya-szobrot avatunk a jótékonyság nemzetközi napján, mi is hitet teszünk a szociális érzékenység és a kultúrák találkozása mellett” – mondta, majd emlékeztetett Szent Teréz szavaira, miszerint a világban sokan vannak azok, akik egy darabka kenyérre éheznek, de talán még többen vannak azok, akik a szeretetre. Felidézte, hogy a Teréz anya által alapított szerzetesrend hitvallása többek között azt a feladatot tűzte ki célul, hogy segítse az éhes, a ruhátlan, a hajléktalan, a leprás, a béna és a vak embereket, olyanokat, akiket kitaszítottak a társadalomból és mindenki elkerüli őket. (A teljes köszöntőbeszéd a cikk végén olvasható.)
 
Az Albán Köztársaság nagykövete, Mira Hoxha köszöntőjében rámutatott, hogy az ENSZ közgyűlése két évvel ezelőtt magyar kezdeményezésre nyilvánította szeptember 5-ét, Boldog Kalkuttai Teréz anya halálának napját a jótékonyság világnapjává. „E nap célja, hogy tisztelegjen a történelem egyik legnagyobb humanitáriusa előtt, a modern kor egyik legkiválóbb asszonya, az albán nemzet lánya és büszkesége előtt” – jelentette ki a nagykövetasszony. Mira Hoxha beszédének zárásaként köszönetet mondott a Hegyvidéki Önkormányzatnak, Pokorni Zoltán polgármesternek, valamint Fonti Krisztina alpolgármesternek elkötelezettségükért, amiért lehetővé tették a szoborállítást.
 
Az 1941-ben Székelyhídon született, majd Rákospalotán felnőtt szobrászművész, Mihályi Gábor alkotását, az Albán Köztársaság és a Hegyvidéki Önkormányzat együttműködésével felállított bronzszobrot Pokorni Zoltán, Lévai Anikó, Mira Hoxha, valamint Alberto Bottari de Castello apostoli nuncius közösen leplezte le a Boldog Teréz anya téren. A Bürök, az Ormódi és a Kempelen Farkas utca találkozásánál lévő kis teret két évvel ezelőtt nevezték el a béke-Nobel-díjas apácáról.
 
 
A szoboravatást követően Almira Emiri zongoraművész, Federica Vinci énekesnő, Rina Kacinari csellista és Vámosi-Nagy Zsuzsa fuvolaművész közreműködésével, a Hegyvidéki Önkormányzat, valamint albán, az olasz és koszovói nagykövetség támogatásával jótékonysági koncertet szerveztek a MOM Kulturális Központban a kerületi Vakok Batthyány László Római Katolikus Gyermekotthona, Óvodája és Általános Iskolája megsegítésére. A programban olasz operaáriák, albán népzene, valamint romantikus és kortárs zeneművek szólaltak meg.
 
A koncerten megjelenteket Fonti Krisztina köszöntötte, aki bevallása szerint mindig is nagy tisztelője volt Teréz anyának, csodálta a kis, törékeny asszony végtelen erejét és lelki nagyságát. Az alpolgármester úgy vélte, nem véletlen, hogy ez a csodálatos asszony éppen itt, Kelet- és Nyugat-Európa határvidékén született, hiszen – mint fogalmazott – „mi itt a világnak ezen a részén magunkénak vallhatjuk a nyugati civilizáció örökségét, a kereszténység tanítását a könyörületességről, a szegények, a gyengék gyámolításáról, ugyanakkor a történelem viharai nyomán sokkal inkább tudjuk, mit jelent a nélkülözés, a túlélésért folytatott küzdelem.”
 
Az ENSZ közgyűlése magyar kezdeményezésre 2012. december 17-én nyilvánította szeptember 5-ét, Boldog Kalkuttai Teréz anya halálának napját a jótékonyság világnapjává. Az albán származású, 1997-ben elhunyt és 2003-ban boldoggá avatott Teréz anya 1928-tól szerzetes nővérként tanított Indiában. 1948-ban elhatározta, hogy a szegények szolgálatának szenteli az életét és megalapította a Szeretet Misszionáriusainak Közösségét. Azóta a világ számos országában nyitottak házakat a szenvedők megsegítésére New Yorktól Libanonig, Perutól Csernobilig. A világon működő 650 házukban mintegy 5000 nővér dolgozik.
 
 
(hegyvidek.hu – orbanviktor.hu)
 
 
* * *
 
Lévai Anikó köszöntőbeszéde:
 
 
Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Kedves Jelenlévők! A Nobel-békedíjas Boldog Teréz anya, a szeretet misszionáriusa, a szegények gyámolítója – olyasvalaki, akiről csak a legőszintébb csodálattal, elismeréssel szólhatunk. Már azt egy rendkívül jelentőségteljes és üzenetértékű kezdeményezésnek tartottam, hogy a teret róla nevezték el. Azt pedig, hogy ezen a téren Boldog Teréz anya szobrát avathatjuk fel a Jótékonyság Világnapján mi is hitet teszünk a szociális érzékenység és a kultúrák párbeszéde mellett. Köszönöm az Albán Nagykövetségnek és a XII. kerületi Önkormányzatnak a kezdeményezést és a nagylelkű adományt, amely a megvalósítást lehetővé tette!
 
Kedves Jelenlévők! „A testi betegségekre ott vannak a gyógyszerek, de a magányt, a kétségbeesést és a reménytelenséget egyedül a szeretet képes meggyógyítani. Sokan vannak a világban, akik egy darabka kenyérre éheznek, de még többen olyanok, akik csak egy kis szeretetre.” – mondta Teréz anya. Mi, akik csak csodálni tudjuk Őt, feltesszük magunknak a kérdést: hogyan lett a szegény, félárva albán lányból missziós nővér Indiában? Honnan jött az a lelkierő, az a lámpásként ragyogó szellemiség, amely Kalkutta szegényei közé vezérelte? Hogyan tudta még a kolostori iskola békéjét és kényelmét is feladva a legszegényebbek, a legelesettebbek között végezni áldozatos munkáját?
 
„Nem vagyok biztos abban, milyen lesz a mennyben, de egyet biztosan tudok. Ha meghalunk és eljön az idő, hogy az Úr ítéljen fölöttünk, nem azt kérdezi majd: mennyi jót tettünk életünkben, hanem mennyi szeretettel tettük” – mondta. Mély hitéből származó szeretete vezérelte őt egész életében a legelesettebbek felé vezető úton.
 
Kedves Jelenlévők! Teréz anya az általa alapított a Szeretet Misszionáriusai szerzetesrend hivatását így fogalmazta meg: „hogy segítse az éhes, ruhátlan, hajléktalan, béna, vak, leprás embereket, az olyanokat, akik nemkívánatosak, szeretetlenek, kitaszítottak a társadalomból és mindenki elkerüli őket”.  Elhivatott életműve mindannyiunk számára követendő példa, ugyanakkor fájdalmasan aktualitásokra is felhívja a figyelmünket.
 
Kedves Jelenlévők! „A világban nagyobb az éhség a szeretetre és elfogadásra, mint a kenyérre” – mondta. A legnagyobb nyomor, a legnagyobb szegénység a szeretetlenség, az elhagyatottság, a magány. A legszegényebbek azok, akiket nem fogadnak el, akiket elkerülnek, akik nemkívánatosak. Kik ezek az emberek, kik a legszegényebbek? Lehet egy kalkuttai leprás koldus – de sajnos, a saját környezetünkben is találunk ilyeneket. „Olykor azt gondoljuk, a szegénység: éhesnek, mezítelennek és hontalannak lenni. Mégis a legnagyobb szegénység nemkívántnak, nem szeretettnek lenni és tudni, hogy senki sem törődik veled. El kell kezdenünk gyógyítani ezt a szegénységet a saját otthonainkban.” - Teréz anya arra int minket, hogy először az otthonainkban, a közvetlen környezetünkben nézzünk körül. Az elhagyatott, magányos, idős szomszéd asszony, akire soha senki nem nyitja rá az ajtót. Az ismerős kisfiús, akire a szüleinek soha nincs idejük. Egy lány, aki nem tudja valóra váltani szülei álmát, és ezért elfordulnak tőle. Egy ember, aki azt érzi, hogy ő senkinek sem kell.
 
Teréz anya arra figyelmeztet minket, hogy soha ne engedjük, hogy valaki ne legyen boldogabb a velünk való találkozás után, mint előtte. Legyünk mi is a szeretet misszionáriusai!
 
 
 
 
 

« vissza

Zeneakadémiai hangversennyel zárult a Reconnections nevű izraeli-magyar zenei együttműködés idei egyhetes workshopja, amelyet a Jeruzsálemi Zene- és Táncakadémia, valamint a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem immár negyedik alkalommal rendezett meg.
Emléktáblát avattak Zumbok Ferenc, a Zala Megyei Bíróság egykori tanácselnöke, a Fővárosi Cégbíróság vezetője, majd a Sándor-palota, a Várkert Bazár és a fertődi kastély újjáépítéséért felelős kormánybiztos tiszteletére Zalaegerszegen.
A Magyarországtól legtávolabb élő magyar népcsoport, a csángók idén huszadik alkalommal mutatták be a Csángó bálon saját táncaikat, énekeiket, történeteiket, az est csángó műsorvezetője pedig elmondta: számukra nagy erőt ad a küzdelmes hétköznapjaikban az a figyelem és törődés, amelyet az óhazából kapnak.


  • Orbán Viktor, 52 éves
  • Jogász, tanulmányait az ELTE-n végezte. Oxfordban politikai filozófiát hallgatott.
  • Nős, felesége Lévai Anikó
  • Öt gyermekük van: Ráhel, Gáspár, Sára, Róza, Flóra
  • A Fidesz elnöke, a Kereszténydemokrata Internacionálé alelnöke

Tovább

© Minden jog fenntartva, 2010