Magyar fejlesztési program a Belarusz Köztársaságban

2015. szeptember 24.

Befejeződött a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet és a Belarusz Ökumenikus Segélyszervezet (IMCSS) által végrehajtott első olyan nemzetközi partneri együttműködés, melynek keretében magyar nonprofit szervezet önállóan hajtott végre fejlesztési programot Fehéroroszországban.


Ez volt az első olyan partneri együttműködés, melynek keretében magyar nonprofit szervezet önállóan hajtott végre fejlesztési programot Fehéroroszországban Az Unió és a Külgazdasági és Külügyminisztérium által finanszírozott 373.000 eurós projekt a társadalom perifériájára szorult embereket támogató komplex rendszer kidolgozását segítette elő a Belarusz Köztársaságban magyar tapasztalatok alapján. Az Európai Unió Nemzetközi Fejlesztési Hivatala (EuropeAid) és a magyar Külgazdasági és Külügyminisztérium által is támogatott kétéves projekt záró konferenciáját 2015. szeptember 23-án rendezték meg Minszkben.

A rendezvényen részt vett Lévai Anikó, a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet jószolgálati nagykövete, Lehel László a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet elnök-igazgatója, Andrea Wiktorin nagykövet, az Európai Unió belarusz delegációjának vezetője. Jelen volt Alena Kupchina a Belarusz Köztársaság külügyminiszter-helyettese; Sziklavári Vilmos Magyarország nagykövete a Belarusz Köztársaságban; Nikolai Matrunchyk a Belarusz Ökumenikus Segélyszervezet igazgatója, továbbá a Belarusz Köztársaság főbb keresztény egyházainak képviselői, a belügyminisztérium, a munkaügyi és szociális védelmi minisztérium, a projekthelyszíneken dolgozó területi adminisztrációk képviselői, tudósok és nem-kormányzati partnerek. Lévai Anikó külön megbeszélésen is találkozott Alena Kupchyna-val és Pável Metropolitával, a Belarusz Ortodox Egyház vezetőjével.

A kedvezményezettek felelősségére is alapozó, az emberi méltóságot és szakmai szabályokat betartó, partnerségre és összefogásra fókuszáló tevékenység A konferencián felszólalók közül Andrea Wiktorin nagykövetasszony köszöntőjében az együttműködés fontosságát hangsúlyozta, és kiemelte, hogy az Európai Unió mindig kész támogatni olyan kezdeményezéseket, amelyek az elesettek megsegítésére koncentrálnak. Hozzátette, hogy az Európai Unió nem kívánja megszabni az uniós tagállamok számára, hogy milyen büntetés-végrehajtási és rehabilitációs rendszert alakítanak ki, amíg azok bizonyos normáknak megfelelnek. A nagykövetasszony elmondta: kiemelten fontos, hogy mindig mindenki vegye figyelembe a bajbajutottak emberi méltóságát és tartsák be a vonatkozó szakmai szabályokat.  Bevezetőjében Nikolai Matrunchyk kihangsúlyozta, hogy röviden két szóval tudja jellemezni az elmúlt két év munkáját: összefogás és partnerség. Nagy öröm számára, tette hozzá, hogy ez nem csak a két szervezet együttműködésére, hanem minden projektrésztvevőre vonatkozik.

Véleménye szerint a projekt legnagyobb eredménye, hogy folyamatos kommunikáció és együttműködés alakult ki a kormányzati szervek, egyházak, egyházi és nem-kormányzati szervezetek között. A projekttevékenység nagy része kerekasztal megbeszélések, szakértők közötti munkatalálkozók, a szociális munkásoknak tartott képzések segítségével, valamint a projektvégrehajtás alatt gyűjtött információ szakmai szervezetek és döntéshozók által történt elemzésén keresztül valósult meg.  Beszédében Lehel László ismertette a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet gyakorlat, amely a segítő személlyel közösen kidolgozott személyes fejlesztési terv végrehajtásán alapul, a kedvezményezett bevonására koncentrál, és ez a hozzáállás mindig figyelembe veszi a kedvezményezett jogait és kötelezettségeit egyaránt. Ez módszer – mondta – itt, a Belarusz Köztársaságban is befogadásra talált. Az elnök-igazgató kiemelte: ez a fajta megközelítés az, amely eredményes lehet a rászoruló személyek reintegrációja során.

A kétéves projekt segített a társadalom perifériájára szorult embereknek abban, hogy új életet kezdjenek, és hozzájárult több mint 1,500 személy foglalkoztatásához valamint társadalmi beilleszkedéséhez. A kormányzati és nem-kormányzati szervezetek szakemberei számos kapacitásfejlesztő eseményen vettek részt, ahol megvitatták az európai és magyar tanácsadási módszereket, valamint néhány börtönből szabadult egyén álláslehetőséghez jutott mezőgazdasági területen három, a projekttevékenység középpontját képező körzetben (Vityebszk, Grodno, Gomel). A támogatásban részesülők ezeken a helyszíneken a gyógynövénytermesztés, a méhészet és az üvegházi növénytermesztéssel ismerkedhetnek meg, és egy rövid kiadvány is segíti az információhoz jutásukat.

A fejlesztés az irányítószerepet betöltő minszki központ infrastrukturális fejlesztése mellett, a gazdaságok műszaki eszközeinek a bővítését is magában foglalta. A számítógépek, telefonok és egyéb irodatechnikai eszközök mellett növényszárító gépet, kultivátort, csomagológépet, elektromos mézpergetőt, valamint üvegház építéséhez és az ehhez tartozó öntöző és fűtőrendszer kiépítéséhez szükséges eszközöket is beszereztek. A fejlesztési program keretében elkészült egy kézikönyv is, ami háttér-információt nyújt a társadalom perifériájára szorult embereknek arról, hogy hogyan lehet támogatáshoz jutni az állami és nem-kormányzati szervezetektől, valamint ismerteti a szabadulás utáni munkalehetőségeket is.


(Forrás és fotók: Magyar Ökumenikus Segélyszervezet)

« vissza

Zeneakadémiai hangversennyel zárult a Reconnections nevű izraeli-magyar zenei együttműködés idei egyhetes workshopja, amelyet a Jeruzsálemi Zene- és Táncakadémia, valamint a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem immár negyedik alkalommal rendezett meg.
Emléktáblát avattak Zumbok Ferenc, a Zala Megyei Bíróság egykori tanácselnöke, a Fővárosi Cégbíróság vezetője, majd a Sándor-palota, a Várkert Bazár és a fertődi kastély újjáépítéséért felelős kormánybiztos tiszteletére Zalaegerszegen.
A Magyarországtól legtávolabb élő magyar népcsoport, a csángók idén huszadik alkalommal mutatták be a Csángó bálon saját táncaikat, énekeiket, történeteiket, az est csángó műsorvezetője pedig elmondta: számukra nagy erőt ad a küzdelmes hétköznapjaikban az a figyelem és törődés, amelyet az óhazából kapnak.


  • Orbán Viktor, 52 éves
  • Jogász, tanulmányait az ELTE-n végezte. Oxfordban politikai filozófiát hallgatott.
  • Nős, felesége Lévai Anikó
  • Öt gyermekük van: Ráhel, Gáspár, Sára, Róza, Flóra
  • A Fidesz elnöke, a Kereszténydemokrata Internacionálé alelnöke

Tovább

© Minden jog fenntartva, 2010