Nagy siker volt a Sóletfesztivál

2015. augusztus 31.

Milyen a kóser füstölt libacomb? Hogyan készül a kóser sólet Jemenben és Galíciában? Mi a különbség a gerstlis és a lengyel sólet között? Akik ezekre a kérdésekre nem csak elméleti választ akartak kapni, azoknak módjukban állt a kóstolásra a zsidóság emblematikus ételét bemutató sóletfesztiválon. A főzőverseny zsűrijének tagjai volt Lévai Anikó is, aki saját termesztésű babot vitt ajándékba a vendéglátó Köles Slomó rabbinak.

 

A zsidó hagyomány szerint a Szombat (héberül: Sábát, jiddisül: Sábesz) a legnagyobb és legszentebb zsidó ünnep, amikor tartózkodnak minden munkától és összegyűlik a család közös éneklésre és elmélyedésre. A szombati ebédre a tágabb család tagjain kívül rendszerint vendégeket is fogadnak, ám mivel szombaton nem lehet főzni, ezért frissen készült étel ilyenkor nem kerülhet az asztalra.
 
 
De hogyan teljesíthetik ünnepi kötelezettségeiket, ha nem fogyaszthatnak meleg ételt? A választ évszázadokkal ezelőtt leleményes módon találták meg oly módon, hogy ha pénteken délután begyújtják a kemencét, a folyamatosan égő lassú tűzön megfőtt étel szombat délig is melegen marad. Így született meg a sólet, amely máig a zsidó konyha talán legismertebb és legkedveltebb fogása, amely később elterjedt a világ számos országában is.
 
A budapesti Kazinczy utcában tartott első Sóletfesztiválon a világ legfinomabb sóletkülönlegességeit bemutató standokon a magyar, a lengyel, az izraeli, a marokkói, a jemeni és az amerikai sóletből kaphattak kóstolót a fesztivál vendégei.
 
A sóletfőző versenyre benevezett 2 fős csapatok 10 és 16 óra között óránként mérték össze a főzőtehetségüket. A 2-3 egymással versengő csapat a a hozzávalókból saját receptjük szerint válogatva 45 perc alatt készítette el sóletjét, majd három óráig hagyták sülni a sütőben. A frissen elkészült sóletet megkóstolva az érdeklődő közönség egy 10-es skálán szavazatával értékelni is tudta.
 
 
A fesztiválon előbb 3.000 adag fogyott el a különféle sóletekből, majd újabb 1.000, amit hamarjában utórendeltek. A szervezők a legmerészebb álmukban sem tudtak elképzelni akkora érdeklődést, amely mellett a hatalmas, 4000 adagnyi mennyiség is kevésnek bizonyult, s most már tudják, hogy a jövő évi Sóletfesztiválra bőségesebb mennyiséggel fognak készülni.
 
 
(zsido.com – orbanviktor.hu)
 
 

« vissza

Zeneakadémiai hangversennyel zárult a Reconnections nevű izraeli-magyar zenei együttműködés idei egyhetes workshopja, amelyet a Jeruzsálemi Zene- és Táncakadémia, valamint a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem immár negyedik alkalommal rendezett meg.
Emléktáblát avattak Zumbok Ferenc, a Zala Megyei Bíróság egykori tanácselnöke, a Fővárosi Cégbíróság vezetője, majd a Sándor-palota, a Várkert Bazár és a fertődi kastély újjáépítéséért felelős kormánybiztos tiszteletére Zalaegerszegen.
A Magyarországtól legtávolabb élő magyar népcsoport, a csángók idén huszadik alkalommal mutatták be a Csángó bálon saját táncaikat, énekeiket, történeteiket, az est csángó műsorvezetője pedig elmondta: számukra nagy erőt ad a küzdelmes hétköznapjaikban az a figyelem és törődés, amelyet az óhazából kapnak.


  • Orbán Viktor, 52 éves
  • Jogász, tanulmányait az ELTE-n végezte. Oxfordban politikai filozófiát hallgatott.
  • Nős, felesége Lévai Anikó
  • Öt gyermekük van: Ráhel, Gáspár, Sára, Róza, Flóra
  • A Fidesz elnöke, a Kereszténydemokrata Internacionálé alelnöke

Tovább

© Minden jog fenntartva, 2010