Szolnokon adták át a rekordtámogatást

2014. október 5.

Szolnokon, a Soproni Sörfesztiválon vette át jelképesen az Ökumenikus Segélyszervezet a HEINEKEN Hungáriától azt a 100 millió forintot, amellyel álláskeresők munkahelyhez jutását segíti majd a Soproni Jóleső Segítség program keretében. A szakmai tanácsadással, képzésekkel segítő szervezet 10 forintot kapott minden korsó – a nyár folyamán értékesített – csapolt Soproni sör árából.

 

Soproni Sörfesztivált rendeztek október 4-én Szolnok belvárosában. Az esemény fényét a rangos fellépők (Szimfonik Harsona, Caramel és az R-GO) mellett egy egyedülálló társadalmi segítségnyújtó akció, a Soproni Jóleső Segítség program bejelentése is emelte: a rendkívül sikeres pénzgyűjtő szakasz lezárultával elindulhat a szakmai program.
 
A sörfesztiválon adta át a HEINEKEN Hungária Sörgyárak Zrt. azt a mintegy 101 millió forintot az Ökumenikus Segélyszervezetnek, ami segítségével a szervezet álláskeresők ezreinek adhat a jövőben ingyenes segítséget a sikeres álláskereséshez, a jó önéletrajz megírásának tudományától a motivációs technikákon át a konkrét munkahelyek felkutatásáig.
 
„Felelős vállalatként és a patinás Soproni márka birtokosaként fontosnak érezzük, hogy ne csak az örömben és a sikerben osztozzunk Magyarországgal, hanem részt vállaljunk az ország előtt álló kihívások megoldásában is. A versenyképesség növeléséhez, a társadalom egészségesebb működéséhez pedig minél magasabb foglalkoztatottságra van szükség. Ezért döntöttünk úgy, hogy olyan, stabil szakmai alapokon álló szervezet munkáját segítjük egy közös program finanszírozásával, amely az álláskeresők munkához juttatását tűzte zászlajára” – mondta el Joris Huijsmans. Hozzátette: „a munkanélküliség olyan probléma, amely bárkit érinthet: idősebbet és fiatalt, városit és kistelepülésen élőt, férfit és nőt, szakmunkást és egyetemet végzett embert egyaránt”.
 
„A Soproni Jóleső Segítség program rekordmértékű anyagi támogatást jelent szervezetünk munkaerő-piaci programjához, melyet 2009 óta működtetünk a szegénység elleni küzdelem jegyében. A rendkívüli támogatásnak köszönhetően ez a már sokat bizonyított program most hatalmas lendületet kap és újabb helyszíneken még több álláskereső számára adhatja vissza a reményt, és nyújthat hatékony segítséget a sikeres elhelyezkedéshez.” – hangsúlyozta Lehel László.
 
A sajtótájékoztatón Lévai Anikó, az Ökumenikus Segélyszervezet jószolgálati nagykövete elmondta: „Az álláskeresőkben – legyen az illető akár fiatal vagy idősebb - egy idő után a sikertelen próbálkozások miatt nagyon sok gátlás alakul ki, amelyeken egyedül nem képesek úrrá lenni. A Soproni Jóleső Segítség program azért egyedülálló, mert ezeket a gátlásokat segít feloldani, és ezáltal a vágyott sikert elérni.”
 
A HEINEKEN Hungária által adományozott 100 millió forintos támogatásból az Ökumenikus Segélyszervezet által működtetett Ygen Humánerőforrás Központok munkatársai ősztől az ország 10 különböző pontján egész napos rendhagyó állásbörzéket szerveznek, ahol nem a munkaadók, hanem az álláskeresők lesznek a fókuszban. Minden kilátogató ingyenes álláskeresői „kiképzést” kaphat az előadásokon elsajátítható alapoktól egészen a tapasztalt szakemberekkel történő személyes konzultációkig. Az ország négy városában pedig irodát működtetnek, ahol egész évben várják a munkakeresőket.
 
Akik nem tudnak személyesen eljutni egyik állásbörzére vagy irodába sem, azok számára Álláskereső Kékszám indul: a 06-40-201-110 telefonszámú vonal végén nagy tapasztalattal rendelkező szakemberektől kaphatnak azonnali és ingyenes tanácsokat az álláskeresők. A program keretén belül  álláskereső kisokos is letölthető sok hasznos információval a www.ygenkozpont.hu weboldalról, ahol minden további információt megtalálhatnak az érdeklődök.
 
A Soproni Jóleső Segítség programnak köszönhetően a Segélyszervezet szakemberei a tanácsadópontokon évente 5-600, a forródróton keresztül pedig 3000-3500 álláskeresőnek tudnak átfogó segítséget nyújtani, míg az Álláskereső roadshow alkalmain 10 helyszínen mintegy 5000 ember tud részt venni, tréningen, egyéni tanácsadásban és előadáson.
 
A HEINEKEN Hungária Sörgyárak Zrt. több mint száz éves sörfőzési tapasztalata, valamint nemzetközileg elismert márkái révén a magyar piac meghatározó szereplője, a nemzetközi HEINEKEN csoport magyar leányvállalataként tevékenykedik Magyarországon. A cég két sörgyárában, a közel 120 éves Soproni Sörgyárban és Martfűn állítja elő termékeit, a hazai mellett számos külföldi piacra is. A HEINEKEN Hungária hazánkban a második, a világon pedig a harmadik legnagyobb sörgyártó vállalat. Magyarországon portfóliójába tartozik többek között hazánk legkedveltebb söre, a Soproni és a Heineken, amely a világ legnemzetközibb söre, ugyanis közel 200 országban árusítják, továbbá olyan közkedvelt termékek, mint a Gösser és a Strongbow.
 
 
(Forrás és fotók: Ökumenikus Segélyszervezet)
 
 
* * *
 
Lévai Anikó köszöntőbeszéde:
 
 
Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Polgármester úr! Elnök úr! Igazgató úr! Kedves Egybegyűltek! Szeretném megköszönni, hogy alkalmat teremtettek számomra, hogy ismét hazajöhessek Szolnokra. Találtam is ezzel kapcsolatban egy nagyonis találó Illyés Gyula idézetet, engedjék meg, hogy megosszam mindannyiukkal: „A vidéki” – jelen esetben én -  „aki a hazáról kezd beszélni, az előbb-utóbb a szülőföldre, a "szűkebb pátriára" lyukad ki: egy falura és legeslegvégül egy udvarra, onnan a konyhán át egy kétablakos szobára, amelyben anyja nyelvét megtanulta. Vagyis öntudatlanul újraéli visszafelé egy szó történetét, ízleli az ősi pillanatot, amidőn a ház és haza egy dolgot jelentett.”
 
Nos, kétségkívül, számomra Szolnok mindenekelőtt a szüleim Rózsa utcai házát jelenti, az udvart, a kertet, ahol felnőttem, és ahova ma is gyakran járok haza, igaz, hogy ma már a nővérem és a családja vár ott, és sajnos nem a szüleim. Odatartozom a Rózsa utcába, hiszen oda kötnek a gyökereim – ott tanultam meg mindent, amit az életről tudni érdemes.
 
Éppen ezért nagyon örülök, valahányszor az Ökumenikus Segélyszervezettel szolnoki programokon vehetek részt: a segélyszervezet lassan a második családommá vált, egy-egy árvíz idején vagy más nehéz időszakban többet látom a segélyszervezeti munkatársakat, mint a gyerekeimet. A legfontosabb segélyszervezeti munkánk, amely Szolnokhoz köt bennünket, az itteni családok átmeneti otthona, ahol nagyon komoly szakmai, módszertani munka is folyik az ott élő gyerekek és családok gondozásán túl. Talán Önök közül is kevesen tudják, hogy éppen ezen a területen, az otthontalan családok számára történő esélyteremtés terén gyakorlatilag szemléletváltó, paradigmaváltó munka zajlik a segélyszervezetben. Arra találtunk lehetőséget, hogy kiemeljük, a sorsukon változtatni akaró, elszánt családokat az átmeneti otthonok körforgásából és valódi esélyt teremtsünk számukra az önálló életre, hogy a saját lábukon is megálljanak, ne kényszerüljenek segítségre, segélyekre. Büszkék vagyunk erre a munkánkra, és még nagyon sok a tennivalónk, ahogy minden mással is.
 
Ma azonban nem a családok átmeneti otthonába jöttünk, hanem egy ennél sokkal vidámabb programon, a Heineken sörfesztiválján veszünk részt. Hogy a Heineken hogyan kapcsolódik a segélyszervezti munkánkhoz, azt hallhatták az imént az Igazgató úrtól és Lehel Lászlótól egyaránt. Programjuk segítségével az YGEN irodánk munkáját tudjuk erősíteni, amely így is az egyik legeredményesebb segítő program a munka világába történő bekapcsolódást illetően Magyarországon, ettől a támogatástól pedig egyenesen szárnyakat fog kapni, legalábbis ezt reméljük. Vannak sorsszerű találkozások az életben, amikor azt gondoljuk: ez nem lehet véletlen. Ilyen sorsszerűségnek érzem azt, hogy éppen a munkakeresőket támogató programunk sajtótájékoztatóját tartjuk Szolnokon. Azt mondtam az előbb, mindent a szüleimtől tanultam, ami fontos az életben: a legfontosabb tudás, amit édesanyámtól és édesapámtól kaptam, és amelyről már sokszor és sok helyen volt alkalmam beszélni, az a munkához való hozzáállás kérdése. Egy gazdálkodó családban, amilyenben én is felnőttem, az a természetes, hogy a gyerekek akkor kapnak reggelit, ha minden állat el van látva. Azaz a munka végét meg kell fogni, nem kell másra hagyni: a munka tesz kiegyensúlyozott, helyes önértékeléssel rendelkező, egészséges gondolkodású emberré. Édesanyám sokat idézett mondása, hogy Istenhez imádkozni kell, de az evezőket is meg kell ragadni, hogy partot érjünk. A segélyszervezet YGEN központjában éppen ebben a szellemben zajlik az álláskeresők felkészítése. Majd mindjárt átveszi tőlem a szót Szűts István munkatársunk, a központ vezetője, aki el fogja mondani, hogy munkájuk során azt tapasztalták, hogy a fiatalokban olyan lélektani, belső elakadások, akadályok vannak, amelyekkel akarva-akaratlan saját maguk teszik lehetetlenné, hogy munkát találjanak. Az YGEN központ eredményességének éppen az a titka, hogy ezeken az elakadásokon lendíti túl a fiatalokat és képessé teszi őket arra, hogy valóban akarjanak dolgozni, ne csak „keresgéljenek” az álláshirdetések között. Szerintem az anyukámnak nagyon tetszene ez a hozzáállás – ezért örülök, hogy most itt Szolnokon mutathatjuk be ezt a programot.
 
Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Engedjék meg, hogy külön szóljak mindazokhoz, akik nálam kevésbé ismerik Szolnokot, ezt a számomra oly kedves várost! Mindenekelőtt hadd szólítsam most meg a Heineken munkatársait, Joris Huijsmans urat és kollégáit!
 
Szeretném figyelmeztetni őket, hogy itt konok népek laknak – nem az udvariasságukról vagy a tapintatosságukról híresek. Nem ünnepelnek feleslegesen, nem dícsérnek bőbeszédűen. Ha valamit megbecsülnek mégis, az a kemény munka. Azt tartják nagyra, aminek kézzel fogható haszna van. A Tiszáról is azt mondják: két rész víz, egy rész hal. Ugyanakkor a maguk érdes módján odafigyelnek egymásra. Itt a Hild téren nem tudom megállni, hogy ne meséljem el, hogy amikor a rendszerváltozás környékén Berlinben alkalmam volt a még álló berlini falat megtekinteni, azt a feliratot láttam rajta a sokféle rajz és felirat között, hogy „hidat kell építeni, nem falakat” – a szolnokiak hídépítő népség, és ebben az identitásukban összekötik a Tiszántúlt az ország nyugati régióival. Segélyszervezeti munkánk során többször megfordultunk itt, és egyrészt érzékeltük mind a városvezetés, mind az itt élők részéről a befogadó hozzáállást, a támogatást. Álltunk velük együtt árvizek idején a gátakon, sütöttünk együtt sokezer mézeskalácsot az adventi kampányaink elején, és most sört is együtt csapolunk… Jól érzékeltük, hogy a város évről évre fejlődik, szépül, gondos gazdája, gazdái vannak – ezért jó szívvel és nem csak a gyerekkori emlékekre alapozva tudjuk most mindannyiuk figyelmébe ajánlani.
 
Kívánom, hogy érezzék remekül magukat Szolnokon, köszönjük még egyszer a kiemelkedő jelentőségű együttműködést.
 
 
 

« vissza

Zeneakadémiai hangversennyel zárult a Reconnections nevű izraeli-magyar zenei együttműködés idei egyhetes workshopja, amelyet a Jeruzsálemi Zene- és Táncakadémia, valamint a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem immár negyedik alkalommal rendezett meg.
Emléktáblát avattak Zumbok Ferenc, a Zala Megyei Bíróság egykori tanácselnöke, a Fővárosi Cégbíróság vezetője, majd a Sándor-palota, a Várkert Bazár és a fertődi kastély újjáépítéséért felelős kormánybiztos tiszteletére Zalaegerszegen.
A Magyarországtól legtávolabb élő magyar népcsoport, a csángók idén huszadik alkalommal mutatták be a Csángó bálon saját táncaikat, énekeiket, történeteiket, az est csángó műsorvezetője pedig elmondta: számukra nagy erőt ad a küzdelmes hétköznapjaikban az a figyelem és törődés, amelyet az óhazából kapnak.


  • Orbán Viktor, 52 éves
  • Jogász, tanulmányait az ELTE-n végezte. Oxfordban politikai filozófiát hallgatott.
  • Nős, felesége Lévai Anikó
  • Öt gyermekük van: Ráhel, Gáspár, Sára, Róza, Flóra
  • A Fidesz elnöke, a Kereszténydemokrata Internacionálé alelnöke

Tovább

© Minden jog fenntartva, 2010