Több tízezren a Hősök terén

2014. szeptember 22.

Az idei Nemzeti Vágtán hetvenkét település képviseltette magát, a tizenhét elővágta során pedig mintegy háromszáz települést mozgatott meg a verseny Magyarországon és a határokon túl. A rendezvénynek – melynek Lévai Anikó is rendszeres látogatója – számtalan külföldi résztvevője is volt.

Molnár Gyöngyi, Tahitótfalu lovasa nyerte Iceman nevű lován a Nemzeti Vágta döntőjét vasárnap délután, Baja, Hernádnémeti, Lemhény és Szentlőrinc versenyzőjét utasítva maga mögé. A tahitótfalui lovas immár második alkalommal lett a Nemzeti Vágta leggyorsabb versenyzője: a 2011-es vágtán aratta első győzelmét.

Az ünnepélyes díjátadón a győztes, 2014 leggyorsabb lovasa átvehette a vándordíjat, egy 1848-as huszárszablyát és az ötmillió forintos jutalmat. Iceman hátára arany lótakarót terítettek. A döntőben másodikként befutó tavalyi győztes, Németh János, Baja lovasa egymillió forintot, a harmadik helyezett, az idén Hernádnémetit képviselő Vass Jennifer – a 2012-es vágta bajnoka – ötszázezer forintot vihetett haza. A negyedik és ötödik helyen végzett lovasok, Zsigmond János (Lemhény) és Arató Barna (Szentlőrinc) 300-300 ezer forintot kaptak.

A kétnapos rendezvény második napján lezajlott a PreVital nemzetközi futam döntője is, ahol Kína, Kazahsztán, Bulgária, Magyarország, Csehország és Szlovákia lovasa versenyzett az elsőségért. Végül a magyar versenyző, Varga Zoltán aratott győzelmet a Bábolnai Nemzeti Ménesbirtok shagya-arab lova, Shagya VII-2 hátán. Második helyen Csehország, harmadik helyen pedig Bulgária lovasa végzett. Negyedik helyre a kínai, ötödikre a kazah lovas érkezett be. A szlovák versenyző az első start alkalmával felbukott lovával, ezért kizárták a versenyből, a döntő futamban így végül öt lovas versenyzett.

Az előfutamokon résztvevő összesen tizenegy külföldi és egy magyar lovas országuk tradicionális öltözeteit viselve nem saját, hanem sorsolás alapján egy magyar fajtájú, a Bábolnai Nemzeti Ménesbirtokról kapott saját tenyésztésű shagya-arab magyar fajta lóval indult.

A Hősök terén kialakított különleges helyszínen megrendezett Nemzeti Vágtán összesen hetvenkét település képviseltette magát, a tizenhét elővágta során pedig mintegy háromszáz települést mozgatott meg a verseny Magyarországon és a határokon túl. A kétnapos versengésre több tízezren látogattak ki a fővárosi helyszínen, az otthonról szurkolók a közmédia csatornáin követhették figyelemmel élőben a versengést.

Idén a szervezők egy különleges levelet fogalmaztak meg a verseny előtt:

„Jelen vagyok”
Gróf Széchenyi István üzenete a Nemzeti Vágtán résztvevő valamennyi lelkes szereplőhöz

Drága Honfitársaim!
Még igazi bohém ifjúként 1815-ben, alig 24 évesen vettem Angliában 18 lovat, hogy azokat hazámba hozzam. Láttam utazásaim során, hogy a lovas élet és a lósport, lótenyésztés élesztője a disputának, a társadalmi kapcsolatok építésének, a versenyben rejlő izgalmak pedig közösségformáló erővel bírnak.
Fiatal nemzetőrként 1813-ban, mint futár, mivé lettem volna lovak nélkül, hogy vittem volna üzenetet Blücher tábornoknak az éj leple alatt a napóleoni ütközet előtt néhány órával? Mint katonaember, megtanultam, hogy a ló nem eszköz, hanem társ, tudja, érzi, hogy mit miért tesz a gazdája és golyózáporok közepette is szolgál, ha kell haláláig.
Nagycenken, a családi ménes 1826-ra már 60 lovat számlált, így a kancák és kancacsikók a kastély közelében lévő legelőkön élték mindennapjaikat, míg a méncsikók a Fertő-tó közelében lévő dombokon és völgyeken „próbálgatták szárnyaikat”, erősödtek a szabadon elhelyezett karámokban.
Az első pesti versenynapon 1827. június 6-án a „Futtatás az első pályadíjért, vagyis a Billikomért” kiírt versenyt is a Nagycenken nevelkedett Babieka nyerte, - nagy büszkeséggel töltve el ezzel a szívemet.
Tollat ragadtam és minden tapasztalatomat és óhajomat papírra vetettem „Lovakrul” címmel, mely 1828-ban meg is jelent Pesten. Igyekeztem úgy írni, hogy e gondolatok tárháza ne csak a lovakat szeretőknek adjon újat, de még a lovakat nem oly becsben tartók is sok új dolgot ismerhessenek meg e könyvből.
Lovaim 1848-ig futottak a pesti gyepen, - megteremtve ezzel a magyar lóversenyzés alapjait és látjátok, hogy az elhintett nemes mag beérett – nagyhatalom lettünk és vagyunk a lótenyésztésben és versenyzésben.
Köszönöm Nektek, hogy a 223-ik születésnapomat megtisztelitek a Nemzeti Vágta egyik legpatinásabb futamával és büszkén látom a rólam elnevezett Családi Alapítvány szorgalmas és odaadó munkáját, amivel igyekszik ápolni a családi hagyományokat ezen a területen is.
Kishuszár Barátaim!
Üljétek meg lovaitokat egyenes gerinccel, küzdjetek a díjakért sportszerűen és soha ne feledjétek – mint ahogy a nevében él a nemzet – nevében a szó is: Lovagiasság mindenekelőtt!

Hazafias üdvözlettel
Gróf Széchenyi István
2014.szeptember 15.

(MTI – orbanviktor.hu; Fotók: vagta.hu)

A Nemzeti Vágtáról készült képriport a Fotógalériában tekinthető meg.

« vissza

Zeneakadémiai hangversennyel zárult a Reconnections nevű izraeli-magyar zenei együttműködés idei egyhetes workshopja, amelyet a Jeruzsálemi Zene- és Táncakadémia, valamint a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem immár negyedik alkalommal rendezett meg.
Emléktáblát avattak Zumbok Ferenc, a Zala Megyei Bíróság egykori tanácselnöke, a Fővárosi Cégbíróság vezetője, majd a Sándor-palota, a Várkert Bazár és a fertődi kastély újjáépítéséért felelős kormánybiztos tiszteletére Zalaegerszegen.
A Magyarországtól legtávolabb élő magyar népcsoport, a csángók idén huszadik alkalommal mutatták be a Csángó bálon saját táncaikat, énekeiket, történeteiket, az est csángó műsorvezetője pedig elmondta: számukra nagy erőt ad a küzdelmes hétköznapjaikban az a figyelem és törődés, amelyet az óhazából kapnak.