Új köntösben a Kovács Margit Múzeum

2011. január 22.

Alig egy évbe került, hogy a szentendrei Kovács Margit Múzeum a hetvenes évekből átugorjon a XXI. századba. Értendő ezalatt az, hogy a tavaly májusban kezdődött átalakításnak köszönhetően a művésznő Szentendrére hagyományozott gyűjteménye modernebb, a mai igényekhez is igazodó múzeumba került vissza.

 

Új épületszárny, akadálymentesítés, lift a mozgáskorlátozottaknak, „Tapintható tárlat” vakoknak és gyengén látóknak, interaktív információs pult, kávézó, háromdimenziós vetítésre alkalmas előadóterem, többnyelvű tájékoztató rendszer, számítógépes adatbázis, családbarát technikai fejlesztések. Többek között ezek jelentik azokat az változtatásokat, amelyek a tavaly május 5-én megkezdett átalakítás után várják a nagyközönséget a megújult Kovács Margit Múzeumban úgy, hogy a friss tárlat igyekszik megőrizni a bensőséges viszonyt a látogató és a műtárgyak között. Az átadást stílszerűen február 21-re, a Magyar Kultúra Napjára időzítették a szervezők.

A Kovács Margit kerámiaművész életművét bemutató gyűjtemény 1973-ban került Szentendrére, s nyitotta meg kapuit a múzeum, ahol utoljára 1979-ben történt kisebb felújítás. Az évek múltával, egyre jobban romlott az épület állaga. Ahogy a megnyitó sajtótájékoztatóján Czene András megyei múzeumigazgató elmondta, a 2008-ban benyújtott pályázat teremtette meg a lehetőséget és anyagi fedezetet arra, hogy tavaly megkezdhessék a felújítást. Kálnoky-Gyöngyössy Márton címzetes megyei múzeumigazgató hozzáfűzte: olyan időszakban adták be a pályázatot, amely épp nem volt kedvező a megyei múzeumok számára, ennek ellenére, ellenszélben is megpróbálták a lehetetlennek tűnő vállalkozást, s tapasztalataik alapján most már elmondhatja: van jövője a kisebb, megyei múzeumi rendszerek kiépítésének.

Az újonnan felállított tárlat új kiállítási tematikát is jelent. Nagyobb hangsúlyt fektet a teljes életmű kronologikus bemutatására, s a kerámiák időrendi sorrendjét megszakító két tematikus terem (a régi pincében a „kápolnatér”, és az 1979-ben épült pinceszárnyban az audiovizuális terem) is változatosabbá és érthetőbbé teszi a pályakép bemutatását.

Az egész tárlaton jól kivehető a művésznő alkotásainak technikai sokfélesége és a különböző alkotói korszak közötti átmenet. Az alsó terem bibliai témájú tárgyai között valóban egyfajta felszentelt kápolnában érzi magát az ember. A „Tapintható tárlaton” valóban plusz érdekességet jelent, hogy minden kerámia és falikép megérinthető, s nem csak a látássérült látogatóknak teszi kézzelfoghatóbbá, érthetőbb Kovács Margit egész életművét, a technikák közötti különbségeket. Szintén érdekes látni azt a műhelyrészletet, amelynek berendezését úgy igyekeztek összeállítani a tervezők, ahogyan a művésznő hajdani műhelye nézhetett ki. Szép adalék annak a kiszáradt fának a kiállítása is, amely hajdanán Kovács Margit kedvenc fája volt a Margitszigeten, s amelyet kivágása után a művésznő hosszas utánajárással megszerzett. Végignézve a megújult kiállítást elmondható: a tervezők jobbító szándéka teljes mértékben sikerült.

A kiállítás megnyitóján Lévai Anikó is megjelent, dr. Szűcs Lajos, Pest Megye Közgyűlésének elnöke is köszöntő beszédet mondott, s Szvorák Katalin énekművész gyönyörű hangja zárta az ünnepélyes eseményt.


(orbanviktor.hu)

A kiállítás megnyitójáról készült képriport a Fotógalériában tekinthető meg.

« vissza

Zeneakadémiai hangversennyel zárult a Reconnections nevű izraeli-magyar zenei együttműködés idei egyhetes workshopja, amelyet a Jeruzsálemi Zene- és Táncakadémia, valamint a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem immár negyedik alkalommal rendezett meg.
Emléktáblát avattak Zumbok Ferenc, a Zala Megyei Bíróság egykori tanácselnöke, a Fővárosi Cégbíróság vezetője, majd a Sándor-palota, a Várkert Bazár és a fertődi kastély újjáépítéséért felelős kormánybiztos tiszteletére Zalaegerszegen.
A Magyarországtól legtávolabb élő magyar népcsoport, a csángók idén huszadik alkalommal mutatták be a Csángó bálon saját táncaikat, énekeiket, történeteiket, az est csángó műsorvezetője pedig elmondta: számukra nagy erőt ad a küzdelmes hétköznapjaikban az a figyelem és törődés, amelyet az óhazából kapnak.


  • Orbán Viktor, 52 éves
  • Jogász, tanulmányait az ELTE-n végezte. Oxfordban politikai filozófiát hallgatott.
  • Nős, felesége Lévai Anikó
  • Öt gyermekük van: Ráhel, Gáspár, Sára, Róza, Flóra
  • A Fidesz elnöke, a Kereszténydemokrata Internacionálé alelnöke

Tovább

© Minden jog fenntartva, 2010