Zubin Mehta és az Izraeli Filharmonikusok

2014. szeptember 24.

1987-ben járt először Magyarországon a világhírű indiai karmester, Zugin Mehta. Míg néhány hónappal ezelőtt a Bécsi Filharmonikusokkal járt a MÜPÁ-ban, ezúttal az Izraeli Filharmonikusokkal tartott koncertet, melyen Lévai Anikó is a nézők között volt.

 

„Az én zenei világom a két, úgynevezett bécsi iskolát öleli fel, Haydntól Alban Bergig, sőt, egészen Anton Webernig – mondta el a közmédiának adott interjúban Zubin Mehta világhírű karmester, aki a Művészetek Palotájában lépett fel szeptember 23-án este az Izraeli Filharmonikusok élén. - Természetesen ezen a két nagy korszakon kívül eső zeneszerzők műveivel is nagy szeretettel foglalkozom időnként, de alapvetően Bécs zenéje az én világom” – fűzte hozzá az indiai karmester, aki az osztrák fővárosban végezte zenei tanulmányait, s ott plántálták el benne azt a szakmai fegyelmet, amelyet a karmesteri munka központi erényének tart.
 
A kérdésre, kit nevez nagy karmesternek, Arturo Toscaninit említette. “Hihetetlenül fegyelmezett volt és mindig pontosan tudta, érezte, mit akarhatott a zeneszerző, amikor megírta a darabját. Számomra a zenei titok legnagyobb tudója Toscanini, aki rendkívül hű volt a kottához. Én pedig igyekeztem és igyekszem az általa kitaposott ösvényen haladni. Szerencsém volt, mert ehhez nagyon jó képzést kaptam Bécsben.”
 
Bécsi fiatalkorát felidézve elmondta, gyakran látogatta a város dzsesszklubjait, ahol a legnagyobbakat hallhatta: “Duke Ellington és Louis Armstrong lenyűgözött, csodálatos zenészeknek tartom őket”. A karmester nagyon szereti az indiai zenét, de “minden esetleges híresztelés ellenére” nem ért hozzá, miként “a mai modern műfajokhoz” sem. A karmester mesélt arról is, hogy érdekes módon soha nem vezényelt túl sok zenekart. “Az Izraeli Filharmonikusok és a firenzei Maggio Musicale a saját zenekarom, de ezek mellett igazából csak a Bécsi és a Berlini Filharmonikusokat vezényelem rendszeresen. És alkalmanként dirigálom a New York-i Filharmonikusokat vagy régi együttesemet, a Los Angeles-i Filharmonikusokat. De ezeken kívül szinte sehol nem járok vendégkarmesterként” – magyarázta.
 
Vallott mély szomorúságáról is két karmester barátja halála miatt. “Nehéz felfognom, hogy két olyan csodálatos barátot veszítettem el ebben az évben, mint Claudio Abbado és Lorin Maazel. De van még néhány közeli kolléga, barát, akik itt vannak, és akikkel nagyon szoros kapcsolatban vagyunk. Abbado, Maazel vagy Daniel Barenboim és köztem soha az életben nem volt egyetlen hangos, rossz szó sem.”
 
Zubin Mehta az Izraeli Filharmonikusokkal utoljára 1987-ben járt Magyarországon. Mint mondta, ez nagyon régen volt, úgyhogy épp itt volt az ideje, hogy ezzel a zenekarral is kipróbálja a magyarok nagyszerű koncerttermét, a Művészetek Palotáját, ahol néhány hónapja a Bécsi Filharmonikusokkal járt. A karmester és zenekara egy nagyszabású turné keretében érkezett Budapestre, amely Szibériában, Irkutszk városában kezdődött, majd Észak-Európában folytatódott, végül Prága után utolsó állomásként érkeztek a magyar fővárosba. A koncerten Ben-Haim I. szimfóniájából a Zsoltár, Csajkovszkij VI. "Patetikus" szimfóniája, valamint Richard Strauss Hősi élet című szimfonikus költeménye hangzott el.
 
Zubin Mehta és az Izraeli Filharmonikusok története valóságos regény, és lassan öt évtizedes múltra tekint vissza. Az Indiában született, de pályáját Bécsben kezdő dirigenst a zenekar 1968-ban fogadta zenei tanácsadóvá, majd 1977-ben zeneigazgatóvá nevezték ki, 1981-ben pedig az örökös zeneigazgató címet adományozták neki. A hetvennyolc esztendős, a hollywoodi Walk of Fame csillagai között is szereplő Mehta az egyik legismertebb és legfoglalkoztatottabb dirigens, jó fél évszázada a világ élvonalába tartozik. Zene, lélek és emberség kapcsolódik össze személyében, munkásságában, nevéhez a beethoveni-mozarti testvériség szellemében több jelentős humanitárius és jótékonysági akció is fűződik. Az Izraeli Filharmonikusokból és a Bajor Rádió Zenekarából összeállt óriás zenekarral szólaltatta meg Mahler II. (Feltámadás) szimfóniáját a buchenwaldi haláltábor mellett 1999-ben, tíz évvel később pedig Izraelben élő fiatal arab muzsikusoknak indított átfogó oktatási projektet három városban.
 
 
(Forrás: MTI – Művészetek Palotája)
 
 
 

« vissza

Zeneakadémiai hangversennyel zárult a Reconnections nevű izraeli-magyar zenei együttműködés idei egyhetes workshopja, amelyet a Jeruzsálemi Zene- és Táncakadémia, valamint a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem immár negyedik alkalommal rendezett meg.
Emléktáblát avattak Zumbok Ferenc, a Zala Megyei Bíróság egykori tanácselnöke, a Fővárosi Cégbíróság vezetője, majd a Sándor-palota, a Várkert Bazár és a fertődi kastély újjáépítéséért felelős kormánybiztos tiszteletére Zalaegerszegen.
A Magyarországtól legtávolabb élő magyar népcsoport, a csángók idén huszadik alkalommal mutatták be a Csángó bálon saját táncaikat, énekeiket, történeteiket, az est csángó műsorvezetője pedig elmondta: számukra nagy erőt ad a küzdelmes hétköznapjaikban az a figyelem és törődés, amelyet az óhazából kapnak.


  • Orbán Viktor, 52 éves
  • Jogász, tanulmányait az ELTE-n végezte. Oxfordban politikai filozófiát hallgatott.
  • Nős, felesége Lévai Anikó
  • Öt gyermekük van: Ráhel, Gáspár, Sára, Róza, Flóra
  • A Fidesz elnöke, a Kereszténydemokrata Internacionálé alelnöke

Tovább

© Minden jog fenntartva, 2010