A magyar külpolitika nincs Európa térképén

2007. július 11.

Egy baráti megbeszélésen vagyunk túl - nyilatkozta Orbán Viktor az ukrán államfővel történt találkozója után, ahol elmondta: a magyar diplomáciának az állami protokoll tiszteletben tartása mellett határozottan állást kellene foglalnia a Nyugat-barát Ukrajna mellett.


„A magyar polgári erők részéről sok sikert kívántunk Juscsenko úrnak a küszöbön álló parlamenti választások megvívásához. Magyarország nemzeti érdeke, hogy Ukrajna egy Nyugat-barát, NATO- és EU-tagság perspektíváját nyitva tartó ország maradjon. Márpedig Ukrajnában erre a nyugati orientációra, hosszú távú stratégiai együttműködésre Juscsenko elnök úr személye a garancia” - jelentette ki Orbán Viktor a találkozó után. Megerősítette, hogy az Európai Néppárt és a Fidesz is támogatni fogja az ukrán elnök választási győzelmét. A Juscsenko vezette „Mi Ukrajnánk” képviseli ugyanis azt a politikai erőt, akik a kisebbségi jogokat, a nyelvhasználat jogát, és a magyar nyelv oktatásának kérdését, azaz a kárpátaljai magyarok helyzetét is a szívén viseli Ukrajnában.

Arra a kérdésre, hogy Magyarországnak milyen pozíciót kellene elfoglalnia az ukrán választásokkal kapcsolatban Orbán Viktor a következőket válaszolta: jó volna, ha lenne magyar diplomácia. Magyarországnak ma ugyanis nincs külpolitikája, hazánk jelenleg nem foglal állást egyetlen fontos európai kérdésben sem. S ez nem csak az ukránokkal kapcsolatos kérdésekre igaz, hanem az Oroszországhoz, az Egyesült Államokhoz, vagy a rakétavédelmi rendszerhez fűződő konkrét kérdésekre is.

„A magyar külpolitika ma nincs rajta az európai térképen, ugyanis nincsenek álláspontjaink, amiket képviselnénk, s aminek mentén kialakíthatnánk az Unión belüli szövetségi politikánkat” - jelentette ki az elnök, aki szerint továbbra is tévedés az a koncepció, hogy Magyarország egyfajta híd szerepet tölthet be Kelet és Nyugat, az Európai Unió és Oroszország között. „Magyarország tagja a NATO-nak és az Európai Uniónak. Mi a pillére vagyunk a hídnak, nem pedig az íve" - mondta.

Az elnök leszögezte: a magyar diplomáciának az állami protokoll szabályait tiszteletben tartva határozottan állást kellene foglalnia abban a kérdésben is, hogy egy NATO- és EU-barát Ukrajna közös európai érdek lenne.

Oroszországgal kapcsolatos kérdés kapcsán Orbán Viktor kijelentette: tudomásul kell vennünk, hogy az Oroszországhoz való viszonyt illetően jelentősen különbözik a magyar politikai pártok véleménye, mind az energiafüggést, mind a közös európai energiabiztonságot illetően. „Miután a magyar külpolitika nem a saját álláspontjának nyílt vállalását gyakorolja, hanem inkább nem foglal állást ezekben a kényes kérdésekben, ezért ma Magyarországon nemcsak a közvélemény, hanem még a külpolitikával foglalkozó szakértői világ számára sem világos, hogy mi is a magyar külpolitika irányvonala” - nyilatkozta a Fidesz elnöke.

A közös magyar-ukrán energiapolitikai elképzelésekkel Orbán Viktor is egyetért, mivel Magyarországnak az az érdeke, hogy többcsatornásítsa, diverzifikálja az energiapolitikáját, tehát minél több beszerzési forrása, különböző társulási lehetősége és szállítási útvonalai legyenek. „Ezért minden olyan kormányzati lépés, amely színesíti, bővíti a választási lehetőségeinket az jó és támogatandó” - jelentette ki.

Arra a kérdésre, miszerint vajon a magyar kormány felhagyott-e a különutas energiapolitikájával, Orbán Viktor úgy válaszolt: a magyar kormánynak van egy határozott elgondolása, amely az energiapolitika szempontjából hozzá akarja kötni Magyarország szekerét Oroszország szerekéhez. „Ez egy téves koncepció. Nem a szekerünket kell hozzá kötni valakihez, hanem minél több lovat kell az istállóban tartani annak érdekében, hogy Magyarországnak mindig legyen jó választási lehetősége. Alternatív energiaforrásokra, beszerzési forrásokra, szállítási útvonalakra és tárolási lehetőségekre van szükségünk. Ami most zajlik energia ügyben az egy nagyon bonyolult európai, sőt világléptékű játszma. Magyarországnak ebben a saját érdekeiből kiindulva kell cselekednie, nem pedig hozzákötni a szekerét valamely más szereplő fogatához” - mondta Orbán Viktor.


orbanviktor.hu

« vissza

Orbán Viktor miniszterelnök szombat délelőtt az Országházban fogadta Andrzej Duda lengyel köztársasági elnököt - közölte a miniszterelnok.hu-val Havasi Bertalan, a Miniszterelnöki Sajtóirodát vezető helyettes államtitkár.
A magyar diplomácia elérte céljait - így értékelte az Európai Unió és Törökország között létrejött megállapodást Orbán Viktor miniszterelnök péntek délutáni brüsszeli sajtóértekezletén.
Magyarország nem szereti, ezért nem támogatja a kettős mércét senkivel, így Lengyelországgal szemben sem - jelentette ki külföldi újságírók kérdésére Orbán Viktor miniszterelnök pénteken, az Európai Unió állam- illetve kormányfők brüsszeli csúcstalálkozójának második napján.


  • Orbán Viktor, 52 éves
  • Jogász, tanulmányait az ELTE-n végezte. Oxfordban politikai filozófiát hallgatott.
  • Nős, felesége Lévai Anikó
  • Öt gyermekük van: Ráhel, Gáspár, Sára, Róza, Flóra
  • A Fidesz elnöke, a Kereszténydemokrata Internacionálé alelnöke

Tovább

© Minden jog fenntartva, 2010