Más út

2007. június 8.

Ezt a címet adta Orbán Viktor annak a felszólalásának, amelyet a 3. évfordulóját ünneplő Széll Kálmán Alapítvány meghívott vendégei előtt mondott el, s amelyben azt taglalta, hogy hosszabb távon milyen járhatóbb út állhat az ország előtt.


Orbán Viktor a magyar belpolitika kapcsán elmondta, ma Magyarországon – különösen a sajtóban - sokan keverik a „legalitás” és a „legitimitás” szó jelentését a kormány munkájának megítélésével kapcsolatban. Míg a legalitás a hatalom gyakorlásának törvényszerűségét jelenti, a legitimitás a hatalom elfogadottságát. Egy kormány elfogadottsága két irányból táplálkozik: a múltból és a jövőből.

A múlt felől jövő legitimitás önmagában az, hogy a polgárok kire szavaznak egy választáson, a jövő felől érkező elfogadottság pedig az az eredmény, amely abból származik, amit most tesz egy kormány. Orbán Viktor úgy véli, ma azért mondja oly sok ember Magyarországon, hogy szükség van valamilyen változásra, mert érzik, hogy a mostani politizálásnak semmilyen alapja nincsen már: sem múltbeli, sem jövőbeli elfogadottsága.

Az elnök szerint a jelenlegi helyzetben a jobboldalnak az a dolga, hogy megmutassa: létezik másik út. A költségvetési egyensúly és az államadóság rendbetételének három alappillére van. Az egyik a közkiadások befagyasztása, a másik az adók - nem mindegyik adónem - radikális csökkentése, a harmadik lépés pedig a korrupció, a túlzott bürokrácia és a jogszabályok dzsungel-szerű hálójának felszámolása.

A jelenlegi kormány „nemzetstratégiája” egy kivéreztetett, tulajdonaitól megfosztott, középosztályát lesüllyesztett, kárpát-medencei összetartást nélkülöző országhoz vezetett, ahol az eddig 2 millióra becsült szegény ember száma már a 3 millió felé közelít.

Orbán Viktor elmondta: a jobboldalnak nyíltan fel kell vállalnia azt a vitát, hogy a társadalom hol húzza meg a piac határait, hogy az emberek maguk döntsék el, életük mekkora szeletét bízzák a piac logikájára. Nyugat-Európában már megindultak azok a folyamatok, amelyek éles határt akarnak létrehozni a gazdaság és a társadalom között. Magyarországnak is erre az útra kell lépnie, mert az utóbbi hónapok is bebizonyították, hogy a piac logikája szerint tett kormányzati lépések az egészségügy és az oktatás lezüllesztéséhez vezettek.

Ugyanakkor van némi ellentmondás abban, ahogy a kormány a piacgazdaságot képzeli ma Magyarországon, hiszen egyes üzleti köröket és cégeket hoz most olyan monopolhelyzetbe, hogy idővel ezekkel az üzleti érdekeltségekkel szemben már senkinek sem lesz esélye felvenni a versenyt.

Helyzetéből fakadóan Közép-Európa országai közül jelenleg Magyarországnak van a legnagyobb esélye arra, hogy ezt a társadalmi vitát végigvigye, követve az új nyugat-európai példákat. Azoknak az országoknak a példáját, ahol azt szeretnék elérni, hogy amikor a nemzetről beszélnek, ne nevezzék őket nacionalistáknak, amikor a gazdaságról beszélnek, ne vádolják őket piacellenességgel, s amikor a társadalom igényeiről beszélnek, ne verjék rájuk a populista bélyeget.

A népszavazás kapcsán Orbán Viktor kijelentette: ez az utolsó esélye Magyarországnak a demokratikus intézményrendszerek meggyógyítására, a népszavazás az az utolsó pirula, amelyet még nem nyeltünk le, amellyel még orvosolni lehet a bajt. A népszavazás esetében tehát nem politikai kérdésről, hanem egy társadalmi, közösségi akcióról van szó.
 

orbanviktor.hu

« vissza

Orbán Viktor miniszterelnök szombat délelőtt az Országházban fogadta Andrzej Duda lengyel köztársasági elnököt - közölte a miniszterelnok.hu-val Havasi Bertalan, a Miniszterelnöki Sajtóirodát vezető helyettes államtitkár.
A magyar diplomácia elérte céljait - így értékelte az Európai Unió és Törökország között létrejött megállapodást Orbán Viktor miniszterelnök péntek délutáni brüsszeli sajtóértekezletén.
Magyarország nem szereti, ezért nem támogatja a kettős mércét senkivel, így Lengyelországgal szemben sem - jelentette ki külföldi újságírók kérdésére Orbán Viktor miniszterelnök pénteken, az Európai Unió állam- illetve kormányfők brüsszeli csúcstalálkozójának második napján.


  • Orbán Viktor, 52 éves
  • Jogász, tanulmányait az ELTE-n végezte. Oxfordban politikai filozófiát hallgatott.
  • Nős, felesége Lévai Anikó
  • Öt gyermekük van: Ráhel, Gáspár, Sára, Róza, Flóra
  • A Fidesz elnöke, a Kereszténydemokrata Internacionálé alelnöke

Tovább

© Minden jog fenntartva, 2010