Nincs kárpát-medencei magyar politika

2007. július 20.

A MÁÉRT nélkül nem tudjuk megvédeni a különböző országok területén rendszeresen bajba kerülő magyar nemzettársainkat - jelentette ki Orbán Viktor Tusnádfürdőn, a XVIII. Bálványosi Nyári Szabadegyetem helyszínén.


"Örülünk annak, hogy a szabadegyetem mára olyan programmá vált, amely minden évben kitörölhetetlenül ott szerepel a naptárunkban, s hogy Tusnádfürdő most már nem csak az anyaország és az Erdélyben élő magyarok, hanem az anyaország és az egész kárpát-medencei magyarság lét- és sorskérdéseinek megtárgyalására is alkalmassá vált" - nyilatkozta Orbán Viktor azután, hogy megbeszélést folytatott Csáky Pállal, a szlovákiai Magyar Koalíció Pártja vezetőjével.

A tárgyaláson elhangzottakról Orbán Viktor elmondta: a mai beszélgetésen azt kellett megállapítaniuk, hogy az anyaország továbbra sem teljesíti azt az alkotmányos és emberiességi kötelezettségét, amelyet az anyaország szerep Magyarországra ró. Magyarországról kellene ugyanis koordinálni és megteremteni azokat az együttműködési formákat, amelyek összehangolt működést és egymás segítését tenné lehetővé a Kárpát-medencében élő magyar közösségek számára.

"Korábban létezett egy intézményrendszer, amely - ha időnként recsegve-ropogva is -, de működött. Mindannyian úgy éreztük, hogy a Magyar Állandó Értekezlettel eleget teszünk az erkölcsi, emberiességi és alkotmányos kötelezettségünknek azzal, hogy Budapest egyeztetési fórumot biztosít a kárpát-medencei magyar közösségek számára. Ez már évek óta nincs így. A rendszerváltás egyik legfontosabb eredményét lerombolták, felszámolták" - jelentette ki az elnök, aki fájó veszteségnek tartja az Magyar Állandó Érkezlet (MÁÉRT) mellőzését, illetve bojkottálását.

Mint mondta, a MÁÉRT nélkül nincs kárpát-medencei magyar politika, és nincs mód a párbeszédre a Kárpát-medencében közéleti szerepet vállaló magyar politikusok és politikai erők között. "A MÁÉRT nélkül nem tudjuk egyeztetni a szándékainkat, és nem tudjuk megvédeni az itt-ott, különböző országok területén rendszeresen bajba kerülő magyar nemzettársainkat" - mondta Orbán Viktor.

Ma a MÁÉRT újraszervezése, újraindítása a legsürgetőbb feladata a magyar diplomácia, és egyben a magyar belpolitika számára is - szögezte le a Fidesz elnöke. Orbán Viktor örömmel fogadta Csáky Pál azon kezdeményezését, hogy az Európai Néppárthoz (EP) tartozó magyar pártok az eddigieknél szorosabban működjenek együtt.

"Itt áll előttünk az a kedvező helyzet, hogy Szlovákia, Románia és Magyarország is tagja az EU-nak. A Magyar Koalíció Pártja, az RMDSZ és a Fidesz is az EP családjához tartozik, és a délvidéki magyarok szervezete is felvette már az első hivatalos kapcsolatot az Európai Néppárttal. Ez ugyan nem pótolja a MÁÉRT egész nemzetre kiterjedő, pártok fölött álló egyeztetési rendszerét, de mégis egyfajta élő kapcsolatrendszert eredményezhet az, ha az EP-hez kapcsolódó kárpát-medencei magyar pártok között szorosabb együttműködést építünk ki. Remélhetőleg hamarosan sor kerül egy ilyen találkozóra" - jelentette ki Orbán Viktor.


orbanviktor.hu

« vissza

Orbán Viktor miniszterelnök szombat délelőtt az Országházban fogadta Andrzej Duda lengyel köztársasági elnököt - közölte a miniszterelnok.hu-val Havasi Bertalan, a Miniszterelnöki Sajtóirodát vezető helyettes államtitkár.
A magyar diplomácia elérte céljait - így értékelte az Európai Unió és Törökország között létrejött megállapodást Orbán Viktor miniszterelnök péntek délutáni brüsszeli sajtóértekezletén.
Magyarország nem szereti, ezért nem támogatja a kettős mércét senkivel, így Lengyelországgal szemben sem - jelentette ki külföldi újságírók kérdésére Orbán Viktor miniszterelnök pénteken, az Európai Unió állam- illetve kormányfők brüsszeli csúcstalálkozójának második napján.


  • Orbán Viktor, 52 éves
  • Jogász, tanulmányait az ELTE-n végezte. Oxfordban politikai filozófiát hallgatott.
  • Nős, felesége Lévai Anikó
  • Öt gyermekük van: Ráhel, Gáspár, Sára, Róza, Flóra
  • A Fidesz elnöke, a Kereszténydemokrata Internacionálé alelnöke

Tovább

© Minden jog fenntartva, 2010