Új korszellem Európában

2007. július 21.

Tusnádfürdői beszédében Orbán Viktor arról a kontinensen végigsöprő új szellemi áramlatról beszélt, amely végképp túlhaladottá teszi a bal- és jobboldal hagyományos megkülönböztetését, és amely újfajta gondolkodást igényel a politikai pártoktól is.


A Fidesz elnöke szerint nemzeti, demokrata, versenypárti és szociális új jobboldalt kell hazánkban is létrehozni. Orbán azt is bejelentette: a Fidesz, amint alkalma lesz rá, megadja a kettős állampolgárságot a határon túli magyaroknak. Orbán Viktor a XVIII. Bálványosi Szabadegyetem nagy színpadán Tőkés Lászlóval tartott közös fórumán bejelentette: tiszta és őszinte beszédet fog tartani, még akkor is, ha ezért Magyarországra érve gyakran „megrángatják” a nadrágját. Orbán szerint Európában új politikai és szellemi korszak kezdődött. Ezzel szemben Magyarországon még mindig a régi, kisszerű és provinciális politika uralkodik. Ám ennek – a pártelnök így látja – nem sorsszerűen kell így lenni, mert lehetne a magyar politika is európai, nagystílű és nyitott.

Orbán Viktor az 1968-as európai eseményekből kiindulva elemezte az azóta eltelt negyven évet. Mint mondta, 1968 nekünk elsősorban Prágát juttatta eszünkbe, ám Nyugaton egyfajta kulturális forradalom, vagy inkább ellenforradalom zajlott, szerinte sikeresen. Ennek a kulturális ellenforradalomnak a hatásaira mi, magyarok, csak a rendszerváltás után döbbentünk rá, hiszen azzal, hogy Európa részeivé váltunk, az európai kulturális térnek is részesei lettünk. Orbán szerint a ’68-as nyugati nemzedék azt tűzte ki célul, hogy lebontja a szabadság előtt álló korlátokat. Akkor úgy látták, hogy a teljes egyéni szabadság eléréséhez meg kell szabadítani az egyént a közösséghez való tartozástól, a nyelv, a nemzet, a nemi identitás vállalásától.

Orbán úgy vélte: ez a gondolkodásmód utópisztikus volt, mert nem lehet megszabadítani az embert a vele született tulajdonságoktól. Nyugat-Európa most jutott el oda, hogy felismerje: ezek a törekvések már nem a szabadság korlátait, hanem a természet rendjét feszegetik. Nem igaz, hogy az összes korlátot le kell bontani, mert előbb-utóbb a fejünkre szakad az ég – összegezte a Fidesz elnöke, hozzátéve: a 68-as liberalizmus okafogyottá vált, ám amit ebből érdemes volt megőrizni, azt a modern európai gondolkodás beépítette, befogadta magába, magasabb szintre emelve.

Az 1968 utáni európai politikára Orbán szerint jellemző volt, hogy mindent a PC (politikailag korrekt) kifejezéssel mértek. Ha valaki nemzetről beszélt, akkor rögtön nacionalizmussal, antiszemitizmussal vádolták, ha a családról, akkor homofóbiával, ha a hitről, az egyházról, akkor klerikalizmussal… Még a kereszténydemokrata pártok sem merték Európában ezt a korszellemet támadni. Ez a trend azonban megtört – jelentette ki Orbán. Megváltozott az európai emberek érzelemvilága, erkölcsi relativizmus helyett fogódzási, igazodási pontokat várnak a politikusoktól – Európában ma ilyen igazodási pontokat jelentenek Merkel, Sarkozy és Balkenende – tette hozzá.

Orbán szerint ma egyetlen politikai párt sem maradhat ugyanolyan, mint korábban volt, a jobb- és baloldal hagyományos felosztása mára teljesen értelmetlenné vált nálunk is. Ezt az összefüggést Magyarországon egyelőre – a polgári pártokon kívül – nem ismerték fel a politika szereplői. A Fidesz azonban már 2003 óta ezen dolgozik – jelentette ki a Fidesz elnöke. Orbán Viktor szerint az új jobboldalnak négy fontos jellemzője van: nemzeti, demokrata, versenypárti és szociális. A régi jobboldal helyett erre az új jobboldalra van szükség. Ezzel szemben ugyanis a mai magyar baloldal internacionalista, autoriter, monopolista és antiszociális.

Az új jobboldalnak határozott nemzeti politikát, határozott demokrácia-védelmi politikát kell képviselnie – fejtette ki. Képesnek kell lennünk arra, hogy megvédjük magunkat azoktól, akik a demokrácia ellenségei. Új, versenybarát gazdaság-politikára is szükség van, mert az nem verseny a Fidesz elnöke szerint, ha a fogyasztók rosszabbul járnak piaci körülmények között.

Orbán kijelentette: az új jobboldali politikának feltétlenül tartalmaznia kell a szegények számára egyfajta szociális csomagot is. Az új jobboldal ugyanis senkit nem hagyhat az út szélén – mondta. Éppen ezért a középosztálynak történelmi szövetséget kell kötni a magyar szegényekkel, akik immár majd hárommillióan vannak. Ez a szövetség a szegények és a középosztály érdeke is Orbán szerint.

Kérdésre válaszolva a Fidesz elnöke elmondta: nem híve a tehetségtelen, kiüresedett pártokkal való szövetségnek, nekik az emberekkel kell összefogni, szövetséget kötni. Az, hogy „szeressük egymást gyerekek, nem program, az maximum egy fröccs mellett működik ” – tette hozzá.

Orbán a legsúlyosabbnak egyébként a magyarság demográfiai helyzetét tartja, különösen úgy, hogy ma Magyarországon családellenes politika folyik. A Fidesz nem fogadja el a milliónyi ázsiai betelepítését, mint a kérdés megoldását, ezt meg kell és meg is fogják akadályozni. Ehelyett a politikának családbarát politikát kell folytatni.

Orbán Viktor szintén egy kérdésre válaszolva elmondta: a Fidesz és szövetségesei továbbra is támogatják a határon túli magyarok kettős állampolgárságát, s ha lehetőségük lesz rá, meg is adják majd azt. Mint mondta, korábban, amikor kormányon voltak, azért nem tették meg ezt, mert nem volt meg hozzá a kétharmados többségük a parlamentben.


mno.hu - orbanviktor.hu


A beszéd leirata elolvasható a Beszédek rovatban.

« vissza

Orbán Viktor miniszterelnök szombat délelőtt az Országházban fogadta Andrzej Duda lengyel köztársasági elnököt - közölte a miniszterelnok.hu-val Havasi Bertalan, a Miniszterelnöki Sajtóirodát vezető helyettes államtitkár.
A magyar diplomácia elérte céljait - így értékelte az Európai Unió és Törökország között létrejött megállapodást Orbán Viktor miniszterelnök péntek délutáni brüsszeli sajtóértekezletén.
Magyarország nem szereti, ezért nem támogatja a kettős mércét senkivel, így Lengyelországgal szemben sem - jelentette ki külföldi újságírók kérdésére Orbán Viktor miniszterelnök pénteken, az Európai Unió állam- illetve kormányfők brüsszeli csúcstalálkozójának második napján.


  • Orbán Viktor, 52 éves
  • Jogász, tanulmányait az ELTE-n végezte. Oxfordban politikai filozófiát hallgatott.
  • Nős, felesége Lévai Anikó
  • Öt gyermekük van: Ráhel, Gáspár, Sára, Róza, Flóra
  • A Fidesz elnöke, a Kereszténydemokrata Internacionálé alelnöke

Tovább

© Minden jog fenntartva, 2010