A Zuschlag-modell terjedése a kormányzatban

2007. szeptember 27.

Ez jelenti az új baloldalt, ez a kormányzat igazi arca - mutatott rá Orbán Viktor a ma kirobbant, újabb közpénzek elsíbolásáról szóló hírekre reagálva, valamint az egybiztosítós rendszerrel kapcsolatos kormánykoalíciós paktumról szólva.


„A Zuschlag-modell válik általánossá a kormányzati munka minden területén” – jelentette ki Orbán Viktor. Rámutatott: először azt tudtuk meg, hogy az ifjúsági pénzeket tüntette el a kormány, most pedig kiderült, hogy az Európai Unióból érkező pénzeket is a Zuschlag-modell alapján osztják el, azaz azokat a forintokat, amelyeket az EU Magyarország polgárainak szánt, jól láthatóan megcsapolják, eltűntetik kormányzati körökben. „Az ilyen modelleknek az a lényege, hogy fejétől bűzlik a hal, felülről lefelé épített korrupciós rendszerről van szó” - jelentette ki a Fidesz elnöke.

„Ha jól megnézzük, hogy miről szól a társadalombiztosítás átalakítása, akkor azt mondhatjuk, hogy Zuschlag-modell van kiépülő félben a TB-rendszerben is. Az a megállapodás, amelyet a két koalíciós párt kötött, semmilyen szakmai elemet nem tartalmaz, egyetlen törekvés hatja át: hogyan lehet hozzáférni a TB pénzügyi alapjaihoz, hogyan lehet azt nyílt vagy burkoltabb formában magánosítani, és jól körülhatárolható üzleti csoportok érdekeltségeibe juttatni? Ifjúsági pénzek, EU-s pénzek, TB-átalakítás: mind ugyanaz a modell, amely rendszert most még Zuschlag-modellnek nevezhetünk. Majd később meglátjuk, hátha méltóbb névről is el lehet nevezni ezt a rendszert” – jelentette ki Orbán Viktor.

Napról napra láthatjuk, hova süllyeszti a kormányzati elit Magyarországot, hogyan gyengül Magyarország, hogyan élősködik mindannyiunkon a kormányzati elit, amely a valóságos bajokat képtelen orvosolni, működésével leginkább újabb bajokat idéz elő, s közben minden pénzt, amihez csak hozzáfér, eltűntet – mondta.

A társadalombiztosítás átalakításáról szóló koalíciós paktummal kapcsolatban az első, amit le kell szögezni: erre senki nem adott a kormánynak felhatalmazást, és a szocialisták választási programja egyértelműen az egybiztosítós társadalombiztosítást tartalmazta. „Senki nem hatalmazta fel a szocialista pártot arra, hogy az SZDSZ 5 százaléknyi támogatottságot kapott programját az ország programjává tegye” – szögezte le a Fidesz elnöke.

Mint mondta, a társadalombiztosítási rendszer megváltoztatásával kapcsolatban be kellett volna vonni a betegszervezetek képviselőit, amely érinti az orvosi kamarát, az egészségügyben dolgozókat és szakszervezeteiket, a kórházakat, az intézményfenntartókat, az önkormányzatokat. „Ehhez képest csak egyetlen szereplőt engedtek a tárgyalóasztalhoz ülni: a leendő befektetőket. Ebből teljesen világos, hogy ez az átalakítás csak és kizárólag a mi pénzünkhöz hozzájutni akaró tőkéscsoportokkal történő megállapodást viseli magán” – mutatott rá Orbán Viktor, hozzáfűzve: a Fidesz mindent meg fog tenni azért, hogy ennek a koalíciós paktumnak a megvalósítását megakadályozza.

A Fidesz elnöke leszögezte: ha mégsem sikerülne megakadályozni, akkor annak több súlyos következménye is lehet. Először is az, hogy mindenkinek több járulékot kell majd fizetnie, lévén hogy az egybiztosítós rendszer esetén a költségeknek a 2 százalékát teszik ki az adminisztrációs és működési költségek, míg magánbiztosítók esetében ez 20 százalékra is felmehet. Másodszor a több biztosítós rendszer szociálisan érzéketlen, ezért a szociális válság mélyüléséhez vezet. Harmadrészt az egyre hosszabb várólistákon előrébb lehet jutni annak, aki fizet, negyedrészt fel kell készülni arra, hogy újabb kórházak fognak megszűnni, mert a hasznot nem hozó kórházakat és intézményeket az új biztosítótársaságok nem fogják bevonni a működési körbe. Ötödrészt nem lehet majd szabadon orvost választani, hiszen ha az orvos nem kötött szerződést az adott biztosítóval, akkor a biztosító nem fogja fedezni a kiadásokat.

Orbán Viktor mindezek után leszögezte: ez a tervezett intézkedés emberiességi szempontból elfogadhatatlan változás, nincs semmilyen összhang a több-biztosítós modell és az ország valóságos anyagi helyzete között, és olyan változásokat indít el az egészségügyben, ami odavezet, hogy a szegények még szegényebbek, a beteg még betegebbek, a gazdagok még gazdagabbak, a gazdagok egészségesebbek lesznek. Ez szöges ellentétben áll azzal az értékrenddel és felfogással, amivel a Fidesz szolgálni próbál a magyar parlamentben és köztársaságban, ezért ellenzi ezeket az intézkedéseket – jelentette ki Orbán Viktor.

„Szeretném szelíden, egyértelműen, megértően, de világosan elmondani és megüzenni a befektetőknek, a reformban érdekelt üzleti köröknek: ha a Fidesz bármikor a közeljövőben felhatalmazást kap a választópolgároktól az ország irányítására, akkor mi a több-biztosítós rendszert fel fogjuk számolni, és vissza fogunk térni a szociálisan érzékeny, a szociális felelősségnek megfelelő egybiztosítós, nemzeti kockázati közösség rendszeréhez” – szögezte le a Fidesz elnöke.

Kérdésre válaszolva Orbán Viktor elmondta: az országban bármerre járva, uniós pályázatokat beadó vállalkozókkal és önkormányzatokkal beszélve eddig is tudni lehetett, hogy az uniós pénzek elosztása nyakig úszik a korrupcióban. „Az országon nem látszik, hogy hova tűnnek a Magyarország polgáraihoz – nem pedig a kormányhoz – érkező uniós pénzek. Erre a kérdésre csak egy válasz van: ezeket a pénzeket eltűntetik. Egyre több látható példáját látjuk, hogy nem egyszerűen eseti ügyekről van szó, hanem országosan kiépített rendszerről. Ha az Ifjúsági Minisztériumban rendszeresen el lehetett lopni a pénzeket, miből gondoljuk, hogy a többi minisztériumban nem ez a helyzet?” – tette fel a kérdést a Fidesz elnöke.

Mint mondta, a vak is látja, hogy a baloldalon egy olyan politikai átalakulás történt az elmúlt 3-4 évben, aminek az az eredménye, amit most tapasztalunk. „A régi baloldal idejében a problémák nagyságrendileg sem voltak mérhetőek ahhoz a problémahalmazhoz, mint a mostani új baloldal idején. A korrupció mindig a kormányozhatatlanságnak, a bandériumoknak, a rablócsapatoknak a megjelenésében tűnik fel. Ez a pontos látlelete annak, amiben ma Magyarország él, és amiből ki kell jutnia” – jelentette ki Orbán Viktor.


orbanviktor.hu

« vissza

Orbán Viktor miniszterelnök szombat délelőtt az Országházban fogadta Andrzej Duda lengyel köztársasági elnököt - közölte a miniszterelnok.hu-val Havasi Bertalan, a Miniszterelnöki Sajtóirodát vezető helyettes államtitkár.
A magyar diplomácia elérte céljait - így értékelte az Európai Unió és Törökország között létrejött megállapodást Orbán Viktor miniszterelnök péntek délutáni brüsszeli sajtóértekezletén.
Magyarország nem szereti, ezért nem támogatja a kettős mércét senkivel, így Lengyelországgal szemben sem - jelentette ki külföldi újságírók kérdésére Orbán Viktor miniszterelnök pénteken, az Európai Unió állam- illetve kormányfők brüsszeli csúcstalálkozójának második napján.


  • Orbán Viktor, 52 éves
  • Jogász, tanulmányait az ELTE-n végezte. Oxfordban politikai filozófiát hallgatott.
  • Nős, felesége Lévai Anikó
  • Öt gyermekük van: Ráhel, Gáspár, Sára, Róza, Flóra
  • A Fidesz elnöke, a Kereszténydemokrata Internacionálé alelnöke

Tovább

© Minden jog fenntartva, 2010