Közös Energiapolitika - Erős Európa

2007. június 15.

Ezzel a címmel indult el az a konferencia-sorozat, amelyet a Fidesz európa parlamenti frakciója szervezett Budapesten, s amely előtt Orbán Viktor észt és azerbajdzsáni tárgyalópartnerekkel találkozott.


Az „Ellátásbiztonság és a közös európai energiapolitika célkitűzései”, valamint a „Mit nyerhet Közép-Európa a közös energiapolitikával?” témakört felölelő konferenciára számos magyarországi diplomáciai testület, civil szervezet és energiapolitikában érintett cég képviselője fogadta el a meghívást. Az előadók között volt Ariel Cohen, a The Heritage Foundation tudományos főmunkatársa, Monika Michaliszyn, a lengyel miniszterelnök balti államokkal való együttműködésért felelős energiaügyi biztosa, Adrian P. Kendry, a NATO vezető közgazdásza és védelemgazdasági szakértője, valamint Stanley Morris, a Megbízható és Biztonságos Energiaellátás Kutatóközpont munkatársa.

Valeh Aleskerov, az Azerbajdzsáni Parlament alelnöke és Marko Mihkelson, az Észt Parlament Európai Ügyek bizottságának elnöke, az Észt Néppárt képviselője a konferencia megkezdése előtt külön tárgyalt Orbán Viktorral. Megbeszélésükről Marko Mihkelson nyilatkozott a sajtónak. „A mai konferencia azért fontos, és került jó időben megrendezésre, mert az Európai Unióban az energia biztosítása minden tagország számára elsőrendű kérdés” – jelentette ki.

A Fidesz elnökével folytatott tárgyaláson az energia diverzifikációról, az energiaellátás biztonságáról, ebből kifolyólag a földgázellátás és a Nabucco-vezetékről esett szó. Marko Mihkelson rámutatott, hogy a diverzifikáció azért a földgáz terén a legfontosabb, mert az elmúlt időszakban kiderült, hogy Oroszország nem csak gazdasági, hanem politikai kérdést csinál a gázellátásból. Példaként hozta fel, hogy a ’90-es években harmincszor fordult elő, hogy az oroszok, valamely balti állammal szemben megszorításokat eszközöltek a földgázellátásban. Legutóbb Litvániával szemben, miután a litvánok bejelentették, hogy kőolajfinomítók tekintetében inkább a lengyelekhez szeretnének fordulni.

Az észt képviselő szerint a hosszú távú biztonságos energiaellátáshoz nem szabad rövid távon gondolkodni, s a jövőbeli tervek része a Nabucco-vezeték is. Az Orbán Viktorral folytatott tárgyalás kapcsán elmondta, hogy a diverzifikáció kérdése azért egyformán fontos az észtek és a magyarok számára, mert Észtország 100, Magyarország energiaellátása pedig 80 százalékban függ az orosz földgáztól.


orbanviktor.hu

« vissza

Orbán Viktor miniszterelnök szombat délelőtt az Országházban fogadta Andrzej Duda lengyel köztársasági elnököt - közölte a miniszterelnok.hu-val Havasi Bertalan, a Miniszterelnöki Sajtóirodát vezető helyettes államtitkár.
A magyar diplomácia elérte céljait - így értékelte az Európai Unió és Törökország között létrejött megállapodást Orbán Viktor miniszterelnök péntek délutáni brüsszeli sajtóértekezletén.
Magyarország nem szereti, ezért nem támogatja a kettős mércét senkivel, így Lengyelországgal szemben sem - jelentette ki külföldi újságírók kérdésére Orbán Viktor miniszterelnök pénteken, az Európai Unió állam- illetve kormányfők brüsszeli csúcstalálkozójának második napján.


  • Orbán Viktor, 52 éves
  • Jogász, tanulmányait az ELTE-n végezte. Oxfordban politikai filozófiát hallgatott.
  • Nős, felesége Lévai Anikó
  • Öt gyermekük van: Ráhel, Gáspár, Sára, Róza, Flóra
  • A Fidesz elnöke, a Kereszténydemokrata Internacionálé alelnöke

Tovább

© Minden jog fenntartva, 2010