Magyar Hírlap interjú Orbán Viktorral

2007. május 26.

Az újraválasztott pártelnök az interjúban arról beszél, miért nehéz ma küldetéses politikusnak lenni, mit tennének, ha már holnap átvennék a kormányzást, és miért tartja kulcskérdésnek a népszavazást.


– Felcsúton beszélgetünk, a futballakadémián, kezdjük hát azzal, hogy mint a Felcsút SE saját nevelésű, igazolt labdarúgója mit jósol: története során először felkerülhet az NB I-be csapata?

– Én a játékoskeret tagja vagyok, és a játékosok a vezetők, a nagy emberek dolgába ne szóljanak bele. A feljutás pedig a vezetőkre tartozik, ami a mi esetünkben a klubelnököt jelenti. Nekünk az edzőnk utasítását kell végrehajtani, ő azt mondta, hogy nem lehet a holnaputáni meccsről beszélni, mindig csak a holnapiról. Azt kell megnyerni. Ezen vagyunk.

– Miközben Felcsút focilázban ég, a dicső múltú magyar labdarúgás siralmas állapotban van. Önnek nyilván nem csak játékosként van véleménye arról, hogy miért süllyedt idáig.

– A magyar foci ugyanolyan állapotban van, mint a magyar politika: kiváló elgondolások, javaslatok, félig már kipróbált, bevált, majd sutba hajított programok sorakoznak. Szerintem nem intellektuális és nem szakmai természetű a probléma, hanem az újjászervezéshez szükséges erő hiányzik a politikában és a futballban is. Az a határozott akarat és szervező erő, amelyet a tudás irányít.

– A hét végi Fidesz-kongresszuson megismételte, hogyha szövetségük megkapná a lehetőséget, akár már holnap át tudná venni a kormányzást, és kivezetné az országot a gazdasági, pénzügyi válságból. Vagyis kész kormányprogramjuk van?

– Igen, de ez nem ilyen egyszerű. A kölcsönös felelősségvállalás elvére épülő, új polgári értékekre épülő plebejus politika, amit mi fölkínálunk a mai kormánypolitikával szemben létrejött új többségnek, nem azt hirdeti, hogy a piac oldaná meg az emberi élet minden problémáját. Mi világosan kijelöljük a piac és a társadalmiság, a verseny és a szolidaritás közötti választóvonalat, és megnevezzük azt az eszmét, amelyre érdemes a társadalom közös ügyeit építeni. Ebből következik, hogy milyen egészségügyi és oktatási rendszert, családpolitikát, vidékfejlesztést szeretnénk. Ez a megközelítés új, ezt nevezem én az új korszak új politikájának.

– Ezt a politikát a miniszterelnök a "voodoo" jelzővel illette a minap. A kormánypártok, a szellemi, szakértői holdudvaruk és a média nagy része is azt állítja, hogy a Fidesz és személy szerint ön modernizációellenes nézeteket képvisel. Nem lenne jobb a plebejus eszme rehabilitálása helyett például a szociális piacgazdaságot használni, amely a második világháború utáni szabad és jóléti Európát megteremtette?

– A dolog úgy áll, hogy az, amit én javasolok a magyar társadalomnak, a kölcsönös felelősségvállalás eszméje, az a szociális piacgazdaság magyar változata. Ez valójában német találmány, szinte egész Nyugat-Európában bevált, és sok eleme alkalmazható a mai Magyarországon. Ami pedig a modernizációellenességet vagy a modernséget illeti, mit is jelent az, hogy modern? Azt, hogy haladó. Chestertonnak igaza van, amikor azt mondja, hogy a haladó olyan középfok, amihez nem jelölték meg a felsőfokot. Ez a csapda lényege. Tehát én nem ezzel a szóval érvelnék, hanem a provinciális és az európai kifejezéseket vezetném be a közéleti diskurzusba. Szerintem a mai kormánypolitika azért provinciális, mert a neoliberális – egyébként Európában már leáldozott – eszmerendszernek egy nem különösebben fantáziadús magyar változata. Amit mi ezzel szembeállítunk, az egy friss, a most formálódó, új európai közgondolkodást meghatározó eszmei irányzat, amelynek látjuk a francia, német változatát, és ennek akarjuk a sajátos magyar modelljét megteremteni. Az új jobboldali francia elnök, Sarkozy úr programja világos. Kevésbé ismert Magyarországon, hogy most zárta le a CDU a fél évig tartó vitasorozatát, amelynek az volt a címe: Releváns-e még a szociális piacgazdaság a globalizáció körülményei között? És erre a kérdésre a németek azt a választ adták, hogy igen, releváns, erre épül a CDU új programja. Ennek a sajátos magyar változata a kölcsönös felelősségvállalás eszméjére épülő politika, amit Magyarországról hozzá szeretnénk adni ehhez az új európai áramlathoz.


Magyar Hírlap


A teljes interjú elolvasható az Interjúk rovatban.

« vissza

Orbán Viktor miniszterelnök szombat délelőtt az Országházban fogadta Andrzej Duda lengyel köztársasági elnököt - közölte a miniszterelnok.hu-val Havasi Bertalan, a Miniszterelnöki Sajtóirodát vezető helyettes államtitkár.
A magyar diplomácia elérte céljait - így értékelte az Európai Unió és Törökország között létrejött megállapodást Orbán Viktor miniszterelnök péntek délutáni brüsszeli sajtóértekezletén.
Magyarország nem szereti, ezért nem támogatja a kettős mércét senkivel, így Lengyelországgal szemben sem - jelentette ki külföldi újságírók kérdésére Orbán Viktor miniszterelnök pénteken, az Európai Unió állam- illetve kormányfők brüsszeli csúcstalálkozójának második napján.


  • Orbán Viktor, 52 éves
  • Jogász, tanulmányait az ELTE-n végezte. Oxfordban politikai filozófiát hallgatott.
  • Nős, felesége Lévai Anikó
  • Öt gyermekük van: Ráhel, Gáspár, Sára, Róza, Flóra
  • A Fidesz elnöke, a Kereszténydemokrata Internacionálé alelnöke

Tovább

© Minden jog fenntartva, 2010