A legbefolyásosabb magyar nők

2015. április 2.

A Forbes Magazin listát készített áprilisi számában arról az ötven magyar nőről, akik négy kategóriában – üzlet, közélet, média, kultúra - hatással vannak az országban zajló folyamatokra. A magyar közélet legbefolyásosabb asszonya a miniszterelnök felesége, Lévai Anikó lett, aki interjút is adott a lapnak.


A magazin listájának sorrendje úgy alakul ki, hogy tíz újságíró két hónap alatt 130, Magyarországon hatással bíró jelöltet vizsgál meg és szűkíti a listát, majd a Forbes stábja ezek ismeretében egyenként szavaz a jelöltekről 1-10-ig adható pontszámmal. A végső szavazás után az üzleti szférában az OTP volt marketing és értékesítési ügyvezető igazgatója, jelenleg a Goodstep Consulting Kft. ügyvezetője, Balogh Gabriella lett az első. A médiakategóriában az RTL-nél nemrég vezérigazgató-helyettesnek is kinevezett kereskedelmi igazgató, Vidus Gabriella, a kultúra területén pedig az ország legnagyobb prózai színházát irányító színész-rendező, Eszenyi Enikő nyert. A magyar közélet legbefolyásosabb asszonya a miniszterelnök felesége, Lévai Anikó lett, aki az alábbi interjút adta a lapnak.




„Több mint harminc éve élünk együtt frontszolgálatban”

- Megszakítással, de ez a kilencedik éve miniszterelnök-feleségként. A lista összeállításánál a számszerű adatok (pozíció, beosztottak száma, büdzsé) mellett a véleményvezérséget és a networkinget is számításba vettük. Ön előkelő helyen végzett, hiszen elég közel van az ország legbefolyásosabb emberéhez, így amellett, hogy több információja van egy háziasszonynál, lehetősége is a dolgokat befolyásolni. Hogy tekint magára? Használja ezt a befolyását?
- Nincs ilyen befolyásom. Többnyire a sajtóból informálódom, és abból az egyébként hétköznapi, de sűrű életből, amit élek. Házastársként természetesen hatunk egymásra: értékrendünkben, ízlésünkben, szokásainkban – ezek az emberi dolgok alakítják közös életünket, ahogy ez minden házasságra igaz, ahol erős és mély kapcsolat van férj és feleség között.

- Úgy tudjuk, folyamatosan érkeznek Önhöz megkeresések és van "támogatom", illetve "nem támogatom" kategóriája. Ezt hogy képzeljük el? Fejben megvannak a területek, amelyek fontosak Önnek (tudni is lehet, a gyermekek ügye, a hátrányos helyzetűek és a gasztronómia például ilyen), ezt tartja szem előtt és eszerint dönt? Vagy meg tudják hatni más területek is? Melyek és miért fontosak igazán Önnek? Ezeket évekkel ezelőtt eldöntötte, szakértők segítették vagy kialakult az évek során?
- Meglepett! Amiről beszél, az az aczéli három T világa. Sokat dolgoztunk azon, hogy vége legyen. Magánemberként vagyok önkéntese hosszú évek óta két segélyszervezetnek. A területek, ahol dolgozunk, nem a fényes és kényelmes oldalai a világnak. Akkor és ott kezdtük ezt a munkát, amikor és ahol ez még nem volt társadalmilag elvárt, szakértők által elemzett munka.



- Környezetéből úgy tudjuk, hatalmi ügyekbe nem szól bele, de azért visszafogottan használja befolyását. Mennyire jellemző, hogy politikusok, civilek, vagy bárki Önön keresztül szeretne valamit elérni a férjénél? Ezt hogy kezeli? Ha Önnek is fontos a téma, segít, vagy mindenkit kérés nélkül elhajt?
- Kezdő ügyvédként azt tanultam az idősebb kollégáktól, hogy ha valaki hozzánk fordul a bajával, problémájával, az megtisztelő bizalom, amivel nem szabad visszaélni. Ez felelősséget jelent. Az ismertség ezt a felelősséget megsokszorozza. Hiába érzem személyes felelősségemnek a megoldáskeresést, sem hatásköröm, sem jogköröm nincs a megoldáshoz, ezért továbbítom oda, ahol hozzáértő emberek tudnak az adott problémával foglalkozni.

- Hogyan viszonyul a miniszterelnök ahhoz, ha Ön kér tőle valamit, vagy Ön közvetít felé valamely kérést?
- Nagyon ritkán történik ilyen. Ezekben az esetekben megfontolja a kérésemet. Ha a diákéveket is beleszámolom, több mint 30 éve élünk együtt „frontszolgálatban”, ami, mint tudjuk, duplán számít. Úgy gondolom, érthető, ha odafigyelünk egymásra.

- Egy korábbi kormánytag elmondta nekünk, korábban havonta találkozott az adott minisztérium képviselőjével informális egyeztetésre. Erre miért volt szükség?
- Fama mendax!

- Végül – mivel ez egy női lista – érdekelne a véleménye a nők vezető szerepéről. Hogy gondolkodik erről: a háttér biztosítása a nő dolga a férfi mögött, legyen az egy ország, egy vállalat, egy család élete – vagy vállalhat/jó-e, ha vállal vezetői szerepet egy nő?
- A családos nők élete nehéz, zsonglőrködnünk kell a munkával, a karrierrel és a család életének szervezésével. És mégis egyre többen nagyon sikeresek. Meggyőződésem, hogy a női vezetők egyike sem a női mivolta miatt jutott a fontos pozícióba, hanem a szakértelme, tehetsége és szorgalma okán. Szurkolok a sok tehetséges, okos, ambiciózus, képzett nőnek.


(Forbes Magazin – orbanviktor.hu)
 

« vissza

Zeneakadémiai hangversennyel zárult a Reconnections nevű izraeli-magyar zenei együttműködés idei egyhetes workshopja, amelyet a Jeruzsálemi Zene- és Táncakadémia, valamint a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem immár negyedik alkalommal rendezett meg.
Emléktáblát avattak Zumbok Ferenc, a Zala Megyei Bíróság egykori tanácselnöke, a Fővárosi Cégbíróság vezetője, majd a Sándor-palota, a Várkert Bazár és a fertődi kastély újjáépítéséért felelős kormánybiztos tiszteletére Zalaegerszegen.
A Magyarországtól legtávolabb élő magyar népcsoport, a csángók idén huszadik alkalommal mutatták be a Csángó bálon saját táncaikat, énekeiket, történeteiket, az est csángó műsorvezetője pedig elmondta: számukra nagy erőt ad a küzdelmes hétköznapjaikban az a figyelem és törődés, amelyet az óhazából kapnak.


  • Orbán Viktor, 52 éves
  • Jogász, tanulmányait az ELTE-n végezte. Oxfordban politikai filozófiát hallgatott.
  • Nős, felesége Lévai Anikó
  • Öt gyermekük van: Ráhel, Gáspár, Sára, Róza, Flóra
  • A Fidesz elnöke, a Kereszténydemokrata Internacionálé alelnöke

Tovább

© Minden jog fenntartva, 2010