A szüleimtől tanultam mindent, amit az életről tudni érdemes

2014. október 17.

Szolnokon, a Soproni Sörfesztiválon vette át jelképesen az Ökumenikus Segélyszervezet (MÖS) azt a 100 millió forintot, amellyel álláskeresők munkahelyhez jutását segíti a Soproni Jóleső Segítség program keretében. Az eseményen Lévai Anikó, a MÖS jószolgálati nagykövete is részt vett, aki Szolnokon nőtt fel. A miniszterelnök feleségét személyes kötődésén keresztül kérdeztük a programról.

 

- Itt született, itt nőtt fel.
- Kétségkívül, számomra Szolnok mindenekelőtt a szüleim Rózsa utcai házát jelenti, az udvart, a kertet, ahol felnőttem, és ahova ma is gyakran járok haza, igaz, hogy ma már a nővérem és a családja vár ott, sajnos a szüleim már nem. Odatartozom a Rózsa utcába, hiszen oda kötnek a gyökereim – ott tanultam meg mindent, amit az életről tudni érdemes.
 
- Milyen érzés visszajönni mint jószolgálati nagykövet?
- Nagyon örülök, valahányszor az Ökumenikus Segélyszervezettel szolnoki programokon vehetek részt: a segélyszervezet lassan a második családommá vált, egy-egy árvíz idején vagy más nehéz időszakban többet látom a segélyszervezeti munkatársakat, mint a gyerekeimet. A legfontosabb segélyszervezeti munkánk, amely Szolnokhoz köt bennünket, az itteni családok átmeneti otthona, ahol nagyon komoly szakmai, módszertani munka is folyik az ott élő gyerekek és családok gondozásán túl. Büszkék vagyunk erre a munkánkra, és még nagyon sok a tennivalónk, ahogy minden mással is.
 
- Ezúttal azonban egy sörfesztiválhoz kapcsolódik a programjuk.
- A HEINEKEN Hungáriától kapott adomány segítségével az YGEN irodánk munkáját tudjuk erősíteni, amely így is az egyik legeredményesebb segítő program a munka világába történő bekapcsolódást illetően Magyarországon, ettől a támogatástól pedig egyenesen szárnyakat fog kapni, legalábbis ezt reméljük. Vannak sorsszerű találkozások az életben, amikor azt gondoljuk: ez nem lehet véletlen. Ilyen sorsszerűségnek érzem azt, hogy éppen a munkakeresőket támogató programunk sajtótájékoztatóját tartottuk Szolnokon. Azt mondtam, mindent a szüleimtől tanultam, ami fontos az életben: a legfontosabb tudás, amit édesanyámtól és édesapámtól kaptam, az a munkához való hozzáállás kérdése. Egy gazdálkodó családban, amilyenben én is felnőttem, az a természetes, hogy a gyerekek akkor kapnak reggelit, ha minden állat el van látva. Azaz a munka végét meg kell fogni, nem kell másra hagyni: a munka tesz kiegyensúlyozott, helyes önértékeléssel rendelkező, egészséges gondolkodású emberré. Édesanyám sokat idézett mondása, hogy Istenhez imádkozni kell, de az evezőket is meg kell ragadni, hogy partot érjünk. A segélyszervezet YGEN központjában éppen ebben a szellemben zajlik az álláskeresők felkészítése.
 
- Miben tud többet adni ez a program?
- Az álláskeresőkben – legyen az illető akár fiatal vagy idősebb - egy idő után a sikertelen próbálkozások miatt nagyon sok gátlás alakul ki, amelyeken egyedül nem képesek úrrá lenni. A Soproni Jóleső Segítség program azért egyedülálló, mert ezeket a gátlásokat segít feloldani, és ezáltal a vágyott sikert elérni. Az YGEN központ eredményességének az a titka, hogy ezeken az elakadásokon lendíti túl a fiatalokat, és képessé teszi őket arra, hogy valóban akarjanak dolgozni, ne csak „keresgéljenek” az álláshirdetések között. Szerintem az anyukámnak nagyon tetszene ez a hozzáállás – ezért örülök, hogy éppen Szolnokon mutathattuk be ezt a programot.
 
- Ön szerint hogyan fogadják ezt a szolnokiak és az ország más helyein élők?
- Akik nálam kevésbé ismerik Szolnokot, azoknak tudniuk kell, hogy itt konok népek laknak – nem az udvariasságukról vagy a tapintatosságukról híresek. Nem ünnepelnek feleslegesen, nem dicsérnek bőbeszédűen. Ha valamit megbecsülnek mégis, az a kemény munka. Azt tartják nagyra, aminek kézzel fogható haszna van. A Tiszáról is azt mondják: két rész víz, egy rész hal. Ugyanakkor a maguk érdes módján odafigyelnek egymásra. Amikor a rendszerváltozás környékén Berlinben alkalmam volt a még álló berlini falat megtekinteni, azt a feliratot láttam rajta a sokféle rajz és felirat között, hogy „hidat kell építeni, nem falakat” – a szolnokiak hídépítő népség, és ebben az identitásukban összekötik a Tiszántúlt az ország nyugati régióival. Segélyszervezeti munkánk során többször megfordultunk itt, és egyrészt érzékeltük mind a városvezetés, mind az itt élők részéről a befogadó hozzáállást, a támogatást. Álltunk velük együtt árvizek idején a gátakon, sütöttünk együtt sok ezer mézeskalácsot az adventi kampányaink elején, és most sört is együtt csapolunk… Jól érzékeltük, hogy a város évről évre fejlődik, szépül, gondos gazdája, gazdái vannak – ezért jó szívvel és nem csak a gyerekkori emlékekre alapozva tudjuk mindenki figyelmébe ajánlani.
 
-----------------------------
 
Álláskereső kisokos
A 100 millió forintos támogatásból az Ökumenikus Segélyszervezet által működtetett Ygen Humánerőforrás Központok munkatársai ősztől az ország 10 különböző pontján egész napos rendhagyó állásbörzéket szerveznek. Minden kilátogató ingyenes álláskeresői „kiképzést” kaphat az előadásokon elsajátítható alapoktól egészen a tapasztalt szakemberekkel történő személyes konzultációkig.  Az ország négy városában irodát is működtetnek, ahol egész évben várják a munkakeresőket. Akik nem tudnak személyesen eljutni egyik állásbörzére vagy irodába sem, azok számára Álláskereső Kékszám indul: a 06-40-201-110 telefonszámú vonal végén szakemberektől kaphatnak azonnali és ingyenes tanácsokat az álláskeresők. A program keretén belül álláskereső kisokos is letölthető sok hasznos információval  a www.ygenkozpont.hu weboldalról.
 
 
(tema.hu - Fodor Erika)
 
 
 
 

« vissza

Zeneakadémiai hangversennyel zárult a Reconnections nevű izraeli-magyar zenei együttműködés idei egyhetes workshopja, amelyet a Jeruzsálemi Zene- és Táncakadémia, valamint a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem immár negyedik alkalommal rendezett meg.
Emléktáblát avattak Zumbok Ferenc, a Zala Megyei Bíróság egykori tanácselnöke, a Fővárosi Cégbíróság vezetője, majd a Sándor-palota, a Várkert Bazár és a fertődi kastély újjáépítéséért felelős kormánybiztos tiszteletére Zalaegerszegen.
A Magyarországtól legtávolabb élő magyar népcsoport, a csángók idén huszadik alkalommal mutatták be a Csángó bálon saját táncaikat, énekeiket, történeteiket, az est csángó műsorvezetője pedig elmondta: számukra nagy erőt ad a küzdelmes hétköznapjaikban az a figyelem és törődés, amelyet az óhazából kapnak.


  • Orbán Viktor, 52 éves
  • Jogász, tanulmányait az ELTE-n végezte. Oxfordban politikai filozófiát hallgatott.
  • Nős, felesége Lévai Anikó
  • Öt gyermekük van: Ráhel, Gáspár, Sára, Róza, Flóra
  • A Fidesz elnöke, a Kereszténydemokrata Internacionálé alelnöke

Tovább

© Minden jog fenntartva, 2010