A vidék élni akar

2011. október 3.

Hat év kihagyás után ünnepszámba ment, hogy újra megrendezésre került az Országos Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Kiállítás (OMÉK). Több mint ötszáz kiállítónak adatott meg a lehetőség, hogy bemutassa munkája gyümölcsét, állatait, a saját szakterületét. Azt a területet, amely Magyarország exportképes húzóágazatává válhat.

 

„Hat év kihagyás után rendeztük meg ismét az OMÉK-et, ami bizonyítja, hogy a dolgok lassan visszakerülnek a rendes medrükbe. Kétszáz éves hagyományokra tekint vissza a kiállítás, 1100 év tudása áll a mezőgazdaságban dolgozók mögött. Ezzel a tudással 522 kiállító 70 ezer négyzetméteren mutatta be mesterségét és termékeit” – mondta Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter a jubileumi, ötnapos rendezvényről.
 
Az OMÉK valóban régi múltra tekint vissza, gyökereit a reformkorra vezetik vissza, de az 1896-os, milleniumi országos kiállítás is elődjének tekinthető. Azt, hogy Magyarország valóban agrárország tán az a tény is alátámasztja, hogy kilencvenezren voltak kíváncsiak a kiállításra, vidékről és Budapestről egyaránt, és számtalan külföldi érdeklődő is végignézte a színes kiállítást.
 
A közönség közel ezer őshonos magyar állatot láthatott (a szomszédos Kincsem Parkban), több mezőgépipari újdonságot, a kiállításon bemutatott termékek készítési hagyományait és népszokásait, az őshonos növény- és állatfajok történetével ismerkedhettek, és szakmai előadásokat hallgathattak meg akár a tejtermelésről, a sertéstenyésztésről vagy a halászat szakmai kérdéseiről. Az OMÉK-re Lévai Anikó is kilátogatott: egyrészt egyik kedves gazdaismerőse invitálására, másrészt úgy is, mint egy olyan látogató, aki gazdacsaládban nőtt fel, s ma is segít a családi kisgazdaságban.
 
A kiállítás fővédnökének, Orbán Viktornak egyik, a kiállításhoz fűzött reménye szerint a magyar mezőgazdaság bebizonyíthatja, hogy az ország exportképes húzóágazatává válhat. Az Agrármarketing Centrum számításai, illetve a kiállító gazdák tapasztalata szerint az OMÉK látogatóinak egytizede külföldi érdeklődő volt. A kistermelők és a kézműves portékát árulók nem kis hányada ötszázezer és másfél millió forint közötti forgalmat ért el a kiállítás ideje alatt, ami kiemelkedő eredménynek számít más, hasonló rendezvényekhez képest. Akadt olyan gépforgalmazó, aki hat traktort tudott eladni a helyszínen, s voltak olyan cégek, akiknek az OMÉK arra adott lehetőséget, hogy sikeres tárgyalásokat nyissanak, vagy üzleteket kössenek meg. 
 
Az OMÉK miniszteri különdíját Szpisják Imre (Kenderes) nagy súlyú ISV Pannonhibrid hízójával, valamint a Bábolna Hús (Debreczeni Tibor vállalkozó) hagyományos sonka termékével nyerte el. Az OMÉK Közönségdíját a Zsindelyes Pálinkafőzde Kft. kapta. A Kincsem parkban két galopp futam, az OMÉK Szent László Díj - a kétéves reménységek -, valamint a 2011-es OMÉK Magyar St. Leger trófeáit adta át a miniszter a győzteseknek. A Szent László Díjat Lake Louise (Farádi istálló) nyerte, a Magyar St. Leger Díjat pedig az Ostinato (A36 istálló) vehette át.
 
A kiállítás idején szakmai körökben elhangzott az a vélemény, mely szerint nem öt, hanem legalább két évente kellene megrendezni az OMÉK-et ahhoz, hogy a fogyasztók ne felejtsék el a kiállításon résztvevőket, vagy a mezőgazdaság jelentőségét, mibenlétét. A legfrissebb hírek arról szólnak, hogy a Vidékfejlesztési Minisztérium jövőre is szeretné megrendezni az Országos Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Kiállítást.
 
 
(omek2011.hu – gazdasag.hu - orbanviktor.hu)

A kiállításról készült képriport a Fotógalériában tekinthető meg.

 

« vissza

Zeneakadémiai hangversennyel zárult a Reconnections nevű izraeli-magyar zenei együttműködés idei egyhetes workshopja, amelyet a Jeruzsálemi Zene- és Táncakadémia, valamint a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem immár negyedik alkalommal rendezett meg.
Emléktáblát avattak Zumbok Ferenc, a Zala Megyei Bíróság egykori tanácselnöke, a Fővárosi Cégbíróság vezetője, majd a Sándor-palota, a Várkert Bazár és a fertődi kastély újjáépítéséért felelős kormánybiztos tiszteletére Zalaegerszegen.
A Magyarországtól legtávolabb élő magyar népcsoport, a csángók idén huszadik alkalommal mutatták be a Csángó bálon saját táncaikat, énekeiket, történeteiket, az est csángó műsorvezetője pedig elmondta: számukra nagy erőt ad a küzdelmes hétköznapjaikban az a figyelem és törődés, amelyet az óhazából kapnak.


  • Orbán Viktor, 52 éves
  • Jogász, tanulmányait az ELTE-n végezte. Oxfordban politikai filozófiát hallgatott.
  • Nős, felesége Lévai Anikó
  • Öt gyermekük van: Ráhel, Gáspár, Sára, Róza, Flóra
  • A Fidesz elnöke, a Kereszténydemokrata Internacionálé alelnöke

Tovább

© Minden jog fenntartva, 2010