Akik nélkül nem létezne az Szolgálat

2015. május 22.

Mint minden évben, idén is egy fogadás keretén belül köszönte meg a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat (NGYSZ) azok támogatását, kiknek segítsége ma már elengedhetetlenül szükséges a szervezet immár negyed évszázados, egyre kiterjedtebb tevékenységéhez a rászoruló gyermekek felkarolásában.

 

„Nélkületek nem létezne a szervezet” – kezdte köszöntőbeszédét Edvi Péter, a Szolgálat elnöke a Várkert Bazár előcsarnokában tartott fogadáson. Mint mondta, az 1989-ben, 25 éve alakult szervezet sokoldalú tevékenységét nehéz lenne röviden felsorolni, de kevesen tudják például azt, hogy az NGYSZ a számos, gyermekeket közvetlenül segítő programja mellett a törvényalkotásban is részt vesz szakemberei által. Jelenleg is több olyan, gyermekeket érintő javaslat van a képviselők és az illetékes bizottság előtt, amelyet a Szolgálat dolgozott ki a gyermekek érdekében.
 
 
Hosszan lehetne sorolni azt is, hogy az egészségügy vagy az oktatás területén milyen segítséget tud nyújtani az NGYSZ a rászoruló gyermekeknek, de az igazgató külön kiemelte annak a hatvanöt önkéntes orvosnak a munkáját, akik időt és fáradtságot nem sajnálva állnak rendelkezésre akár a gyermekkórházakban, akár a mozgó kamionokkal az országot, illetve a határon túli magyar településeket járva. Külön köszönet illeti azokat a művészeket is, akik koncertjeik, előadásaik és egyéb szerepléseik által ajánlják fel folyamatosan a segítségüket.
 
 
Lévai Anikó, a Szolgálat önkéntese további példákat mondott el arról, hogy a 25 éve, egy erdélyi árvaházban látott szörnyűségek hatására létrejött szervezet milyen fejlődésen ment keresztül, s hogy a negyed évszázad alatt hány és hány területen dolgozott ki újabb programokat a segítségnyújtás módjaira. Beszéde végén (amely teljes terjedelemben alább olvasható) arra kérte a jelenlévőket, hogy továbbra is legyenek segítségre Edvi Péter és munkatársai munkájában, a régi és az új programokban egyaránt.
 
 
* * *
 
Lévai Anikó köszöntőbeszéde:
 
Tisztelt Hölgyeim és Uraim! A mai nap lehetőséget ad arra, hogy visszatekintsünk a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat 25 évére. Visszatekintsük és végiggondoljuk, honnan indultunk és hova jutottunk, milyen eredményeket értünk el ez alatt a negyedszázad alatt. A felsorolás végén látni fogják, hogy kicsit úgy jártunk, mint a mesebeli gomba, amelyik az esőben egyre nagyobbra nőtt, és bár az elején csak egy apró hangyát védett meg a vihartól, a mese végére egy egész állatsereglet talált védelmet a kalapja alatt.
A Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat története 1989 Karácsonyán az erdélyi csegődi állami árvaházban kezdődött, ahol a gyermekeket embertelen körülmények között, éhezve, fázva, betegen és nyomorban, de legfőképpen szeretettelenül találtuk. Az egészségügyi és az ellátásbeli problémák mellett emberjogi kérdések is felmerültek, jogászként én ebbe – divatosan szólva – álltam bele, így nekem az elmúlt negyedszázad a gyermeki jogok terén elért változások sikertörténete is.
Szívügyünk a gyermeki jogok, hiszen mi felnőttek különösen nagy felelősséggel tartozunk azért, hogy döntéseinkben a „gyermek mindenekfelett álló érdekét” vegyük figyelembe.
A gyerekeknek szükségük van az érzelmi biztonságra, a szeretetre, az állandóságra éppúgy, mint az ennivalóra, a ruhára, tisztaságra, gondoskodásra. Aki ezek közül valamelyikben hiányt szenved, azt elhanyagolják, ezért segítségre szorul.
Engedjék meg, hogy beszámoljak arról, hogy a rászoruló, beteg, valamilyen fogyatékkal élő vagy anyagi szükséget szenvedő, család nélkül felnövő gyermekek támogatásáért, megsegítéséért mit tett a Gyermekmentő Szolgálat az elmúlt 25 év során. Ki fog derülni, hogy különösen is érvényes erre a munkára Márai Sándor mondata: „Az élet igazi, nagy vállalkozásai legtöbbször nem hőstettek, hanem türelemjátékok.”
Jogászként elsőként a törvény-előkészítési programot venném sorra: a gyermekvédelmi törvény megszületését megelőző időszakban megjelentettük a gyermekvédelemmel kapcsolatos nemzetközi jogszabályok és irányadó dokumentumok gyűjteményét. 1992 és 1994 között a Miniszterelnöki Hivatallal együtt működtettük a közösen létrehozott Gyermek, Ifjúsági és Családjogi Kodifikációs és Deregulációs Bizottságot. A Bizottság a Népjóléti Minisztériummal közösen kidolgozta a gyermekvédelmi törvényt, melyet a parlament 1997-ben ellenszavazat nélkül elfogadott. A törvény civil szervezetnek is lehetőséget adott nevelőszülői programok indítására.
A fiatalkorúak előzetes fogva tartásával kapcsolatosan javasoltuk, és az Igazságügyi Minisztériummal közösen kidolgoztuk a Büntetőtörvénykönyv módosítását. A módosító indítványt a Parlament 1995-ben elfogadta.
Szervezetünk kérte az Állampolgári Jogok Országgyűlési Biztosának állásfoglalását arról, nem sérti-e a gyermekek alkotmányos jogait az, hogy a KRESZ-be nem került bele a biztonsági gyermekülés kötelező használata. Az ombudsman egyetértett a felvetéssel, és szervezetünkkel együtt javasolta a KRESZ módosítását, amit a kormány 2001-ben elfogadott.
Szolgálatunk részt vett a Médiatörvény jogharmonizációjában. A parlamenti módosítás következtében a kiskorúak védelmében fontos szerepet játszó klasszifikációs és jelölőrendszer 2003 óta a hazai gyakorlat szerves részét képezi. Szakembereink részt vesznek az Igazságügyi Minisztérium Gyermekbarát Igazságszolgáltatás, valamint a Gyermekek Jogaiért Felelős Tematikus Munkacsoportjában.
Másodikként az egészségügyi programról, a Szervezet legnagyobb programjáról szólnék, melynek keretében a Szolgálat gyermekek kivizsgálásának, gyógykezelésének, műtéteinek költségeit fedezi, illetve gyógyszereket, gyógyászati segédeszközöket vásárol az arra rászorulóknak.
Az elmúlt 15 évben csaknem 70.000 szűrést és kezelést végeztek a fogorvosok a fogorvosi buszon a Kárpát-medencében. 2012 óta a Waberer’s International Zrt. által megvásárolt nőgyógyászati szűrőkamiont működtetnek, melyben orvosaik szűréseket és tanácsadást végeznek. Eddig több mint 3.000 szűrést végeztek a nőgyógyászati kamionban.
2002 óta működik a saját gyermekorvosi rendelő, ahol gyermekgyógyászati és gyermek neurológiai szakrendelés folyik hiperaktív, magatartászavarokkal küszködő és autista gyerekek részére. 2002 óta közel 24.000 terápia és vizsgálat zajlott a Teréz körúti rendelőben.
Ide tartozik a Gyerekmentő büszkesége a lovasterápiás tevékenység. A Fóti Lovasterápiás és Oktató Központban 2001 óta tartanak lovasterápiás fejlesztő foglalkoztatásokat fogyatékkal élő gyermekeknek. A terápia hatása mozgásanalizáló rendszer segítségével mérhető. A látássérült gyerekek a lovasterápiás foglalkozások mellett számítógépes fejlesztő programban vesznek részt egy látássérültek számára felszerelt speciális számítógépes teremben. Az elmúlt 10 évben több mint 25.000 lovasterápiás kezelés volt Fóton és tíz alkalommal rendezték meg a Nemzetközi Díjlovas és Lovasterápiás Versenyt a központban, ahol egészséges és sérült sportolók és gyerekek versenyeznek egymással.
Az önkéntes orvos-csoport, a fogorvosi rendelővel felszerelt busz és a nőgyógyászati szűrővizsgálatokra alkalmas kamion az elmúlt 15 évben összesen több mint háromszázezer szűrést végzett Kárpát-medencében. Évente kb. 50 ingyenes szemüveget adnak át rászoruló erdélyi gyerekeknek. Évi 40-60 határon túli gyermek magyarországi kivizsgálását, műtétjét, gyógykezelését biztosítják.
A tevékenységünkről szólva fontos elmondanunk azt is, hogy a Szolgálat rendszeresen jótékonysági rendezvényeket, előadásokat szervez. (Támogató művészek: Kocsis Zoltán Perényi Miklós, Rost Andrea, Kelemen Barnabás, Baráti Kristóf, Ránki Dezső, Gulyás Dénes, Katona Klári, Babos Gyula, Charlie, Hobo, a Nemzeti Filharmonikusok, az Amadinda Ütőegyüttes, az Auer Vonósnégyes, a Weiner-Szász Kamaraszimfonikusok, a Solti Kamarazenekar és a Zuglói Filharmónia).
A Fővárosi Önkormányzattal közösen szervezett gyermeknapi programon 25 év alatt több millió gyerek vett részt. Edvi Péterék karácsony előtt több karitatív célú eseményt szerveznek: jótékonysági színházi estet, operaházi Diótörő-előadást rászoruló gyermekeknek (1997 óta 22 ezer gyerek), karácsonyi fogadást, a Fővárosi Önkormányzattal Mindenki karácsonyát (1990 óta 7500 gyerek), az Országgyűlés Hivatalával Parlamenti Gyermekkarácsonyt, valamint a Gyermekek Világnapján a Magyar Gyermek- és Ifjúsági Parlamentet.
A Szolgálat létrehozta a Gyermekmentő Szolgálat Kortárs Képzőművészeti Gyűjteményét elismert magyarországi művészek által adományozott műalkotásokból (68 db), s ez folyamatosan gyarapszik az újabb felajánlások révén.
A szervezet számos egészségügyi és szociális intézménnyel vagy civil szervezettel dolgozott együtt ebben a 25 évben: kórházak, gyermekotthonok átépítésének, átszervezésének dolgoztatták ki a terveit, logisztikai hátterét. Benne volt a kezük a budapesti Korai Fejlesztő Központ létrejöttében, a tenkei Gyerekközpont átépítésében, a csíkszentmártoni csecsemőotthon bővítésében vagy a felcsíki mentőállomás kialakításában.
A Gyermekmentő Szolgálat rendszeresen juttat segélyszállítmányokat az erre rászoruló intézményekben élő gyermekeknek. Az önkéntes orvos-csoport évente kétszer sorra kerülő romániai útja során gyógyszerekből, gyógyászati felszerelésekből, műszerekből álló szállítmányt visz kórházaknak, a gyermekintézményeknek pedig tárgyi adományokat. A Moldvai Csángómagyarok Szövetségén keresztül egészségügyi és szociális támogatásban részesítik a csángó magyarokat.
A Gyermekmentő Szolgálat kezdetben modell értékű nevelőszülői programja mára gyakorlattá vált Magyarországon. 1994 óta nevelőcsaládjainkban 54 gyerek nevelkedett, ebből 27 fiatal vált nagykorúvá a hálózatunkban.
A Gyermekmentő Szolgálat fontosnak tartja dokumentálni hátrányos szociális helyzetű gyermekek sorsát, és ezt a nagyközönség elé tárni. A „Tiétek a jövő…?” fotódokumentációs kiállításokra gondolok, az „Elátkozott árvák” és „Romániai gyermek- és ifjúsági mozaik” című dokumentumfilmekre, vagy a tíz alkalommal elkészült „Egy-Másért” című televíziós dokumentum-sorozatra.
Jelentőséggel bír az információs és tájékoztatási program is, gyermekeknek és gyermekintézményeknek jogi, egészségügyi és más, gyermekeket érintő témákban, valamint hazai és nemzetközi konferenciák rendezése.
A tehetséggondozást emelném még ki, hiszen a Szolgálat pályázati rendszerben hátrányos helyzetű, kiemelkedő tanulmányi eredményű gyermekek tanulmányait, tehetséggondozását segíti az MKB Bank-ösztöndíjjal, minden tanévben 150 ösztöndíjast támogatnak.
Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Ez a Gyermekmentő Szolgálat elmúlt negyedszáza címszavakban. Számos dolgot ki is hagytam, ne legyen túl hosszú és fárasztó a felsorolás. 25 év hosszú idő, sok minden megváltozott ezalatt. Nyugodtan mondhatjuk: egészen új korszak kezdődik most.
A Gyermekmentő Szolgálatnak új kihívásokkal kell szembenéznie, új problémákat kell megoldania, új feladatokat kell elvégeznie, újfajta társadalmi felelősségvállalásba kell beleállnia, amely egy új hozzáállást igényel. A Kárpát-medence kisebb-nagyobb közösségei már nem ugyanazokkal a problémákkal küzdenek, mint 25 évvel vagy akár csak öt évvel ezelőtt is. A Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat próbatétel elé állíttatik tehát: meg tud-e felelni ezeknek az új kihívásoknak, talál-e erőforrást ezeknek a megoldásához, vagy kicsit elfáradva, az eddigi eredményekkel egyébként jogosan elégedetten, de átengedi a terepet ifjú titánoknak, agilis és új szemléletű civil szervezeteknek.
Egy filmben láttam egy jelenetet, amiben egy zsúfolt vonatra felszállt egy fiatalember szaxofonnal. Azon nyomban játszani kezdett, nagyon hangosan és nagyon hamisan. Aztán elővett egy pléhbögrét, és azt mondta: – Ezt most körbeadom. Ha nem gyűlik össze megfelelő összeg, tovább szaxofonozok. Egy ilyen hosszú beszámoló után most ugyanilyen helyzetben vagyok – nem folytatom a felsorolást, hanem arra kérem Önöket, hogy ezekben az új feladatokban, új kihívásokban támogassák továbbra is Edvi Pétert és munkatársait. Köszönöm a figyelmüket!
 
 
(orbanviktor.hu - Fotók: Botár Gergely)

« vissza

Zeneakadémiai hangversennyel zárult a Reconnections nevű izraeli-magyar zenei együttműködés idei egyhetes workshopja, amelyet a Jeruzsálemi Zene- és Táncakadémia, valamint a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem immár negyedik alkalommal rendezett meg.
Emléktáblát avattak Zumbok Ferenc, a Zala Megyei Bíróság egykori tanácselnöke, a Fővárosi Cégbíróság vezetője, majd a Sándor-palota, a Várkert Bazár és a fertődi kastély újjáépítéséért felelős kormánybiztos tiszteletére Zalaegerszegen.
A Magyarországtól legtávolabb élő magyar népcsoport, a csángók idén huszadik alkalommal mutatták be a Csángó bálon saját táncaikat, énekeiket, történeteiket, az est csángó műsorvezetője pedig elmondta: számukra nagy erőt ad a küzdelmes hétköznapjaikban az a figyelem és törődés, amelyet az óhazából kapnak.


  • Orbán Viktor, 52 éves
  • Jogász, tanulmányait az ELTE-n végezte. Oxfordban politikai filozófiát hallgatott.
  • Nős, felesége Lévai Anikó
  • Öt gyermekük van: Ráhel, Gáspár, Sára, Róza, Flóra
  • A Fidesz elnöke, a Kereszténydemokrata Internacionálé alelnöke

Tovább

© Minden jog fenntartva, 2010