
Búcsú Regőczi István atyától
2013. március 11.
Március 9-én, szombaton délután három órakor került sor a zsúfolásig megtelt budapesti Szent István-bazilikában a 98. életévében elhunyt Regőczi István atya gyászmiséjére, amelyet Beer Miklós váci megyéspüspök mutatott be 15 áldozópap koncelebrálásával.
A bazilikában délután két órától gyülekeztek a hívek, sokan vidékről is, hogy leróják kegyeletüket az „Isten Vándora” ravatalánál. A koporsójára helyezett stóla, a kehely és a papi birétum jelezték áldozatos papi életét, amely során egy hónap híján 70 évig szolgálta az Urat. Kemenes Gábor nagykovácsi plébános vezette az imádságot a gyászmise előtt, miközben vetített képeken lehetett végigkövetni Regőczi atya életét.
A gyászmise meghitt légkörében ott volt az emberi szomorúság fölött a testi feltámadásban való hit reményteli öröme is. A közös imádság, éneklés és megemlékezés felemelte a résztvevők szívét Istenhez, minden élet forrásához. Beer Miklós püspök emlékezett vissza a gyászmise elején István atya életére, akinek 11 magyar és 5 flamand nyelven íródott könyvével vált ismertté a neve, köztük a legismertebb: az „Isten Vándora”. A Szűzanya hűséges tisztelője összesen hat évet töltött börtönben (Andrássy út 60., Kistarcsa és a Kozma utca), de ez sem törte meg és egész életében 10 papot taníttatott, 7 templomot építtetett, 300 árvát nevelt fel.
A gyászmise alatt köszöntötték a jelenlevő Orbán Viktor miniszterelnököt feleségével Lévai Anikó asszonnyal, a belga nagykövetet Johan Indekeu urat feleségével, Mádl Dalma asszonyt, valamint a közélet további kiemelkedő képviselőit.
Regőczi atyát már kispap korától kezdve, évtizedek óta támogatta a flamand „Sasfiókák Műve” (Het Werk der Arendjongskens), akik szintén képviseltették magukat egy Belgiumból érkezett csoporttal – flamand énekek is elhangzottak a szertartás alatt. Az intézet főtitkára, Xavier Monteyne úr magyarul búcsúztatta „Stefaan”-t, István atyát. A „Krisztus Ügye” Lelki Család FSO tagjai közül is sokan eljöttek. Regőczi atya a közösség alapítóját Julia Verhaeghe Anyát még kispapként megismerte. 1969-ben járt Budapesten a kútvölgyi kápolnánál az alapító Anya Beatrix nővérrel, aki évtizedeken keresztül segített István atyának. Peter Willi FSO, a Papi Közösség nemzetközi felelőse a temetési szertartás során működött közre.
Felolvasták Erdő Péter bíboros gyásztáviratát, amelyet Rómából küldött: „Lélekben csatlakozva mindazokhoz, akik szomorú és hálás szívvel siratják Regőczi István atyát, papi lelkét irgalmas mennyei Atyánk végtelen jóságába ajánlom. Regőczi István atya életében állhatatosan tett tanúságot Jézus Krisztusban való hitéről és az Egyház iránti szeretetéről. Papi életének kezdetén felkarolta az árvagyerekeket és közel 70 éves papi szolgálata során mindig nyitott volt a szűkölködők iránt. Az elsőpéntek előestéjén elhunyt „Isten Vándora” életében sokakat elvezetett Jézus Szívéhez, aki „vándorlásunk társa lett” az Eucharisztiában. Fáradhatatlanul munkálkodott és imádkozott engesztelve a budai Kútvölgyi Kápolnában. "Mindenki, aki tisztelte és szerette Regőczi István atyát, fogadja legőszintébb részvétemet. Magam is kérem az imádságot az elkövetkező napokban és áldásomat adom mindazokra, akik március 9-én részt vesznek megboldogult Oltártestvérünk lelki üdvéért bemutatott szentmisén a Szent István Bazilikában. Kelt Rómában, 2013. március 3-án, Nagyböjt 3. vasárnapján.”
Beszédében Héray András FSO emlékezett vissza Regőczi István atya életére. A beszentelés után a gyászmenet elindult a budai Kútvölgyi Kápolnához, ahol nemsokára megkezdődött a temetési szertartás. Ezt rádiós kapcsolattal közvetítették a bazilikában, így azok is tudták követni, akik nem tudtak feljutni a Kápolnához.
Naplementével búcsúztunk István atyától sírjánál, ahogy a liturgia szövege hangzott: „Béke Veled!” Sírfeliratán nekünk is üzen: „Szeretni és áldozatot hozni” – az Úr Jézus követésére hív minket. Egész életével tanúsította az „Isten Vándora”, hogy a szeretet és az áldozat összetartoznak.
(magyarkurir.hu - Héray András FSO; Fotó: Csapó Viktória és Elmar Moosbrugger)
A gyászmiséről készült képriport a Fotógalériában tekinthető meg.
Zeneakadémiai hangversennyel zárult a Reconnections nevű izraeli-magyar zenei együttműködés idei egyhetes workshopja, amelyet a Jeruzsálemi Zene- és Táncakadémia, valamint a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem immár negyedik alkalommal rendezett meg.
Emléktáblát avattak Zumbok Ferenc, a Zala Megyei Bíróság egykori tanácselnöke, a Fővárosi Cégbíróság vezetője, majd a Sándor-palota, a Várkert Bazár és a fertődi kastély újjáépítéséért felelős kormánybiztos tiszteletére Zalaegerszegen.
A Magyarországtól legtávolabb élő magyar népcsoport, a csángók idén huszadik alkalommal mutatták be a Csángó bálon saját táncaikat, énekeiket, történeteiket, az est csángó műsorvezetője pedig elmondta: számukra nagy erőt ad a küzdelmes hétköznapjaikban az a figyelem és törődés, amelyet az óhazából kapnak.