Iskola a határon túl

2011. április 7.

A magyar érában a Törvényszék épülete volt Beregszászon, a szovjet érában laktanyává, később hadiüzemi egységgé vált. Tíz éve állt már üresen és lepusztultan, amikor 2002-ben megszületett a döntés: az épületet a Kárpátaljai Magyar Főiskola kapja meg. Az iskola vezetői azóta is folyamatosan keresik a támogatókat az épület felújításához a világ magyarjaitól, jelenleg cserépjegy árusítással.

 

Amikor 2002-ben az Illyés Közalapítvány és az Apáczai Közalapítvány támogatásával hozzáfogtak a múlt századelőn épült, egykori törvényszéki épület felújításához a támogatásból csak arra futotta, hogy elkezdjék a munkálatokat, így az intézmény vezetése úgy döntött, hogy magyarországi és ukrajnai nagy városokhoz és a nyugati magyarsághoz fordul, hogy támogassák a felújítást. Cserébe utóbb a főiskola termeit arról a városról vagy önkormányzatról nevezték el, aki segített a felújításban. Így a – 2003-ban II. Rákóczi Ferenc nevét felvett - főiskola órarendje szerint van olyan óra, amelyet Veszprémben, s van olyan, amelyet Vas megyében tartanak…

A főiskolán mintegy ezer diákja tanul tíz – főként tanári – szakon. A végzősök nyolcvan százaléka Kárpátalján helyezkedik el, s bár húsz százalékuk főként a magyarországi Szabolcs-Szatmár megyébe jön át munkát vállalni, a főiskola vezetői úgy tartják: ők sem vesznek el, hisz megmaradnak a magyar nemzet számára.

Lévai Anikó beregszászi útján többek között azért látogatott el a főiskolára, mert már tíz éve dolgozik a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet jószolgálati nagyköveteként a beregszászi főiskola ügyéért, s több olyan magyarországi jótékonysági akció védnöke volt, amely akciók bevétele a kárpátaljai főiskola felújításáért lett meghirdetve.

„Megnéztük a beregszászi főiskolát is, lenyűgöző volt látni, hogy a semmiből mit teremtettek. Ennek az intézménynek a fennmaradása nagyon fontos, a hallgatóik zöme vidékről érkezik kisfalvakból, olyan családokból, ahol elsőgenerációs értelmiségiek lesznek” – nyilatkozta Lévai Anikó a főiskolán tett látogatásáról a nap végén.

Orosz Ildikó, a főiskola elnöke – a felújítás támogatási módjainak legfőbb ötletgazdája – elmondása szerint most épp a tetőszerkezet felújítására „koldulnak” cserépjegy akció keretében. A tető rendbehozatalához kétszázhetvenezer cserépre van szükség, hogy úgy nézzen ki, mint a debreceni egyetem belső zárt udvara, ahol nyári színházi előadásokat és egyéb kulturális rendezvényeket is lehet tartani. Az elnöknő és az főiskola vezetése ugyanis azt szeretné elérni, hogy az intézmény ne csak főiskolaként, hanem egyfajta kulturális központként is működjön a kárpátaljai magyarság számára.

A munkálatok költségeivel (régi cserép leszedése, gerendák pótlása, tartólécek cseréje, fóliázás, bádogos munkák, csatornázás stb.) együtt egy hódfarkú agyagcserép, mire a helyére kerül 48 hrivnyába, vagy 1800 forintba kerül. A támogatók által vásárolt cserépről névre szóló számozott tanúsítvány készül, s a támogató neve felkerül a főiskola honlapjára, valamint arra a tisztelettáblára, melyet a főiskola bejáratánál helyeznek el a tetőszerkezet megújulása után. A befizetéseket a Kárpátaljai Magyar Főiskoláért Alapítvány erre a célra elkülönített számlájára várja, amelyről részleteket a főiskola honlapján (www.kmf.uz.ua) lehet olvasni.
 

(karpatalja.ma – karpatinfo.net - refradio.eu – orbanviktor.hu)


A látogatásról készült képriport a Fotógalériában tekinthető meg.



 

« vissza

Zeneakadémiai hangversennyel zárult a Reconnections nevű izraeli-magyar zenei együttműködés idei egyhetes workshopja, amelyet a Jeruzsálemi Zene- és Táncakadémia, valamint a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem immár negyedik alkalommal rendezett meg.
Emléktáblát avattak Zumbok Ferenc, a Zala Megyei Bíróság egykori tanácselnöke, a Fővárosi Cégbíróság vezetője, majd a Sándor-palota, a Várkert Bazár és a fertődi kastély újjáépítéséért felelős kormánybiztos tiszteletére Zalaegerszegen.
A Magyarországtól legtávolabb élő magyar népcsoport, a csángók idén huszadik alkalommal mutatták be a Csángó bálon saját táncaikat, énekeiket, történeteiket, az est csángó műsorvezetője pedig elmondta: számukra nagy erőt ad a küzdelmes hétköznapjaikban az a figyelem és törődés, amelyet az óhazából kapnak.


  • Orbán Viktor, 52 éves
  • Jogász, tanulmányait az ELTE-n végezte. Oxfordban politikai filozófiát hallgatott.
  • Nős, felesége Lévai Anikó
  • Öt gyermekük van: Ráhel, Gáspár, Sára, Róza, Flóra
  • A Fidesz elnöke, a Kereszténydemokrata Internacionálé alelnöke

Tovább

© Minden jog fenntartva, 2010