Kékvándor a Kéktúráról

2014. december 4.

Az Országos Kékkör 1118 kilométeres útvonalát mutatják be Burger Barna Kékvándor című kötetének fotói; a Magyar Természetjáró Szövetség (MTSZ) gondozásában megjelent, reprezentatív album képanyagából Kéktúra a Belvárosban címmel kiállítás is nyílt a Design Terminálban.

 

Sokan próbáltak Rockenbauer Pál nyomába eredni és újraforgatni az Egymillió lépés Magyarországon című sorozatot; talán ez a könyv az első igazán méltó kísérlet, mert alázat van benne, a képeknek mélysége van – méltatta a szerzőt a kötet budapesti bemutatóján Böszörményi-Nagy Gergely, a Design Terminál főigazgatója. A sok érdeklődő természetjáró és a szakma képviselői mellett a közönség soraiban ott volt a hajdani sorozat alkotógárdája és Lévai Anikó is.

Győri Tamás József, az MTSZ igazgatója arról beszélt, hogy az Országos Kéktúra, a Dél-dunántúli Kéktúra és az Alföldi Kéktúra útvonalait egyesítő Országos Kékkör az ország leghosszabb útvonala, amelyen eddig alig százan mentek végig, a képek láttán azonban a többieket is megérintheti az élmény.

Rockenbauer Zoltán művészettörténész elmondása szerint édesapját, Rockenbauer Pált gyermekkora óta a földrajzi felfedezések érdekelték. A hatvanas évektől sikerült eljutnia a Déli-sarktól a Góbi-sivatagig a világ számos zugába, nevét mégis elsősorban az Egymillió lépés Magyarországon című sorozat révén ismerik.

Burger Barna felidézte: tizenévesen látta először Rockenbauer Pál sorozatát, amely olyannyira „beégett” a tudatába, hogy mindig végig szeretett volna menni a Kéktúra útvonalán. A köteten 2011-ben kezdtek dolgozni az MTSZ-szel, ebből másfél évet tett ki a tervezés, majd másfél évet a Kékkör teljesítése. „A szakmám révén nagyon sok helyre eljutok, nagyon sok emberrel találkozom, de a túrázás mégis egészen új dimenziót tudott nyitni” – mesélte a fotográfus, hozzáfűzve, hogy voltak nehéz pillanatok, amikor úgy érezte, vissza kellene fordulni, de utólag ezek az élmények is felmagasztosultak.

Kőrösi Zoltán író és Burger Barna beszámolója szerint, amikor összeállt a kötet képanyaga, azt úgy nézték együtt végig, hogy közben a fotográfus mesélt az élményeiről, az elmondottakat Kőrösi Zoltán „mondatokká öntötte”, majd közösen hozták létre a végleges szöveget.

Az album csaknem 1000 képéből a Design Terminál pár napos kiállításán mintegy 80 felvétel látható nagyméretű nagyításban.


* * *

A Kékvándor bevezetője:


3,5 millió lépés Magyarországon. Ez az Országos Kékkör, hazánk legismertebb és leghosszabb túraútvonala, mely a kék jelzésen haladva 2500 km-en vezeti körbe a vándort. Három nagy túrát egyesít: az Országos Kéktúrát, mely Északon Írottkőtől Hollóházáig tart, az Alföldi Kéktúrát Sátoraljaújhelytől Szekszárdig és a Dél-Dunántúli Kéktúrát Szekszárdtól Írottkőig. Van, aki évtizedek alatt megy végig, volt olyan fanatikus, aki 80 napon belül teljesítette, de a legtöbben szakaszonként haladva járják be legszebb tájainkat a túramozgalom keretében. Mert mindhárom túra megtételét az igazolófűzet elbírálása után jelvénnyel ismeri el a Magyar Természetjáró Szövetség.
1961 óta a szövetség 5368 db Országos Kéktúra, 1004 db Dél-dunántúli Kéktúra és 490 db Alföldi Kéktúra jelvényt adott át. Olyan is akad, aki már nyolcszor végigjárta az Országos Kéktúrát, mégis alig 100 ember volt, aki a teljes Kékkörön végigment.
Most 3 napon át virtuálisan bárki bejárhatja az Országos Kékkör 3 túráját Burger Barna gyönyörű fotói által, melyeket két év alatt készített a legendás kék úton. Haladj a helyszínek között igazolólapoddal, gyűjtsd a pecséteket, hogy a végén az élmény mellett egy Turista Magazinnal térhess haza. A Design Terminál Pavilonban azt is láthatod, hogyan tette meg a másfélmillió lépést Magyarországon Rockenbauer Pál és Sinkó László forgatócsoportja 35 évvel ezelőtt. A legendás sorozat részeit a Dél-Dunántúli Kéktúra képei között babzsákokon ülve nézheted.
S ha kedvet kaptál, szerezz egy igazolófüzetet a Kékkör információs ponton, és menj ki a virtuális világból a természetbe, lépj be a körbe és indulj el egy úton!



(MTI – orbanviktor.hu; Fotó: Design Terminál)
 

« vissza

Zeneakadémiai hangversennyel zárult a Reconnections nevű izraeli-magyar zenei együttműködés idei egyhetes workshopja, amelyet a Jeruzsálemi Zene- és Táncakadémia, valamint a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem immár negyedik alkalommal rendezett meg.
Emléktáblát avattak Zumbok Ferenc, a Zala Megyei Bíróság egykori tanácselnöke, a Fővárosi Cégbíróság vezetője, majd a Sándor-palota, a Várkert Bazár és a fertődi kastély újjáépítéséért felelős kormánybiztos tiszteletére Zalaegerszegen.
A Magyarországtól legtávolabb élő magyar népcsoport, a csángók idén huszadik alkalommal mutatták be a Csángó bálon saját táncaikat, énekeiket, történeteiket, az est csángó műsorvezetője pedig elmondta: számukra nagy erőt ad a küzdelmes hétköznapjaikban az a figyelem és törődés, amelyet az óhazából kapnak.


  • Orbán Viktor, 52 éves
  • Jogász, tanulmányait az ELTE-n végezte. Oxfordban politikai filozófiát hallgatott.
  • Nős, felesége Lévai Anikó
  • Öt gyermekük van: Ráhel, Gáspár, Sára, Róza, Flóra
  • A Fidesz elnöke, a Kereszténydemokrata Internacionálé alelnöke

Tovább

© Minden jog fenntartva, 2010