Médiakonferencia a gyermekekért

2015. október 4.

Véget ért Balatonalmádiban a VIII. Nemzetközi Médiakonferencia. A rendezvény támogatója az NMHH volt, szervezője pedig a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat volt, amelynek Lévai Anikó is alapítótagja.

 

A hat országból érkezett hatvannyolc előadó összesen hatvan előadást tartott, illetve két kerekasztal-beszélgetésre is sor került. Ismert kutatók, egyetemi szakemberek, a média vezetői és gyártói három napig vitatták a média helyzetét és hatását a fiatalokra.
 
 
Az NMHH vezetői érdekes előadásain elsősorban a felméréseikről, és a Bűvösvölgy nevű intézményük sikeres első két évéről beszéltek. A média gyártói és szereplői gyakran árnyaltabban látták a helyzetet, mint a hatóságok képviselői. Különösen érdekes volt a két kerekasztal-beszélgetés, amelyben a kutatók és a gyártók véleménye között jelentős különbségek voltak. Az egyik témája arról szólt, hogy ki válhat példaképpé, a másikon pedig arról diskuráltak, hogy a pozitív hírek is hírek.
 
 
A külföldi előadók azzal tették érdekesebbé tették a konferenciát, hogy elmondták az Európai Unión belüli és kívüli tapasztalataikat. Általános tendenciaként mind a hazai, mind a külföldi kutatók és oktatók megállapították, hogy sokkal több figyelmet kell fordítani nemcsak a gyerekek, hanem a szülők és tanárok oktatására is, egyúttal a gyerekeket is meg kell tanítani arra, hogy ők is felelősséggel tartoznak azért, hogyan viselkednek a digitális térben.
 
A konferencia végén a résztvevők közös nyilatkozatot tettek közzé.
 
* * *
 
A média hatása a gyermekekre és fiatalokra
VIII. nemzetközi médiakonferencia
 
KÖZÖS NYILATKOZATA
 
 
A Konferencia résztvevői megállapítják, hogy:
 
1. A gyermekek, fiatalok körében az infokommunikációs eszközök használatára való átállás mára csaknem teljes egészében megtörtént, ők idejüket már jelentős részben az online térben töltik, kapcsolataikat is jellemzően itt alakítják ki.  
 
2. Ezzel párhuzamosan a hagyományos médiumok – a televízió, a rádió, az írott sajtó – terjesztése is elkezdett az internetes platformra terelődni. A következő években e médiumokat is jellemzően az okostelefonokon, illetve más hasonló eszközökön fogyasztják.  
 
3. A fentiekben mindeddig sem az állami vagy a privát intézmények, sem a pedagógusok, illetve a szülők nem voltak képesek lépést tartani velük. 
 
4. E helyzet következtében a gyermekek, fiatalok sokszor magukra vannak utalva az online környezetben és a médiahasználatban. 
 
5. A gyermekek, fiatalok médiahasználatában a közösségi oldalak kulcsszerepet játszanak, mára e platformok váltak az online jelenlét és a kapcsolattartás fő eszközévé.  
 
6. Nem mindenki rendelkezik azzal a tudással, amelynek révén az online médiát és a közösségi médiumokat a többiekkel egyenrangú partnerként képes használni. Ez a gyermekek esetében különösen nagy kockázatokat hordoz. Ez is az oktatás különös fontosságára hívja fel a figyelmet.    
 
A fentiekre tekintettel a konferencia résztvevői: 
 
a. Változatlanul fontosnak tartják a gyermekek és fiatalok médiahasználatára vonatkozó kutatások folytatását. E kutatásoknak a média veszélyein túl ki kell terjednie az adott életkor értelmi fejlettségén alapuló feldolgozás sajátosságaira is.  
 
b. Felhívják a figyelmet arra, hogy ma Magyarországon több fontos kezdeményezés segíti a gyermekek, fiatalok biztonságos internet- és médiahasználatát. Arra kérik az állami szervezeteket, a piaci szereplőket és a médiát, hogy segítsék őket abban, hogy e kezdeményezésekről, az ezekből fakadó lehetőségekről a szülők, gyermekek minél szélesebb körben értesüljenek.   
 
c. Elengedhetetlennek tartják, hogy az infokommunikációs eszközök biztonságosabb használatának oktatása kiemelt figyelmet kapjon. 
 
d. Hangsúlyozzák, hogy a digitális készségek fejlesztése során a gyermekek, fiatalok érdekeit kell a középpontba helyezni. Az oktatásnak biztosítania kell, hogy:  
- a gyermekek, fiatalok a digitális szolgáltatások, eszközök révén színesebb és valódi élményekben gazdagabb életet élhessenek,  
- megtanulják, hogy életkoruknak megfelelően felelősséget vállaljanak azért, amit online tesznek, 
- jobb eséllyel találhassanak a maguk számára minél jobb helyet a munkaerőpiacon, és 
- hatékonyan védhessék meg magukat az online világ veszélyforrásaival szemben.  
 
e. Mindehhez nélkülözhetetlennek tekintik a tanárok, szülők képzését: a tanárok, nevelők, szülők számára minél hamarabb külön programokat kell indítani, amelyek felkeltik az érdeklődésüket a gyerekek, fiatalok digitális kultúrája és médiafogyasztása iránt, és amelyek révén képessé válnak arra, hogy érdemben segítsék a gyermekeket az online világban. 
 
f. Fontosnak tartják a szülők, nevelők, pedagógusok ösztönzését arra, hogy ne csak tanítsák, hanem alkalmazzák is a jó példákat, és tanulják meg kezelni a digitális gyerekvilág konfliktusait. 
 
g. Felhívják a közösségi média szolgáltatóit, hogy az általuk kínált felületeken fokozottan ügyeljenek a kiskorú felhasználók érdekeinek védelmére, és alakítsanak ki olyan alkalmazásokat, funkciókat, amelyek – szükség esetén a szülők, nevelők bevonásával - hatékonyan védik meg őket az online zaklatástól és más személyiségfejlődésükre káros hatásoktól.  
 
h. Felhívják a digitális gazdaság azon szereplőit, amelyeknél nagy mennyiségben keletkeznek a felhasználókról adatok, hogy biztosítsák ezen adatok megfelelő védelmét. Ennek során a felhasználók szempontjait különös súllyal vegyék figyelembe.   
 
i. Felhívják a döntéshozók és a szolgáltatók figyelmét arra, hogy az elmúlt két évben a szexuális tartalmak a gyerekek és fiatalok számára túl könnyen elérhetővé váltak, ezért sürgős intézkedést javasolnak. 
 
j. Felhívják az internethasználathoz szükséges eszközök (számítógépek, okostelefonok, tabletek stb.) gyártóit, forgalmazóit, hogy az ilyen eszközök mellé alapbeállításként biztosítsanak ingyenes szűrőszoftvereket a szülők, nevelők számára a gyermekek védelme érdekében.  
 
 
 
Balatonalmádi, 2015. október 1. 
 
A „Média hatása a gyermekekre és fiatalokra” konferencia résztvevői
 
 
(Forrás és fotók: Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat – orbanviktor.hu)
 
 
 

« vissza

Zeneakadémiai hangversennyel zárult a Reconnections nevű izraeli-magyar zenei együttműködés idei egyhetes workshopja, amelyet a Jeruzsálemi Zene- és Táncakadémia, valamint a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem immár negyedik alkalommal rendezett meg.
Emléktáblát avattak Zumbok Ferenc, a Zala Megyei Bíróság egykori tanácselnöke, a Fővárosi Cégbíróság vezetője, majd a Sándor-palota, a Várkert Bazár és a fertődi kastély újjáépítéséért felelős kormánybiztos tiszteletére Zalaegerszegen.
A Magyarországtól legtávolabb élő magyar népcsoport, a csángók idén huszadik alkalommal mutatták be a Csángó bálon saját táncaikat, énekeiket, történeteiket, az est csángó műsorvezetője pedig elmondta: számukra nagy erőt ad a küzdelmes hétköznapjaikban az a figyelem és törődés, amelyet az óhazából kapnak.


  • Orbán Viktor, 52 éves
  • Jogász, tanulmányait az ELTE-n végezte. Oxfordban politikai filozófiát hallgatott.
  • Nős, felesége Lévai Anikó
  • Öt gyermekük van: Ráhel, Gáspár, Sára, Róza, Flóra
  • A Fidesz elnöke, a Kereszténydemokrata Internacionálé alelnöke

Tovább

© Minden jog fenntartva, 2010