Össze kell fogni a középosztálynak a leszakadókkal

2007. július 23.

A Tusnádfürdőn elhangzott beszédében foglalt gondolatokat fejtette ki részleteiben Orbán Viktor hétfő este a HírTV-nek adott interjújában. Mint mondta, nem lehet ismételgetni a régi paneleket, hanem az új korszakhoz alkalmazkodva cselekedni kell.


Mint fogalmazott, a jobb- és baloldal kifejezéseket nem lehet csak úgy kidobni a politikából csak azért, mert már nem azt jelentik, amit régen. Ezért ilyenkor azt mondjuk, hogy van egy régi és van egy új bal- és jobboldal – tette hozzá a Fidesz elnöke. Elmondta: a politika mögött mindenhol van egy kulturális háttér, és korszellemmel szemben hosszabb távon nem lehet sikeres politikát művelni. Az Európában 1968-tól nagyjából az ezredfordulóig uralkodó korszellem most zárul le, az a korszak, amely az egyén felszabadítását, totális szabadságát tűzte ki célul – fejtette ki, és hozzátette, hogy mi ezt csak 1990 óta értjük, azóta vagyunk mi magunk is részesei. Bizonyos szavakat és témákat (nemzet, hit, család) egyszerűen kirekesztettek, diszkvalifikáltak a közéletből, és az egyén felszabadítása azt jelentette számukra, hogy meg kell szabadítani saját nemétől, nyelvétől, származásától, vagyis nemzeti identitásától, és aki ezektől meg tud szabadulni, az az igazán szabad ember. Na ennek van vége most – hangsúlyozta Orbán Viktor. „Én úgy látom, hogy a világ olyan gyorsan változik, hogy az emberek – miközben fontosnak tartják a szabadságot – ma már rájöttek arra, hogy fogódzók, irányjelzők is kellenek, egy gyorsan változó világban nagyobb az emberekben az igény a biztos eligazodásra” – mondta el, s megjegyezte, hogy Merkel, Sárközy és Balkenende választási győzelmeikkel lényegében megváltoztatták az európai szellemi hátteret. A Fidesz ezt érti, a mi ablakaink nyitva vannak Európa irányába, de a magyar politika egészére ez nem jellemző, még egy előző korszakban van, ezért provinciális, kisszerű és beszűkült – fűzte hozzá.
 
A volt miniszterelnök kiemelte: ő nem szavakat képvisel a politikában, hanem tartalmakat jelöl meg, a kérdés tehát nem az, ki mondja magáról, hogy nemzeti, hanem az, tesz-e valamit annak érdekében, hogy a nemzeti kultúrát megerősítse, a gazdaságot megvédje. Hangsúlyozta, hogy ma Magyarországon nincs demokrácia, hanem demokrácia nélküli többpártrendszer van. A kormánypártok autoriter viselkedésére utalva elmondta, a mai magyar baloldal úgy gondolja, hogy az embereket ki lehet hagyni a politikából, semmibe lehet őket venni, a választások előtt be lehet őket csapni, és utána azt csinálnak, amit akarnak. A jobboldalnak meg kell maradnia demokratának, a baloldalról pedig világossá kell tenni, hogy antidemokratikus – jelentette ki a Szövetség elnöke, megjegyezve, hogy ez nem könnyű feladat, mert a demokrácia ma nem képes önmagát megvédeni. Ha egy alkotmányos rendszer nem tudja megvédeni a demokráciát, akkor az hibás – tette hozzá.
 
A versenypártiságról szólva Orbán Viktor leszögezte: a jobboldal a világon mindenhol versenypárti, ami azt jelenti, hogy hisz abban, hogy egy társadalomnak igazságos módon kell berendezni az életét. Vagyis az egyén lehetőséget kell kapjon arra, hogy kibontakoztathassa tudását, tehetségét, és érdeme szerint foglalhassa el helyét a társadalom szövetében, ehhez pedig verseny kell – fejtette ki a politikus. Ma Magyarországon a kormány monopolista, vagyis kiváltságos csoportok kiváltságos pozícióinak a megőrzésével foglalkozik – húzta alá. 
 
A szociális érzékenységről szólva elmondta, Európában az új jobboldal igenis szociális. „Azt gondolom, hogy a leszakadóknak és a le nem szakadó középosztálynak szövetségre kell egymással lépni. Én nem szociális érzékenységre vágyom, hanem egy olyan kormányt szeretnék, amely nem sirdogál, törölgeti a szemét, meg mindenfajta szociális lózungokat hangoztat, amikor szegény emberekkel találkozik, hanem cselekvést akarok látni” – jelentette ki az elnök. Példaként említette, hogy Latin-Amerikában az oligarchák fölözik le a gazdaság szinte összes hasznát, miközben nagyon sokan nyomorognak, és úgy nyer választást egy-egy oligarcha, hogy segélyekkel morzsákat lökdös a leszakadóknak, nem segíti őket a kiemelkedésben, hanem ott tartja őket. Magyarországon is gyakran beszélnek arról, hogy latin-amerikanizálódás zajlik, ennek pedig a szegények és a középosztály is kárvallottjai – mondta. „Nekünk egy erős Magyarországra van szükségünk, amelyben a leszakadásra ítélt vagy afelé sodródó emberek és a középosztály szövetséget köt és megvédi magát – szögezte le a politikus. Megjegyezte, hogy populizmussal vádolni azt, aki a középosztály és a leszakadók összefogásáról beszél, félreértése az új európai politikának. Ez az egyik gond a mai magyar politikában, a másik pedig az, hogy láthatóan hiányzik a megértés iránti szándék, sokan jól érzik magukat a magyar politikában, és évek óta ugyanazt ismételgetik. Csak közben az ország megváltozott, most éppen kizsigerelik, kifosztják, lerabolják, és milliószámban löknek embereket lehetetlen helyzetbe. Nem lehet ismételgetni a bevált paneleket, cselekedni kell, az új korszakhoz alkalmazkodva beszélni és célokat kitűzni, szerintem ez volna a feladat – zárta az interjút Orbán Viktor.


orbanviktor.hu


Az interjú leirata elolvasható az Interjúk rovatban.

« vissza

Orbán Viktor miniszterelnök szombat délelőtt az Országházban fogadta Andrzej Duda lengyel köztársasági elnököt - közölte a miniszterelnok.hu-val Havasi Bertalan, a Miniszterelnöki Sajtóirodát vezető helyettes államtitkár.
A magyar diplomácia elérte céljait - így értékelte az Európai Unió és Törökország között létrejött megállapodást Orbán Viktor miniszterelnök péntek délutáni brüsszeli sajtóértekezletén.
Magyarország nem szereti, ezért nem támogatja a kettős mércét senkivel, így Lengyelországgal szemben sem - jelentette ki külföldi újságírók kérdésére Orbán Viktor miniszterelnök pénteken, az Európai Unió állam- illetve kormányfők brüsszeli csúcstalálkozójának második napján.


  • Orbán Viktor, 52 éves
  • Jogász, tanulmányait az ELTE-n végezte. Oxfordban politikai filozófiát hallgatott.
  • Nős, felesége Lévai Anikó
  • Öt gyermekük van: Ráhel, Gáspár, Sára, Róza, Flóra
  • A Fidesz elnöke, a Kereszténydemokrata Internacionálé alelnöke

Tovább

© Minden jog fenntartva, 2010