Az előrehozott választás az egyetlen megoldás

2007. november 21.

A szociális fordulathoz politikai fordulatra is szükséges van, és az előrehozott választás jelenti az egyetlen megoldást ahhoz, hogy enyhíteni tudjuk a magyar emberek gondjait - jelentette ki Orbán Viktor a Duna TV Közbeszéd című műsorában, Székelyudvarhelyen.


A Romániában a hét végén esedékes európai parlamenti választásokkal kapcsolatban Orbán Viktor elmondta: egy kisebbségi nép ereje a választásokon mutatkozik meg elsősorban. Ha alacsony a részvétele, az azt jelenti, hogy gyengülnek, elfogynak, lemondanak és beletörődnek a helyzetükbe. Ha viszont a többségi nemzethez képest sokan vesznek részt az erdélyi magyarok, akkor azzal azt mutatják meg, hogy „élünk, terveink vannak a jövőre nézve, és nem adjuk fel”.

Az erdélyi magyarok nem szeretik, ha megmondják nekik, hogy mit cselekedjenek, és a történelmük során sohasem pártérdekben, hanem az általuk képviselt nép nevében cselekedtek. Márton Áron földjéről van szó – emlékeztetett Orbán Viktor. Annak az embernek a földjéről, aki a legnehezebb történelmi időkben pártok felett állóként állt ki a népéért. Tőkés László az ő hagyományát folytatja, és ő is történelmi személyiséggé vált.

A választások előtti, az erdélyi magyarokat megosztó helyzetre a Fidesz elnöke úgy reagált: a demokrácia lényege az, hogy vitákon és közös beszélgetéseken alakuljon ki az egység. A diktatúra lényege pedig az, hogy egyesek kijelentik, hogy „nem kell választanod, te ne gondolkodj, én majd megmondom, hogy mi a jó neked”. Orbán Viktor az egyetértést és az összefogást rendkívül fontosnak tartja, de nem a viták és megbeszélések helyett, hanem azok után.

Felhívta a figyelmet arra, hogy az erdélyi magyarokhoz hasonló népcsoportok – mint a katalánok, a finnországi svédek vagy a dél-tiroli olaszok – általában magasabb arányban mennek el a választásokkor szavazni, mint a többségiek, mert jól tudják, hogy ők, mint a gyengébb pozícióban lévők így tudják a legjobban képviselni az érdekeiket. Senki sem fogja Brüsszelben az erdélyi magyarság helyett elmondani azt, ami az ő sorsuk szempontjából fontos, ha nem mennek el szavazni, és nem juttatják el képviselőjüket Európába. Ma pedig Washingtontól Brüsszelig Tőkés László a legismertebb magyar ember, s akinek adnak a szavára – mondta Orbán Viktor.

A Fidesz elnöke úgy látja, hogy Erdélyországban a kelleténél nagyobb helyet kapott a kishitűség. Önfeladóakká váltak a magyarok, és a vasárnapi szavazásról is úgy beszélnek, hogy „úgysem sem leszünk elegen”. Orbán Viktor ezzel szemben úgy látja, hogy ha a több mint egymilliós erdélyi magyarság elmegy szavazni, akkor nem egy, hanem akár több képviselőt is bejuttathatna a brüsszeli parlamentbe. A Fidesz elnöke számára a választás sikerének mindig az a mércéje, hogy hányan mennek el szavazni, vagyis mennyien érzik magukat egy közösséghez tartozónak. Az erdélyieknek is ebből a szempontból kellene szemlélni a szavazást. Mert ha az ember ultit játszik, és ászok meg tizesek vannak a kezében, akkor ne betlire, hanem durtmarsra akarjon játszani - mondta.

Az az előzetes pesszimista feltételezés, mely szerint Tőkés László és az RMDSZ majd ki fogja ütni egymást a választáson, az a románok érdeke, s nem a magyarok forgatókönyve. A magyarok forgatókönyve az kell legyen, hogy elmennek az emberek szavazni. A szabadságnak nem az a lényege, hogy mások ne szóljanak bele az ügyeinkbe, hanem az, hogy mi magunk szabadok vagyunk, és beleszólhatunk a sorsunk alakulásába – mutatott rá Orbán Viktor.

Az autonómia az egyik legsikeresebb intézmény Európában – szögezte le a Fidesz elnöke. A legtöbb, nemzetek között feszülő ellentéteket az autonómiával lehetett megoldani, legyen szó Baszkföldről, Korzikáról vagy Dél-Tirolról. Az tesz erőssé egy országot, amikor megadják egy nagyszámú közösségnek azt a lehetőséget, hogy a saját ügyeit - az egészségügytől kezdve a gazdaságon át a közigazgatásig – maga intézze. Európa leggazdagabb térségei éppen az autonómiák, tehát az autonómia nem csak lelkileg, hanem gazdaságilag is fontos tényező. Ám ezt a függetlenséget senki sem fogja ajándékba adni, hanem azt ki kell harcolni. Ha pedig a határon túli magyarok kiállnak a saját érdekeikért, akkor a mindenkori magyar kormánynak is kötelessége, hogy támogassa őket az elképzeléseikben – szögezte le Orbán Viktor.

A szerdai sztrájkokkal és a civil szféra összefogásával kapcsolatos kérdésre Orbán Viktor elmondta: a bajok mélyén az áll, hogy amit a kormány akar, azt az emberek nem fogadják el, amit az emberek akarnak, azt meg a kormány nem fogadja el. A Fidesz elnöke emlékeztetett rá, ő már egy éve azt hangsúlyozza, hogy így nem lehet kormányozni, mert egy kormány ereje nem a miniszterek fogcsikorgató elszántságából fakad, hanem abból, hogy mennyire támogatják elképzeléseikben a választók.

Arra a kérdésre, hogy mit jelent az a honlapján tett kijelentése, mely szerint fél-háromnegyed év alatt el lehet érni a változásokat, és nem kell 2010-ig várni, Orbán Viktor azt válaszolta: politikai változást mindig az emberek érhetnek el. Magyarországon  szociális fordulatra van szükség. Ma már a megélhetés kérdéséről van szó, mert a kormányzat egyre inkább a létminimum alá viszi az embereket. A szociális fordulat a jelenlegi áldatlan helyzeten történő változtatást jelenti. Ez viszont nem fog magától bekövetkezni, hanem politikai fordulat is szükséges hozzá. „Ezért mondom minden magyar választópolgárnak, hogy az előrehozott választás jelenti az egyetlen megoldást, amelynek segítségével enyhíteni tudjuk a magyar emberek gondjait” – jelentette ki Orbán Viktor, hozzáfűzve: ha az emberek úgy akarják, akkor lesz Magyarországon előrehozott választás.

„A magyar jobb- és baloldali embereknek egyaránt el kell hinniük, hogy a demokrácia róluk szól. Erre tanít bennünket az egész Európai Unió, erről szól az európai politika. Arról, hogy a néppel szemben kormányozni nem lehet. Ha valaki ezt mégis megkísérli, a nép le fogja mondatni. Ez be fog következni Magyarországon is. Hogy pontosan milyen formában, senki sem láthatja előre, de nem is ez a fontos. Az a fontos, hogy az emberek Magyarországon is végre megértsék, a politikának egyetlen dolga van, hogy segítse az emberek boldogulását, s ha nem ezt teszi, hanem árt nekik, akkor egy másik politikára van szükség” – mondta Orbán Viktor.

Az MSZP-és képviselő módosító indítványára – mely szerint a kormány vonja vissza a vizitdíjat és kórházi napidíjat – a Fidesz elnöke úgy reagált: örülne, ha a kormány az egészségügy és az oktatás területén hozott döntéseitől visszahátrálna. Ez esetben „a magyar nép learatná az első fontos győzelmét a 2006-os választások óta, és sok ilyen győzelem vár a magyar emberekre, ha elég bátrak, elég eltökéltek, és ki mernek állni a saját érdekeik mellett” – jelentette ki Orbán Viktor.


orbanviktor.hu


Az interjú leirata elolvasható az Interjúk rovatban.

« vissza

Orbán Viktor miniszterelnök szombat délelőtt az Országházban fogadta Andrzej Duda lengyel köztársasági elnököt - közölte a miniszterelnok.hu-val Havasi Bertalan, a Miniszterelnöki Sajtóirodát vezető helyettes államtitkár.
A magyar diplomácia elérte céljait - így értékelte az Európai Unió és Törökország között létrejött megállapodást Orbán Viktor miniszterelnök péntek délutáni brüsszeli sajtóértekezletén.
Magyarország nem szereti, ezért nem támogatja a kettős mércét senkivel, így Lengyelországgal szemben sem - jelentette ki külföldi újságírók kérdésére Orbán Viktor miniszterelnök pénteken, az Európai Unió állam- illetve kormányfők brüsszeli csúcstalálkozójának második napján.


  • Orbán Viktor, 52 éves
  • Jogász, tanulmányait az ELTE-n végezte. Oxfordban politikai filozófiát hallgatott.
  • Nős, felesége Lévai Anikó
  • Öt gyermekük van: Ráhel, Gáspár, Sára, Róza, Flóra
  • A Fidesz elnöke, a Kereszténydemokrata Internacionálé alelnöke

Tovább

© Minden jog fenntartva, 2010